Voliči ANO mají jiné hodnoty, Babiše ohrožuje vyjma kauz StB a Faltýnek i ekonomika, říká politolog

Politolog Tomáš Lebeda se nedomnívá, že nález statistické karty, kterou zavedla Státní bezpečnost na Andreje Babiše jako svého agenta, by se zásadně promítl do výsledků sněmovních podzimních voleb. Server SeznamZprávy totiž přinesl nový důkaz, podle něhož měl český premiér s komunistickou StB spolupracovat na základě dobrovolnosti, ačkoli šéf vlády už devět let u soudů popírá, že by s represivní složkou vědomě navázal kontakt. „U Babišových voličů hraje roli jiný hodnotový žebříček. Pro premiéra je nyní podle mě mnohem závažnější kauza Faltýnek, která jeho i hnutí ANO může více ohrozit, stejně jako ekonomický stav země,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Lebeda.

Vytrvale popírá, že by byl agentem komunistické Státní tajné bezpečnosti. Premiéru Andreji Babišovi však může přitížit nový důkaz, na který upozornil server SeznamZprávy. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) objevil archiválii v podobě  statistické karty obsahující základní údaje o Andreji Babišovi a jeho spolupráci s StB, včetně označení „agent“ a krycího jména „Bureš“.  Význam karty coby důkazního materiálu je nezanedbatelný. Jednalo se o zásadní dokument, který tajná policie používala k evidenci svých spolupracovníků. Jeho vyplňování vycházelo z pevně daných pravidel. Ústav, který se brání proti premiérově opakované žalobě, předal písemný důkaz Krajskému soudu v Bratislavě.

Z karty lze také vyčíst, že Babiš jako agent spadal pod 12. správu StB sídlící v Bratislavě, konkrétně pod jedno z oddělení hospodářské kontrarozvědky, které mělo na starosti pracovníky podniků zahraničního obchodu. Současný ministerský předseda tehdy pracoval v podniku Petrimex. Dokument rovněž tvrdí, že StB Babiše získala k vědomé spolupráci 11. listopadu 1982 a za necelé dva týdny ho zaregistrovala jako tajného spolupracovníka. Předseda vlády i nadále tvrdí, že nic vědomě nepodepsal, vyhrál tři soudy a pro Českou televizi uvedl, že jeho kauza už nikoho nezajímá.

Voliči hnutí ANO mají jiný hodnotový žebříček

Nepředpokládá, že by nové zjištění přineslo na politické scéně výrazné zemětřesení. Politolog Tomáš Lebeda je přesvědčený, že na Babišovy voliče nebude mít výrazně velký vliv. „Samozřejmě, že nález premiérovi popularitu nezvýší, ale u části jeho podporovatelů se pohled na Andreje Babiše dramaticky nezmění. Je zapotřebí si uvědomit, že hnutí ANO přetáhlo voliče od ČSSD i KSČM, a tak se jedná o levicové příznivce, kteří vyznávají jiný hodnotový žebříček. Pro ně je například důležitější, jak zvládnou složitou ekonomickou situaci způsobenou koronavirovou pandemií,“ tvrdí pro EuroZprávy.cz expert na volební chování.

Vedoucí Katedry politologie a evropských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci však zdůrazňuje, že kdo podporuje Andreje Babiše nemusí mít za sebou temnou minulost. „Proti takovému nálepkování se vymezuji a netroufl bych si tvrdit, že podporovatelé hnutí ANO do jednoho schvalují minulý režim a jeho praktiky. Babišovi voliči ale mají zkrátka jiné priority, jak už jsem zmínil.“

Lebeda predikuje, že nynější nález nepoškodí zemi v očích zahraničních partnerů. „Nejde totiž o žádný senzační objev. Podezření, že premiér Babiš mohl spolupracovat s StB tady existuje totiž už dlouho. Stále ale nepadl jasný důkaz či verdikt, že se skutečně zapletl s komunistickou tajnou bezpečností. Jedině soud může říci, zda spolupracoval anebo nikoli.“ Pokud by justice spolupráci premiérovi prokázala, poté politický komentátor připouští, že určitý vliv na veřejné mínění by eventuální rozsudek mít mohl. „Ale zase bych ho příliš nepřeceňoval. Pro některé lidi není případná spolupráce s StB ze strany premiéra tak klíčová jako jiné věci, například ekonomické či zdravotní.“

Absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy míní, že pro Babiše nové zjištění v současné době nepředstavuje největší starost. „Mnohem větším problémem pro něj jej kauza Jaroslava Faltýnka a jeho diáře, který naznačuje propojení politiky s byznysem. Když totiž vdechnete hnutí protikorupční etos a poté má v této oblasti určité trable, pak se jedná pro některé voliče o varovný signál. Každý totiž ví, že Jaroslav Faltýnek je pravou rukou Andreje Babiše. Současná aféra opravdu může pro hnutí ANO představovat velký problém a ohrozit ho.“

 Ministerský předseda podle politologa klade větší důraz na nynější problematiku ohledně očkování proti onemocnění covid-19. „Výsledek vakcinace je teď pro Babiše důležitější než nový důkaz slovenského ústavu o jeho případně spolupráci s StB. S blížícími se volbami bude hodně prožívat i nervozitu, jak se mu podaří zemi alespoň částečně vyvést z ekonomické krize. Jedná se o témata, která jej určitě zajímají více, než jeho případná předlistopadová minulost,“ netají se jasným názorem.

Opozice má munici, otázkou je, jak ji využije

Rodák z Karlových Varů se domnívá, že opozice se pokusí všech Babišových problémů využít, jen je otázkou jak. „Moc dobře si totiž uvědomuje, že pokud vše vsadí jen na kartu antibabiš, může to být pro ni kontraproduktivní, neboť mnoho voličů zmíněné téma tolik neoslovuje a navíc marketing kolem Babiše si už s takovou kampaní umí poradit a je na ni připraven. Paradoxně má opozice nyní hodně munice na premiéra, ale musí uvážit, co s ní provede a jakou cestou se vydá.“

Absolvent stáže v dolní sněmovně britského parlamentu připouští, že Babiš není v jednoduché pozici, kterou mu komplikuje i podřízenost k prezidentu Miloši Zemanovi, což dokazuje i nedávná výměna na postu ministra zdravotnictví. Hlava státu vytvářela tlak na exšéfa resortu Jana Blatného, protože se vymezoval proti neschválené vakcíně Sputnik V. Babiš Zemanovi vyhověl, Blatného odvolal a na jeho post nominoval Petra Arenbergera, jenž se k ruské očkovací látce nestaví tak odmítavě. „Prezident Zeman si moc dobře uvědomuje, jak jej premiér po volbách bude potřebovat. A jeho podpora bude muset být hodně velká, neboť hnutí ANO začíná zaostávat za aliancí Pirátů a hnutí STAN. Nejvyšší ústavní činitel si je vědom, že si může dělat, co chce, protože potřetí už kandidovat do úřadu není možné. A tak můžeme být čím dále častěji svědky, jak bude Babišovi zasahovat do vládní agendy, anebo mu měnit ministry,“ podotýká.

Expert na volební systémy se pozastavuje nad chováním prezidenta Miloše Zemana, který před slavnostním ceremoniálem ohledně jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera prohlásil, aby už pustili dovnitř hyeny, jimiž myslel novináře, které soustavě ponižuje a jejichž prací pohrdá. „Už jsme si na různé excesy od pana prezidenta zvykli, přesto jeho rétoriku považuji směrem ke společnosti za velice nebezpečnou. Nejde jen o slova, která formují národ, ale je nutné si uvědomit, že podobné výrazy může volit kdokoli jiný na politické scéně a může se hájit tím, že když tak hovoří prezident, on může mluvit stejně. Pro společnost se jedná o extrémně škodlivý prvek,“ je přesvědčený Tomáš Lebeda.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) StB Tomáš Lebeda (politolog)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 16 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy