Dvě třetiny lidí odmítají podle průzkumu volit bývalé členy StB

Dvě třetiny občanů nechtějí volit politické strany, za které kandidují bývalí členové komunistické Státní bezpečnosti (StB) či aktivní členové předlistopadové komunistické strany. Nejvíce je odmítají volit příznivci koalic Pirátů se STAN a SPOLU. Vyplynulo to z průzkumu agentury NMS Market Research a neziskové organizace Post Bellum z letošního září.

Za hlavní problémy současnosti označili účastníci průzkumu lhaní, propagandu, korupci a střet zájmů.

"Volba osobností s komunistickou minulostí je pro občany ČR deklarovaný problém," uvedla společnost Post Bellum. Komunistická minulost politiků či spoluúčast komunistů na rozhodování o naší společnosti ale nevidí respondenti jako zásadní problém české společnosti. Stranu, ve které kandidují bývalí členové StB by ale rozhodně nevolilo 47 procent oslovených lidí, spíše by pro ni nehlasovalo 21 procent občanů. Bývalé členy KSČ pak v politice rozhodně nechce 37 procent dotázaných, dalších 25 procent odpovědělo, že by je spíše nevolilo.

"Volba strany nebo koalice, v jejíchž řadách kandidují bývalí členové KSČ, je nepřekvapivě nejpřijatelnější pro příznivce KSČM. I pro zhruba třetinu příznivců ČSSD, ANO a SPD je volba bývalých komunistů v řadách politických stran také přijatelná," uvedli zástupci Post Bellum. Naopak devět z deseti voličů koalic Pirátů a STAN a SPOLU by takovou stranu nevolilo.

Současné vládní představitele vystihují podle průzkumu hlavně negativní charakteristiky, a to lhaní a korupční chování. "Se současnou vládou je nespokojeno 63 procent občanů starších 15 let," prohlásil autor výzkumu Stanislav Radocha z NMS Market Research.

Lhaní, propaganda, korupce a střet zájmů jsou také podle dotázaných hlavními problémy současné společnosti. Tyto problémy považují za zásadní dvě třetiny občanů. Nadpoloviční většina Čechů také vnímá jako problém chaotická a nekompetentní rozhodnutí a vysoký státní dluh. Více než polovina respondentů není spokojena ani s úrovní svobody a fungováním demokracie v ČR.

"Lidé si uvědomují, jak je demokracie a svoboda důležitá. Největším aktuálním ohrožením je podle nich ztráta života v právním státě. Lidé si myslí, že u nás neplatí rovnost před zákonem, právo je podle nich nepředvídatelné a těžko vymahatelné," řekl ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

On-line sběru dat v Českém národním panelu se zúčastnilo 1398 lidí starších 15 let. Na dotazníky odpovídali od 8. do 15. září.

Související

Více souvisejících

Volby StB průzkumy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy