Šéf Pirátů Ivan Bartoš v pondělí vyzve české úřady, aby se zabývaly údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zemědělství Miroslav Tomana (za ČSSD) a zabránily případným škodám souvisejícím s neoprávněným čerpáním dotací. Oznámil to v reakci na informace, podle nichž právníci Evropské komise podezírají Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel v souvislosti dotacemi udělenými firmám holdingu Agrofert letos i v uplynulých letech. V tiskové zprávě uvedl, že Piráti doručovali podklady a informace o konkrétních podezřeních Evropské komisi. Podle opozice by Babiš měl v čele vlády skončit.
Podle opozice by Babiš měl v čele vlády skončit. Představitelé KSČM a SPD mají k informacím o možném střetu zájmů rezervovaný postoj.
Pro vicepremiéra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka je nepřijatelné, aby Česko vracelo dotace za Agrofert. Věc podle něj musí vysvětlovat Babiš, nikoli sociální demokracie. "V tuto chvíli jsou zveřejněny jen kusé informace z interní zprávy. Analýza, o které média hovoří, není oficiálně zveřejněná a tudíž v tuto chvíli nelze nic předjímat. Pokud ale musí někdo tyto věci vysvětlovat, pak je to Andrej Babiš, určitě ne ČSSD, uvedl Hamáček.
Bartoš zmínil, že podle britského deníku The Guardian, bude Česká republika vyzvána, aby zaplatila aspoň část z 82 milionů eur (více jak dvou miliard korun). "Tato částka neustále narůstá, a proto se intenzivně snažíme minimalizovat škody a ochránit veřejné prostředky. Na situaci jsme upozorňovali Evropskou komisi bezprostředně po vstupu finančního nařízení v platnost na začátku tohoto srpna. Obrátili jsme se i na Národní orgán pro koordinaci či Státní zemědělský intervenční fond, který dotace v oblasti zemědělství přiděluje. Bohužel české úřady tuto situaci bagatelizovaly či přímo ignorovaly," uvedl Bartoš s tím, že v pondělí vyzve příslušná ministerstva a úřady, aby se střetem zájmů premiéra a ministra zemědělství zabývaly.
Právní experti Evropské komise dali za pravdu pirátskému analytickému týmu: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, Agrofert získával dotace protiprávně. ČR bude dle právního rozboru vyzvána, aby prostředky vrátila. Neříkali jsme to? :/ Ministerstva by se měla situací vážně zabývat.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 1. prosince 2018
Cílem Pirátů podle Bartoše je nastavit spravedlivou dotační politiku, ve které nebude prostor pro zneužívání střetu zájmů či znevýhodňování malých a středních podniků.
Babiš obvinění ze střetu zájmů odmítá. V pondělí má vláda vyslechnout právní analýzu, kterou na žádost ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové nechal vypracovat ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (oba za ANO).
"K článkům, které vyšly v zahraničních novinách, a které informují o tzv. střetu zájmů firem, které jsou ve svěřeneckých fondech, si udělám vlastní právní názor," sdělil ČTK předseda komunistů Vojtěch Filip. Význam sdělení by přikládal tehdy, pokud by šlo o názor advokátů, kteří jsou asociováni při Evropské komisi. "Ti například zkoumali referendum na Krymu a potvrdili, že proběhlo v souladu s ukrajinskou ústavou, a tedy, že nejde o žádnou anexi. Jinak se budu zabývat jen rozhodnutím orgánů EU, nikoli novinovými spekulacemi," dodal Filip.
Také místopředseda SPD Radim Fiala podotkl, že jde zatím pouze o uniklé informace. "Chceme si počkat, až ty údaje a informace budou oficiální a potom k nim zaujmeme jasné stanovisko," řekl České televizi.
"Znovu se jen potvrzuje, že Andrej Babiš čelí obrovskému střetu zájmů, a tím ohrožuje ústavní funkci premiéra a pověst země. V každé demokratické zemi by to znamenalo rezignaci premiéra na svou funkci. To ale od Andreje Babiše nečekám. Odpovědnost za to mají dnes i ti, co ho za každou cenu drží u moci, tedy sociální demokraté a komunisté," uvedl v reakci na informace médií předseda ODS Petr Fiala.
Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila se země po všech kauzách českého premiéra pro ostatní s konečnou platností stala nejzápadnější částí východní Evropy. "Je mi z toho smutno," napsal na twitteru.
„Firmy spadající pod Agrofert Group čerpaly v roce 2013 z evropských strukturálních fondů přibližně 42 milionů eur a loni to bylo 82 milionů eur."Tolik k tomu, jak Andrej Babiš v politice trpí. Pravdou totiž je, že netrpí premiér, ale pověst České republiky.
— Markéta Adamová (@market_a) 1. prosince 2018
Pro Jana Farského ze STAN je Babiš mužem minulosti, která ho dohání. "ČR si zaslouží premiéra, který bude mít za priority školství, infrastrukturu, kvalitu půdy a vody. A nejen sebe sama," konstatoval na sociálních sítích.
Babišův dlouholetý oponent exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pak na twitteru podotkl, že v souvislosti s případným proplacením dvou miliard korun, bude možné Babiše titulovat "drahý" předsedo vlády.
Související
OBRAZEM: Češi slaví 17. listopad na Národní třídě. Turek si pískot užíval
Piráti nedostanou žádný vedoucí post ve Sněmovně. Ozvali se Bartoš i Richterová
Ivan Bartoš (Piráti) , Andrej Babiš , Česká pirátská strana , Agrofert , Miroslav Toman , Praha , Petr Fiala (ODS) , Miroslav Kalousek , Jan Hamáček , Vojtěch Filip (KSČM)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 1 hodinou
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 1 hodinou
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 3 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 4 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 4 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 4 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 5 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 5 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 6 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 7 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 8 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 8 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 9 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 9 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 10 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 11 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
Globální potravinová bezpečnost zůstává podle britského biologa a odborníka na potravinové systémy Tima Bentona relativně stabilní, především proto, že současné geopolitické otřesy zatím nepřerostly do scénáře s přímým dopadem na širší evropský prostor. Benton exkluzivně pro EuroZprávy.cz upozornil, že zásadní hrozbu by představovala pouze výrazná eskalace války ze strany Vladimira Putina.
Zdroj: Jakub Jurek