Národní třída v Praze se dnes od rána stala místem setkání lidí, kteří si přišli připomenout klíčové události před 35 lety, jež vedly k pádu komunistického režimu a návratu svobody do Československa.
U pamětní desky zapalovali svíčky, pokládali květiny a vyjadřovali svůj vděk i názory na současnou politickou situaci. Události se zúčastnili také významní politici, včetně prezidenta Petra Pavla nebo předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba.
Příchod prezidenta Pavla provázel smíšený ohlas. Část davu na něj pískala a skandovala „Hanba“, zatímco jiní volali „Děkujem“. Pavel reagoval s nadhledem a zdůraznil potřebu dialogu.
„Kritizovat umí každý. Lepší než křičet na Národní třídě je navrhnout, co zlepšit, a naslouchat si,“ uvedl prezident. Pro ČT24 přiznal, že ho mrzí, že v minulosti proti komunistickému režimu nevystupoval. „Jako voják jsem tehdy nemohl, ale konec režimu vnímám jako svou druhou šanci,“ dodal.
Na místě byl také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který byl rovněž přivítán pískotem. Reagoval slovy, že svoboda, kterou si lidé před 35 lety vybojovali, zahrnuje i právo na protest proti vládě. „Vidíme, že si lidé připomínají 17. listopad a užívají si tu svobodu, kterou mohou konzumovat. Patří k ní i to, že se křičí na politiky, kteří zrovna vládnou,“ poznamenal.
Rakušan zdůraznil, že navzdory některým problémům žít ve svobodě je lepší. „Za svobodu je třeba bojovat a bránit ji,“ uvedl. Vyzdvihl odvahu studentů, kteří v roce 1989 čelili brutálnímu komunistickému režimu, a označil je za klíčové hybatele změn.
Rakušan označil vzdělanou mladou generaci za největší tvůrčí sílu budoucnosti. „Doufám, že mladí lidé tuto zemi posunou a střední a starší generaci postupně vystřídají,“ uvedl.
Příchod Andreje Babiše a Karla Havlíčka na Národní třídu, kde si přišli připomenout události 17. listopadu, také vyvolal silnou odezvu mezi přítomnými. V davu zazněl hlasitý pískot, který symbolizoval nesouhlas části veřejnosti s jejich přítomností na místě, jež je spojeno s bojem za svobodu a demokracii.
Zatímco na Národní třídě probíhaly pietní akty, na Staroměstském náměstí se shromáždili lidé na demonstraci organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii. Organizátoři varovali před nástupem autoritářských tendencí rok před parlamentními volbami. Demonstrace zdůraznila důležitost obrany demokratických hodnot a apelovala na občany, aby zůstali ostražití vůči možným hrozbám pro svobodu a právní stát.
Pieta se držela i na dalších místech v Česku. Oběti tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která otřásla veřejností v loňském roce, si dnes připomněli účastníci pietní akce na náměstí Jana Palacha v Praze.
Mezi přítomnými byli zástupci Senátu, včetně jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS), i rektorka univerzity Milena Králíčková. Setkání se neslo v duchu vzpomínek na tragické události a úcty k obětem, jejichž osudy zůstávají navždy zapsány do historie této univerzity.
Na jiném místě Prahy, konkrétně u Hlávkovy koleje, se zároveň konalo pietní shromáždění na památku událostí spojených se 17. listopadem 1939. Tento den připomíná nejen brutální zásah nacistických okupantů proti studentům, ale také odvahu mladé generace, která se tehdy postavila na odpor. Shromáždění se účastnila řada významných osobností, které položily květiny a uctily památku studentů.
Související

Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli

Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
17. listopad 1989 , Vít Rakušan (STAN) , 17. listopad , Petr Pavel , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 1 hodinou

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák