Ekonom promluvil pro EZ: Kdo doplatí na navýšení důchodů a rodičovského příspěvku?

Spor o navýšení rodičovského příspěvku a penzí vzbudil řadu konfliktů uvnitř vládní koalice. Z neschopnosti obviňuje vládu i opozice. Má stát dostatek prostředků na navyšování důchodů a příspěvku v rodičovství? Finanční stránku věci EuroZprávy.cz rozebíraly s ekonomem z BHS a. s. Štěpánem Křečkem.

Vláda připravila návrh na navýšení penzí o 900 Kč v průměru a příspěvku na rodičovskou dovolenou na 300 000 Kč od 1. 1. 2020. Jenže současně slyšíme z ministerstva financí v rukou hnutí ANO, že státní rozpočet není nafukovací a výdaje se musí redukovat. Jedná se o poněkud protichůdná stanoviska. Co vše znamená v řeči čísel, vysvětlil ekonom.

„Státní rozpočet hospodaří s více než 1 500 miliardami korun. Navrhovaná opatření zvýší výdaje státního rozpočtu o 11 miliard korun, tedy o méně než 1 procento výdajů. Jinými slovy v případě, že se prioritou rozpočtu stane podpora seniorů a rodin s dětmi, tak je možné tato opatření profinancovat,“ vysvětlil vztah politiky k financím Štěpán Křeček, který o důchodové problematice přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Zatímco ministryně financí Schillerová, stejně jako premiér Babiš (oba ANO), hovoří především o hledání vhodných financí. „Odvrácenou stranou téže mince je však skutečnost, že jiné skupiny osob na tato opatření doplatí. Pravděpodobně se bude jednat o lidi v produktivním věku, kteří jsou bezdětní nebo své děti již vychovali,“ vysvětlil ekonom, u koho je možné peníze najít.

Štěpán Křeček také pro EuroZprávy.cz upozorňuje na určitá pravidla hospodaření se státním rozpočtem. „Dle návrhu státního rozpočtu budeme hospodařit s deficitem. V takovém případě lze dodatečné výdaje financovat zrušením jiných výdajů nebo na dluh. Před růstem státního dluhu bych chtěl varovat, protože když dluh narůstá, tak se dříve či později zvýší daně. Růst daňové zátěže však zpomaluje růst ekonomiky, která v České republice již nyní roste nejpomaleji ze všech zemí Visegrádu. Bylo by proto vhodné, aby vláda kromě představení dodatečných výdajů představila i dodatečné úspory.“

Kontroverzní návrh vlády zahrnuje také zvýšení rodičovského příspěvku pouze pro novorozence narozené po 1. 1. 2020. Proti návrhu se zvedla vlna kritiky těch, kteří na navýšení těsně nedosáhnou (např. se jim narodí dítě 31. 12. 2019). „Lidé, kteří se rozhodnou mít děti jen kvůli vyššímu rodičovskému příspěvku, by raději žádné děti mít neměli. Rodičovský příspěvek by neměl být motivací pro zakládání rodiny, měl by sloužit jako pomoc rodinám, aby jeden z rodičů nemusel chodit do práce a mohl se starat o své dítě v době, kdy ho nejvíc potřebuje,“ upozornil ekonom Křeček pro EuroZprávy.cz na to, že výchova dětí je v prvé řadě zodpovědností rodičů. 

Související

Více souvisejících

rodičovský příspěvek důchody Ekonomika Štěpán Křeček rozpočet

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 49 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

Zdroj: David Holub

Další zprávy