Národní třída v Praze se dnes od rána stala místem setkání lidí, kteří si přišli připomenout klíčové události před 35 lety, jež vedly k pádu komunistického režimu a návratu svobody do Československa.
U pamětní desky zapalovali svíčky, pokládali květiny a vyjadřovali svůj vděk i názory na současnou politickou situaci. Události se zúčastnili také významní politici, včetně prezidenta Petra Pavla nebo předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba.
Příchod prezidenta Pavla provázel smíšený ohlas. Část davu na něj pískala a skandovala „Hanba“, zatímco jiní volali „Děkujem“. Pavel reagoval s nadhledem a zdůraznil potřebu dialogu.
„Kritizovat umí každý. Lepší než křičet na Národní třídě je navrhnout, co zlepšit, a naslouchat si,“ uvedl prezident. Pro ČT24 přiznal, že ho mrzí, že v minulosti proti komunistickému režimu nevystupoval. „Jako voják jsem tehdy nemohl, ale konec režimu vnímám jako svou druhou šanci,“ dodal.
Na místě byl také vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který byl rovněž přivítán pískotem. Reagoval slovy, že svoboda, kterou si lidé před 35 lety vybojovali, zahrnuje i právo na protest proti vládě. „Vidíme, že si lidé připomínají 17. listopad a užívají si tu svobodu, kterou mohou konzumovat. Patří k ní i to, že se křičí na politiky, kteří zrovna vládnou,“ poznamenal.
Rakušan zdůraznil, že navzdory některým problémům žít ve svobodě je lepší. „Za svobodu je třeba bojovat a bránit ji,“ uvedl. Vyzdvihl odvahu studentů, kteří v roce 1989 čelili brutálnímu komunistickému režimu, a označil je za klíčové hybatele změn.
Rakušan označil vzdělanou mladou generaci za největší tvůrčí sílu budoucnosti. „Doufám, že mladí lidé tuto zemi posunou a střední a starší generaci postupně vystřídají,“ uvedl.
Příchod Andreje Babiše a Karla Havlíčka na Národní třídu, kde si přišli připomenout události 17. listopadu, také vyvolal silnou odezvu mezi přítomnými. V davu zazněl hlasitý pískot, který symbolizoval nesouhlas části veřejnosti s jejich přítomností na místě, jež je spojeno s bojem za svobodu a demokracii.
Zatímco na Národní třídě probíhaly pietní akty, na Staroměstském náměstí se shromáždili lidé na demonstraci organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii. Organizátoři varovali před nástupem autoritářských tendencí rok před parlamentními volbami. Demonstrace zdůraznila důležitost obrany demokratických hodnot a apelovala na občany, aby zůstali ostražití vůči možným hrozbám pro svobodu a právní stát.
Pieta se držela i na dalších místech v Česku. Oběti tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která otřásla veřejností v loňském roce, si dnes připomněli účastníci pietní akce na náměstí Jana Palacha v Praze.
Mezi přítomnými byli zástupci Senátu, včetně jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS), i rektorka univerzity Milena Králíčková. Setkání se neslo v duchu vzpomínek na tragické události a úcty k obětem, jejichž osudy zůstávají navždy zapsány do historie této univerzity.
Na jiném místě Prahy, konkrétně u Hlávkovy koleje, se zároveň konalo pietní shromáždění na památku událostí spojených se 17. listopadem 1939. Tento den připomíná nejen brutální zásah nacistických okupantů proti studentům, ale také odvahu mladé generace, která se tehdy postavila na odpor. Shromáždění se účastnila řada významných osobností, které položily květiny a uctily památku studentů.
Související
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
17. listopad 1989 , Vít Rakušan (STAN) , 17. listopad , Petr Pavel , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
před 1 hodinou
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
před 1 hodinou
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
před 2 hodinami
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
před 3 hodinami
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
před 3 hodinami
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
před 3 hodinami
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
před 4 hodinami
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
před 5 hodinami
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
před 5 hodinami
Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul
před 5 hodinami
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
před 6 hodinami
Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování
před 6 hodinami
"Lidé umírají, a jemu to přijde zajímavé…" Zelenskyj označil Putina za blbce
před 8 hodinami
Prosincové počasí v Česku láme rekordy. Jen pár dní před Vánocemi
včera
Princ Andrew pod tíhou skandálu. U dnešního rodinného oběda chyběl
včera
Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí
včera
Otřesné zvěsti z ukrajinské fronty. Rusové prý pálí obličeje mrtvých Severokorejců, Zelenskyj zuří
včera
Řetězec OKAY, jak ho známe, končí. Prodejny se zavřou, firma má plán
včera
Rusové viní Uzbeka, který nastražil bombu na Kirillova, z terorismu
včera
Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce
Mladá dívka se stala obětí brutálního mučení a znásilnění na Liberecku, kde ji násilník dva dny věznil. Po návratu v zuboženém stavu nenašla pomoc ani na policii, která její případ podle dostupných tvrzení zanedbala. Událost vyvolala vlnu kritiky a šetří ji Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Zdroj: Jakub Jurek