Spolek Milion chvilek pro demokracii na dnešek svolává velké protesty proti Babišovi, Ovčáček už reaguje

Spolek Milion chvilek pro demokracii už na dnešek chystá velký protestní pochod a demonstraci. Aktivisté varují před "Největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989". Důvodem je plánovaná změna na postu ministra spravedlnosti. "Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!" volají organizátoři protestu.

Už dnes v podvečer by se měly po celé zemi konat protestní akce organizované iniciativou Milion chvilek pro demokracii. Hlavní akce se bude konat v Praze, do protestů se ovšem zapojí i dalších více než 100 měst a obcí napříč českou republikou.

„Přátelé, dnes v 19:00 zaplníme nejen Staromák, ale také dalších 99 náměstí a návsí po celé zemi. Proč? Protože nejsme slepí. Nechceme, aby premiér Babiš dostal justici pod kontrolu účelovou výměnou ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla Babišovu obžalobu,“ vysvětlují v pozvánce organizátoři „Pochodu za nezávislost justice!", kterého by se mělo zúčastnit několik tisíc lidí.

Pochod v Praze začne v 17:30 na Hradčanském náměstí a vyvrcholí v 19:00 hodinovou demonstrací na Staroměstském náměstí. „My občané však nejsme slepí. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!“ tvrdí pořadatelé protestů.

Dneškem ovšem protestní akce nekončí. „Situace je totiž tak vážná, že pokud nebudou splněny naše požadavky, budeme nuceni protestovat dál. Už nám začíná docházet trpělivost. Už nám nic jiného nezbývá. Jde o hodně. Nyní se spojme a ukažme svou sílu!“ burcují zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii.

Organizátoři tvrdí, že útoky na justici už zahájily rozklad demokracie v Maďarsku a Polsku. „Nechceme stejný scénář u nás. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem! Uvědomte o tom prosím své přátele a vezměte je s sebou. Pokud nyní budeme lhostejní, tvrdě za to zaplatíme,“ varují aktivisté.

Organizátory kritizoval například mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „Reklama spolku Milion chvilek nenávisti v OVM na ČST Praha byla řádně zaplacená nebo to zase nedobrovolně zacálovali všichni koncesionáři?“ stěžoval si mluvčí, že se o demonstraci mluvilo v pořadu Otázky Václava Moravce.

Justice a spravedlnost v Česku musí fungovat nezávisle a bez politických tlaků!Proto se dnes připojíme k Pochodu za nezávislost justice!Řečníkem na Staroměstském náměstí v Praze bude @David_Ondracka, ředitel TINa Moravském náměstí v Brně pak vystoupí náš právník @LeyerPetr https://t.co/uyN9SXmxFN

— Transparency International ?? (@Transparency_CZ) 29. dubna 2019

Podobně kritický byl také někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). „Spolek Milion chvilek pro demokracii dnes hlavním parťákem Václava Moravce a OVM v tažení proti designované ministryni spravedlnosti Marii Benešové,resp. v jejím okopávání. Výhrůžky opakovanými demonstracemi tlačícími na konkrétní záležitosti resortu justice včetně personálií. Hnus za peníze koncesionářů. Kde je prostor ve veřejnoprávním médiu pro Marii Benešovou k jejímu stanovisku?“ podivuje se politik, který působí jako poradce prezidenta Zemana.

Související

Více souvisejících

Demonstrace justice Andrej Babiš Marie Benešová Jiří Ovčáček Michal Hašek Demonstrace proti Babišovi (9. 4. 2018) Milion chvilek pro demokracii

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

včera

včera

včera

včera

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

včera

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno včera

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

včera

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy