Estébák premiérem? Nedůslednost "sametu" se vymstila, míní bývalý studentský vůdce

V České republice po 30 letech svobody sílí hlasy těch, kdo si demokracie neváží a sympatizují se současnými totalitními režimy. V rozhovoru pro ČTK to řekl jeden ze studentských vůdců listopadové revoluce v roce 1989 v Hradci Králové a později dlouholetý regionální politik Jindřich Vedlich.

Sametová revoluce podle něj nebyla důsledná a příliš měkce postupovala vůči komunistům a představitelům minulého režimu. To považuje za jednu z největších chyb polistopadového vývoje. "V případě komunistické strany a Státní bezpečnosti (StB) jsme to nedotáhli do konce, to byla velká chyba a teď se nám to vrací. Proto se komunisté a 'estébáci' znovu derou k moci. Jak si jinak vysvětlit, že máme premiérem 'estébáka'? Proto se chci za to jménem bývalých studentských vůdců občanům České republiky omluvit," řekl ČTK Vedlich.

Podezření ze spolupráce s StB čelí premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Nařčení odmítá. Opakovaně řekl, že u slovenských soudů třikrát vyhrál a pak tamní Ústavní soud uvedl, že žaloval nesprávnou instituci. "Já jsem nic neudělal a vyhraju to na tisíc procent," prohlásil již dříve Babiš.

Vedlich se domnívá, že měla být komunistická strana zakázána, lustrační zákon měl být přísnější a do vedení státu neměli být tolik zapojováni bývalí komunisté z roku 1968. Naopak za největší úspěchy polistopadového vývoje považuje kromě zavedení demokracie také oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní, malou privatizaci a vstup do NATO a EU. "Největším nebezpečím pro demokracii v ČR je v současnosti prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš," řekl ČTK Vedlich.

V listopadu 1989 mu bylo třiadvacet, studoval na Pedagogické fakultě v Hradci Králové a několik dní po událostech na Národní třídě v Praze se stal členem koordinačního studentského stávkového výboru hradeckých vysokých škol. Byl součástí týmu, co ve stotisícovém městě vyjednával s představiteli tehdejší moci. "Hradec Králové bylo tehdy velmi konzervativní a komunisticky založené město," řekl ČTK Vedlich. "Rozjet demonstrace v ulicích města, na náměstích, proto trvalo déle," dodal. Účast na dění roku 1989 považuje za nejdůležitější ve svém životě.

Po sametové revoluci vstoupil do politiky, neboť považoval listopadové události za začátek změn, které se měly odehrát. Vstoupil do ODA, později do TOP 09. Většina jeho tehdejších "revolučních" kolegů ale v politice nepůsobí. Od svého zvolení do zastupitelstva v roce 2010 za TOP 09 působil jako náměstek primátora pro rozvoj města. V roce 2012 se stal na jedno volební období krajským zastupitelem.

Z politiky se stáhl po loňských komunálních volbách, když neuspěl s novým uskupením Slušná politika a Hradečtí patrioti, jehož byl hlavní tváří - nedostal se do městského zastupitelstva. Návrat do politiky nevyloučil. "Přes všechna negativa zůstávám optimistou a věřím, že slova Václava Havla, že 'pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí' stále platí," uzavřel.

Související

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. (17.11.2021)

K účastníkům Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný hologram Václava Havla, který přednesl projev před diváky. Bývalý československý a první český prezident, od jehož úmrtí letos uplyne deset let, v této podobě hovořil mimo jiné o situaci současného světa, který je "propojen i ohrožen více než kdy jindy".

Více souvisejících

17. listopad 1989 Jindřich Vedlich Andrej Babiš Komunismus StB ODA

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 3 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy