Zpovykaní Pražané, Zemanovi čučkaři. Připomeňte si letošní přešlapy českých politiků

V lednu si Češi za svého prezidenta opět zvolili Miloše Zemana, který se v dalším průběhu roku už tradičně nevyhnul mnohým kontroverzím. Řadu politiků však jejich výroky a přešlapy stály během uplynulých 12 měsíců lukrativní místo ve vládě nebo na pražském magistrátu.

„Myslím, že Pražané jsou trochu zpovykaní s dopravou, protože když jsem v zahraničí a čekám deset minut v zácpě, tak v Praze už by bylo povstání a skandál.“

Březnové vyjádření tehdejší pražské primátorky Adriany Krnáčové vyvolalo nebývalou řadu reakcí, ostrou kritiku si vysloužila i z vlastních řad. „Paní primátorka by měla víc zvažovat co říká. Ona nese hlavní zodpovědnost,“ komentoval její výrok premiér Andrej Babiš.

Krnáčová nakonec od Babiše ani nedostala šanci svůj mandát obhájit v říjnových magistrátních volbách, do pozice lídra kandidátky radši sám instaloval podnikatele Petra Stuchlíka. Ani on však hnutí ANO v metropoli nespasil, 15,37 % hlasů znamenalo až páté místo a po čtyřech letech odchod do opozice.

Na konci června byla jmenována druhá vláda Andreje Babiše, tentokrát už v ní však chyběla prezidentova oblíbená ministryně Karla Šlechtová. I jí mohly stát místo některé přešlapy z předcházejících měsíců.

Kupříkladu v květnu letošního roku, když ještě působila jako ministryně obrany, vyfotila svého černého pudla Rambohafíka na hrobu neznámého vojína na Vítkově. Vlnu kritiky si vysloužil i její březnový příspěvek na sociálních sítích, kdy uvedla, že legionáři během první světové války bojovali u ukrajinského Bachmače proti Adolfu Hitlerovi.

Druhou vládu Andreje Babiše postihla i kauza opsaných diplomových prací. Ministryně spravedlnosti Taťána Malá a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál kvůli plagiátorství opustili Strakovu akademii už po pouhých 13, respektive 21 dnech ve funkci.

Za přešlap by mnozí lidé i političtí oponenti prezidenta Miloše Zemana označili jeho výrok na konto Bezpečnostní informační služby. „Jsou to čučkaři. Protože tam, kde mají najít teroristu, a on opravdu existoval, a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizovaného zločinu říká, že u nás jsou teroristé, tam ho nenašla,“ řekl na začátku prosince v tradičním rozhovoru pro TV Barrandov.

V lednu znovuzvolený prezident Zeman celkově patřil k těm, kteří nešetřili kontroverzními výroky. V květnu uvedl, že se v České republice vyráběla bojová látka novičok, která figurovala v případu otravy dvojího agenta Sergeje Skripala.

V červnu zase na Pražský hrad svolal desítky novinářů, aby přímo před nimi obřadně spálil červené trenýrky, které skupina Ztohoven vyvěsila namísto prezidentské standardy. V říjnu označil bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou za „bojovnici proti ekonomickým zmrdům“, čímž odůvodnil její vyznamenání.

Související

Vláda ČR Komentář

Změní se tuzemská politika? Nečekejme od vlády reformy, ale snahu o udržení se

Není tajemstvím, že politika výrazně ovlivňuje životy lidí. A většina z nás dobře ví, že vždy budou existovat skupiny lidí, kterým bude na politickém systému něco vadit, asi se vždy najdou i lidé, kteří budou kritizovat každou politickou reprezentaci. A asi se vždy najdou tací, kterým bude vadit jakákoliv zmínka o tom, že existují čísla, která něco říkají.

Více souvisejících

politici politika Miloš Zeman Adriana Krnáčová Karla Šlechtová Česká republika

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy