Slovenskou politikou otřásá smír s Babišem. Šutaj Eštok je v ohrožení

Uzavření smíru s českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně evidence jeho osoby ve svazcích StB hýbe politickou scénou na Slovensku. Poslanci z hnutí Slovensko bývalého premiéra Igora Matoviče začali v úterý sbírat pod návrh na odvolání ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka z funkce.

"Šutaj Eštok se spolu s Babišem vysmívají do tváře obětem zločineckého režimu a jejich potomkům. Všichni víme, že Babiš byl agentem StB s krycím jménem Bureš a žádné rozhodnutí Šutaje Eštoka na tom nic nezmění," prohlásil dnes předseda poslaneckého klubu hnutí Slovensko Michal Šipoš na tiskové konferenci. Na jeho slova upozornila agentura TASR. 

Matovičovo hnutí upozornilo, že Babiš teď bude moci dělat politickou kampaň v Česku a "ukazovat, že má ze Slovenska papír od ministra vnitra, že on žádným spolupracovníkem StB nebyl". Podle Šipoše je to s ohledem na oběti komunistického režimu nehoráznost. 

Ministr Šutaj Eštok v úterý odmítl, že by za uzavřením smíru s Babišem byla jakákoliv zákulisní politická dohoda související například s podporou Petera Pellegriniho v letošních prezidentských volbách, uvedla TASR. Ministr zdůraznil, že iniciátorem smíru byl Babiš. 

Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí uznalo, že Babiš byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. "Babiš se zavázal, že vůči státu neuplatní žádné nároky na náhradu škody ani na nemajetkovou ujmu v souvislosti s touto evidencí a že stáhne stížnosti podané k Evropskému soudu pro lidská práva a nebude si uplatňovat nároky na spravedlivé zadostiučinění v penězích," uvedlo ministerstvo s tím, že smír byl schválen příslušným soudem. 

Úřad vysvětlil, že k uzavření smíru přistoupilo poté, co důkladně zhodnotilo právní situaci a ekonomická rizika spojená s pokračováním sporu. Ministerstvo tvrdí, že si nechalo zpracovat dvě nezávislé externí právní analýzy, které potvrdily, že existuje vysoké riziko prohry u soudu, která by následně znamenala riziko vysokých finančních ztrát pro stát. 

Argumentem byly i verdikty ve skutkově a obsahově totožném sporu mezi Babišem a slovenským Ústavem paměti národa. "ÚPN uspěl jen na Ústavním soudu, protože Andrej Babiš měl podat žalobu vůči ministerstvu vnitra a ne vůči ÚPN," zdůraznilo ministerstvo. 

Expremiér Babiš na rozhodnutí slovenských úřadů krátce reagoval na sociální síti X. "Sice to trvalo 12 let, ale nakonec pravda a spravedlnost zvítězila," napsal

Babiš byl ve svazcích StB veden jako agent pod krycím jménem Bureš, sám však spolupráci popírá a trvá na tom, že je ve svazcích uveden neoprávněně. Spor se táhne od roku 2012, kdy politik podal žalobu na Ústav paměti národa. Ten trval na to, že je Babiš ve svazcích evidován oprávněně. 

Související

Robert Fico

Fico má problém. Vládní koalice přišla o většinu, může za to dění v Hlasu

Hlas-SD v pátek rozhodl o vyloučení poslanců Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše, kteří se společně s poslanci Romanem Malatincem a Jánem Ferenčákem dlouhodobě stavěli kriticky k směřování strany a vybraným krokům vládní koalice. V reakci na situaci čtveřice poslanců avizovala, že až do odvolání nebude hlasovat v Národní radě (NR) SR.
Policie SR, ilustrační fotografie.

Útok na gymnáziu má následky i pro slovenskou policii. Šéf končí

Tragický čtvrteční útok na gymnáziu ve Spišské Staré Vsi způsobil zemětřesení ve vedení slovenské policie. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) v sobotu oznámil, že policejní prezident Ľubomír Solák končí ve funkci. Důvodem je selhání místních policistů, kteří podcenili varování od učitelů i žáků ohledně pachatele útoku. 

Více souvisejících

Matúš Šutaj Eštok Slovensko Andrej Babiš StB

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy