
Vzpomínkovou akcí konanou 17. listopadu 1989 na pražském Albertově, která se změnila v demonstraci, vyvrcholila vlna odporu Čechů proti komunistickému režimu. Následný brutální zásah proti demonstrantům na Národní třídě vedl ke generální stávce a pádu režimu. Připomeňte si s námi události 10 dní, které změnily Česko.
17. listopad - Na Albertově se konala vzpomínková akce studentů vysokých škol a SSM k uctění památky Jana Opletala, studenta zabitého v roce 1939. Po skončení se chtěla část demonstrantů přesunout na Václavské náměstí. Nakonec se všichni vydali novou trasou na Vyšehrad, odkud chtěli na Karlovo náměstí a dále do centra Prahy. Na této trase byli zastavení a pokračovali po nábřeží až na Národní třídu. Tam už na ně čekaly pohotovostní pluky SNB s rozkazem nevpustit demonstranty na Václavské náměstí a proti původně povolenému shromáždění příslušníci SNB tvrdě zakročili. Večer se rozšířila informace, že při zákroku zemřel jeden ze studentů.
18. listopad - Pražští divadelní herci a studenti vysokých škol zahájili týdenní stávku a vyzývali veřejnost, aby se zúčastnila generální stávky vyhlášené na 27. listopadu. Začala se šířit zpráva o mrtvém studentovi Martinu Šmídovi, který měl údajně zemřít při zásahu pohotovostních pluků na Národní třídě.
19. listopad - V pražském Činoherním klubu vzniklo Občanské fórum (OF). Usilovalo o zásadní společenské změny. V jeho čele stálo hned několik pozdějších vrcholných politiků, jako například Václav Havel, Alexandr Vondra, Jana Petrová, Jiří Dienstbier a další. Šlo o uskupení, které se snažilo s tehdejším režimem vyjednávat. Jeho původním cílem nebyla změna režimu, ale pouze změna poměrů v Československu.
20. listopad - Konala se jedna z největších protivládních demonstrací na Václavském náměstí. Podle odhadů se sešlo zhruba 150 tisíc lidí. Mezi hlavní řečníky patřili představitelé OF.
21. listopad - OF začalo společně s několika dalšími nezávislými demonstranty vyjednávat s tehdejším předsedou vlády Ladislavem Adamcem. Budoucí prezident Václav Havel přednesl na Václavském náměstí základní požadavky OF.
22. listopad - Ve většině velkých měst se uskutečnily demonstrace proti režimu. Zatímco Federální shromáždění ČSSR na svém zasedání označilo 17. listopad za akci řízenou opozičními silami, komunistické vedení odvolalo Lidové milice, které přijely do Prahy na příkaz generálního tajemníka ÚV KSČ, aby zasáhly proti demonstrujícím.
23. listopad - Armáda dokončila přípravy na vojenský zásah proti demonstrantům. Počítalo se i s nasazením tanků a další těžké techniky. Vybraní byli pouze "spolehliví" vojáci z povolání.
24. listopad - Na mimořádném zasedání ÚV KSČ, kde se řešila aktuální situace v zemi, vedení rozhodlo, že se vše vyřeší politickými kroky a prostředky. Zasedání ÚV trvalo celý den a na jeho konci rezignovalo na své funkce celé předsednictvo v čele s generálním tajemníkem Miloušem Jakešem. Na jeho místo byl zvolen Karel Urbánek.
25. listopad - Konala se mimořádná schůze vlády ČSSR. Na té bylo rozhodnuto, že do federální vlády budou jmenováni zástupci dalších politických stran a nestraníci.
26. listopad - Václav Havel a celá delegace OF začala jednat s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem o budoucích politických poměrech v zemi. Na Letenské pláni v Praze se uskutečnila za účasti zhruba 800 tisíc lidí jedna z největších demonstrací. Vystoupil zde se svým proslovem právě Adamec, kterému původně Havel nabídl prezidentskou funkci.
27. listopad - Mezi 12.00 a 14.00 se konala generální dvouhodinová stávka, do které se zapojila drtivá většina všech českých a slovenských podniků. Zazněly první veřejné požadavky na zrušení vedoucí úlohy KSČ a heslo "Konec vlády jedné strany". Na Václavském náměstí se sešlo až 300 tisíc lidí, kteří požadovali změny ve vedení státu.
Pod tlakem všech stávek se KSČ snažila narychlo vyměnit své vrcholné představitele. Nespokojenost veřejnosti vedla politický aparát k přizvání dalších stran k podílu na moci a zrušení vlády jedné strany. Předseda vlády Ladislav Adamec slíbil 28. listopadu, že připraví do 3. prosince novou vládu a o den později schválilo Federální shromáždění jednomyslně zrušení ústavních článků číslo 4, 6, 16, které ustanovily vedoucí úlohu KSČ.
Související

Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje

Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
17. listopad , 17. listopad 1989
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali
včera

Brno přišlo o výraznou osobnost. Zemřela varhanice Alena Štěpánková-Veselá
včera

Požár domu v Jablonci nad Jizerou způsobil mnohamilionovou škodu
včera

Letoun z Istanbulu musel opakovat přistání v Praze. Drama popsala cestující
včera

Setrvalý stav. Meteorologové prozradili, kdy by se mohlo změnit počasí
včera

Pavel poslal telegram do Vatikánu. Lva XIV. zve na návštěvu Česka
včera

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení
včera

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou bude příští týden v Rudolfinu
včera

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen
včera

USA a Čína uzavřely příměří v obchodní válce: Co to znamená pro svět?
včera

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí
včera

Rusku se schůzka se Zelenským nelíbí. Příměří, které má platit ode dneška, taky ne
včera

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?
včera

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
včera

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
včera

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
včera

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
včera

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
včera

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
včera
Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.
Zdroj: Libor Novák