Zemanův rok 2018: Nejistota, další prvenství i nekončící kontroverze

Uplynulých dvanáct měsíců prezidenta Miloše Zemana se neslo ve znamení červeného hadru. V červnu na Hradě jeden spálil, sám přitom v pomyslné politické aréně jako červený hadr působil. Už tradičně byl totiž předmětem řady kontroverzí, které vyvolaly reakci ostatních politiků.

Rok 2018 je téměř za námi, zbývá z něj už jen pár posledních hodin. Pro prezidenta Miloše Zemana začal s určitou nejistotou, jeho setrvání ve funkci totiž záleželo na výsledku historicky druhé přímé prezidentské volby.

Od konce ledna však může být relativně v klidu. Poslední víkend úvodního měsíce totiž patřil druhému kolu voleb, v němž Zeman porazil svého protikandidáta, bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, a to ziskem 51,36 % hlasů.

Své druhé funkční období na Hradě zahájil Zeman 8. března. Hned ve svém inauguračním projevu se opřel do českých novinářů, jmenovitě mířil například na mediální dům Economia miliardáře Zdeňka Bakaly i na veřejnoprávní Českou televizi. Hned 15 zákonodárců tehdy na protest opustilo Vladislavský sál.

Bez reakce ostatních politiků se ostatně neobešly ani další Zemanovy činy. Jako červený hadr zapůsobily v červnu trenýrky stejné barvy, které nechal prezident obřadně spálit v zahradách pražského Hradu.

Na začátku prosince zase překvapil kritikou Bezpečnostní informační služby, jejíž příslušníky označil za „čučkaře“. Nesouhlas s ním v tomto případě vyjádřili nejen opoziční, ale i vládní politici v čele s předsedy obou stran Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem, jejichž kabinet Zeman závěrem června jmenoval do funkce.

Kontroverze rovněž vzbudil, když vypustil do éteru nemístný vulgarismus. Stalo se tak po čtyřech letech, opět ve vysílání Českého rozhlasu. Vyznamenané podnikatele Pavola Krúpu, novinářku Janu Lorencovou a bývalou šéfku ERÚ Alenu Vitáskovou označil za „bojovníky proti ekonomickým zmrdům“.

Prezident zamířil v rámci zahraničních cest do řady zemí, jako první český politik promluvil v izraelském Knesetu. Již tradičně zamířil v doprovodu řady podnikatelů do Číny, kde před zraky ruského premiéra Dmitrije Medveděva dokonce zahrál na piano. Vysněné návštěvy v Bílém domě se však opět nedočkal.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Více souvisejících

Miloš Zeman prezidentské volby 2018 Pražský Hrad politika politici Česká republika BIS

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Jan Kačer

Zemřel známý herec a režisér Jan Kačer

Českou hereckou obec zasáhla před víkendem smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v pátek dopoledne známý herec a režisér Jan Kačer, potvrdila to jeho rodina. Kačer patří k hvězdám nové vlny českého filmu.

před 24 minutami

před 32 minutami

před 57 minutami

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

Čistka pokračuje? Po Popovovi v Rusku zatkli i Gerasimova zástupce

V Rusku byl zatčen další vysoký generál, tentokrát generálporučík Vadim Šamarin, který je náčelníkem hlavní správy komunikací ozbrojených sil a zároveň zástupcem náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy