StB

Andrej Babiš

V červnu proběhne na Slovensku soud v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. ČTK termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.
Signatáře Charty 77 divoká honička se Státní bezpečností, která 6. ledna 1977 zabranila Václavu Havlovi, Pavlu Landovskému a Ludvíku Vaculíkovi, aby rozeslali opisy prohlášení, vůbec nezlomila. Rozhovor

Divokou honičkou se StB před 45 lety pokusila zničit Chartu 77. Největší reklamu nám udělalo Rudé právo, říká Němcová

Provedli zásah, který měl zničit rodící se vzdor opozičního hnutí. Dana Němcová vzpomíná, jak akce ze strany StB, která po divoké automobilové honičce 6. ledna 1977 znemožnila přesně před 45 lety rozeslat Václavu Havlovi, Pavlu Landovskému a Ludvíku Vaculíkovi opisy signatářům Charty 77, ještě více zviditelnila občanskou iniciativu usilující o dodržování lidských práv. „Zátah na trio pošťáků nás nezlomil. Naopak se náš efekt vstupu na opoziční jeviště tím ještě zvýšil. Estébáci nám udělali velkou reklamu. O ještě větší propagaci se postaralo komunistické Rudé právo, po jeho článku Ztroskotanci a Samozvanci a také po Antichartě nás kontaktovali další lidé, kteří prohlášení podepsali. Zájem o nás stoupl,“ říká v první části exkluzivního rozhovoru pro EuroZprávy.cz Dana Němcová, významná tvář disentu a vzdoru.
Volby, ilustrační foto

Dvě třetiny lidí odmítají podle průzkumu volit bývalé členy StB

Dvě třetiny občanů nechtějí volit politické strany, za které kandidují bývalí členové komunistické Státní bezpečnosti (StB) či aktivní členové předlistopadové komunistické strany. Nejvíce je odmítají volit příznivci koalic Pirátů se STAN a SPOLU. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research a neziskové organizace Post Bellum z letošního září.
Tomáš Král (vlevo), šéf českého hokeje

"Dal bych za něj ruku do ohně." Bývalý nadřízený major Tomáš Krále se šéfa svazu zastal

Během tohoto týdne redaktoři deníku Sport přišli se zjištěním, že krátce před listopadem 1989 měl současný šéf českého hokeje Tomáš Král, jenž byl tehdy na vojně v motostřelecké divizi, spolupracovat s vojenskou kontrarozvědkou StB a měl tak prý donášet nejen na svého tehdejšího nadřízeného majora, přičemž měl prohledat jeho byt za účelem instalování odposlechu, nakreslit plánek tohoto bytu a zajistit, aby pracovníci StB měli k dispozici klíč majorova bytu, ale také měl podle spisu udat kolegu vojína za jeho styky s lidmi z kapitalistických zemí. Deník Sport nyní přinesl rozhovor se samotným tehdejším majorem zvaného "Lotr", jenž měl být právě tím, na kterého měl údajně Tomáš Kráál donášet.
Jágr, Jaromír

Českým hokejem otřásá možná spolupráce Krále s StB. Co na to Jágr, Martinec či Richter?

Ve středu přišel deník Sport s tím, že současný šéf českého hokeje Tomáš Král měl před listopadem 1989 spolupracovat s StB a že měl v době, kdy chodil na vojnu, nejenže donášet na svého nadřízeného, ale dokonce i udat jiného vojína za jeho styky s lidmi v kapitalistických zemích. Samotný Tomáš Král se k tomu vyjádřil tak, že o tom, že je evidován ve spisech vojenské kontrarozvědky nevěděl, ovšem vzhledem ke svému tehdejšímu zařazení v armádě považuje spolupráci s StB za logickou. Toto zjištění novinářů deníku Sport může vyvolat velikou debatu nad budoucností Tomáše Krále ve vedení tuzemského hokeje. Co si o tom myslí takové hokejové legendy, jakými jsou Jaromír Jágr, Vladimír Martinec či Pavel Richter?
Ilustrační foto

Soud uznal bývalé příslušníky StB vinné ze šikany disidentů

Soud dnes uznal čtveřici bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) vinnými z toho, že při takzvané akci Asanace šikanovali disidenty a nutili je k emigraci. Karlu Hájkovi a Rudolfu Peltanovi uložil dvouleté podmíněné tresty, u Zbyňka Dudka a Jiřího Šimáka upustil od potrestání.
Andrej Babiš

Voliči ANO mají jiné hodnoty, Babiše ohrožuje vyjma kauz StB a Faltýnek i ekonomika, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se nedomnívá, že nález statistické karty, kterou zavedla Státní bezpečnost na Andreje Babiše jako svého agenta, by se zásadně promítl do výsledků sněmovních podzimních voleb. Server SeznamZprávy totiž přinesl nový důkaz, podle něhož měl český premiér s komunistickou StB spolupracovat na základě dobrovolnosti, ačkoli šéf vlády už devět let u soudů popírá, že by s represivní složkou vědomě navázal kontakt. „U Babišových voličů hraje roli jiný hodnotový žebříček. Pro premiéra je nyní podle mě mnohem závažnější kauza Faltýnek, která jeho i hnutí ANO může více ohrozit, stejně jako ekonomický stav země,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.
Andrej Babiš (ANO)

Slovenský ústav poskytl soudu další dokument o údajné spolupráci Babiše s StB

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) předložil soudu jako další dokument k údajné spolupráci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) s komunistickou Státní bezpečností (StB) nově nalezenou kartu agenta. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Babiš dnes spolupráci s tajnou policií totalitního režimu opět popřel. Řekl, že StB vedla v evidenci lidi bez jejich vědomí. Podle serveru se Babišův advokát k novému důkazu zatím soudu nevyjádřil.
Masaryk, Jan Rozhovor

Pro objasnění Masarykovy vraždy jsem udělala maximum. Z odložení jsem zklamaná, říká badatelka

ROZHOVOR – Stále je přesvědčena, že ministr zahraničních věcí Jan Masaryk, od jehož podivné smrti zítra uplyne 73 let, byl zavražděný. Badatelka Václava Jandečková na svém postoji setrvává i poté, co kriminalisté z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu už celkově pátý pokus o objasnění celé kauzy uzavřeli verdiktem, že nejde vyloučit násilný odchod ze světa, sebevraždu ani nešťastnou náhodu. Případ tak policie odložila. „Víc alibisticky odůvodnění znít nemůže. Cítím obrovské zklamání i nutkání k smíchu. Vše působí jako komedie. Nový verdikt nevypovídá o složitosti případu, ale o schopnosti či neschopnosti jeho vyšetřovatele. Masaryk byl vyhozený z okna,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jandečková, které právě nyní vychází kniha s názvem Svědectví o smrti Jana Masaryka.
Lord Snowdon, vlastním jménem Antony Armstrong-Jones

StB se snažila infiltrovat do britské královské rodiny, píše list The Sun

Komunistické Československo se v 70. letech pokoušelo infiltrovat do prostředí britské královské rodiny. Plánovalo při tom využít kontakt na švagra britské panovnice Alžběty II., uvedl s odvoláním na zveřejněné dokumenty československé tajné služby StB britský bulvární deník The Sun. Buckinghamský palác informace nekomentoval.
soudy

Jeden z obviněných slovenských soudců rozhodoval v kauze Babiš

Zadržený a obviněný soudce slovenského nejvyššího soudu Jozef Kolcun byl v minulosti předsedou tříčlenného senátu, který v roce 2017 rozhodl ve prospěch nynějšího českého premiéra Andreje Babiše ohledně jeho žaloby, že je v dokumentech někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně.
Česko si připomnělo 70. let od popravy Milady Horákové

Historie se může opakovat, zase tu budou donašeči, varuje psycholog

Připomínka odkazu oběti justiční vraždy doktorky Milady Horákové opět rozproudila debaty o demokracii a faktorech, které jí ohrožují, i příčinách února 1948 a následných politických procesů v 50. letech minulého století. Je například možné, že by k takovým věcem mohlo docházet i dnes, více než 30 let po Sametové revoluci?
Soud, ilustrační fotografie

"Hrozili mi únosem dcery." Hudebník Brabenec popsal brutalitu StB v rámci akce Asanace

Příslušníci StB vyhrožovali členovi hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislavu Brabencovi únosem dvouleté dcery či zastřelením psa, týdně ho vodili k několikahodinovým výslechům, prováděli u něj doma časté domovní prohlídky a připravili ho o možnost pracovat. Z těchto důvodů souhlasil s tím, že se z Česka vystěhuje.
Soud, ilustrační foto

Justice chybovala. Nárok Hanzlíka na odškodnění za Asanaci nebyl promlčený, rozhodl ÚS

Česká justice podle Ústavního soudu (ÚS) chybovala, když kvůli promlčení zamítla žalobu signatáře Charty 77 Petra Hanzlíka. Někdejší disident, který letos na jaře zemřel, žádal odškodnění v souvislosti s nucenou emigrací po nátlaku komunistické Státní bezpečnosti (StB). Námitku promlčení vznesenou státem nelze akceptovat, plyne z nálezu, který ÚS zveřejnil na svém webu.
Církev

Akce K: Pamětníci vzpomínají na brutální zásah komunistů proti klášterům

Akci K, tedy likvidaci klášterů komunistickým režimem, zažil před 70 lety ve Velehradě na Uherskohradišťsku i Vlastimil Ovčáčík. Bylo mu tehdy 21 let a byl novicem. V noci ze 13. na 14. dubna 1950 byli v republice vyhnáni a vyvezeni téměř všichni řeholníci z mužských klášterů. Z Velehradu bylo tehdy odvezeno 25 jezuitů a 46 noviců.
Augustin Bubník

StB před 70 lety uvěznila hokejové mistry světa. „Denně nás mlátili a ponižovali,“ vzpomínal pro EZ Bubník

Rozhovor - Nosili je na ramenou, každý si s nimi chtěl popřát pravicí. Byli považováni za modly. A není divu! Československý hokejový tým, který v letech 1947 a 1949 vybojoval titul mistrů světa i zlaté medaile evropských šampionů a v roce 1948 na olympijských hrách ve Svatém Mořici dobyl stříbro, se stal miláčkem všech fanoušků v zemi. Žádnou další euforii ale mužstvo kolem brankáře Bohumila Modrého, Vladimíra Zábrodského, Stanislava Konopáska či Václava Roziňáka už nerozpoutalo. Bohužel se o to nepostarali soupeři, ale Státní tajná bezpečnost, která tým rozmetala, uvěznila do uranových jáchymovských dolů a připravila tak hrdiny o další gejzíry zlatých radostí.

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy