Praha - S výzvou k přehodnocení její dosavadní politiky se na vládu v neděli obrátil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Tato politika vyvolává v zemi silné sociální napětí a tím otevírá společenský prostor pro působení neofašismu a neonacismu, uvedl šéf partaje.
Sobotka tak reagoval na pochod příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) napříč jihomoravskou metropolí, který se uskutečnil právě v první květnový den. "ČSSD sleduje dlouhodobě se znepokojením zesilující aktivizaci neofašistických a neonacistických sil v zemi. Naposledy zneužily tyto síly ke svým provokativním vystoupením letošního svátku 1. máje," nechal se slyšet Sobotka, který současně varoval před nebezpečím, které extremisté představují pro demokratický vývoj v Česku. Kromě vlády se přitom sociální demokraté obracejí také na policii, žalobce a soudce. Jejich výzva je ale adresována i obyčejným lidem. "Vyzýváme policejní a justiční orgány, aby věnovaly extremistickým silám odpovídající pozornost a bránily jim ve veřejných projevech xenofobie a rasového násilí páchaného na národnostních a kulturních menšinách. Na rozhodný odpor by se pak rostoucím projevům politického extremismu měla postavit také česká demokratická veřejnost," vzkázal Sobotka.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , neonacisté , dsss
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Američané znovu útočili v Íránu. Možná to budeme muset dokončit, připustil Trump
před 1 hodinou
Počasí do konce týdne: Mohou se objevit i bouřky
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
včera
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
včera
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
včera
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
včera
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
včera
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
včera
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
26. května 2026 21:58
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
26. května 2026 21:04
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
Světovou hudební scénu zasáhla smutná zpráva, která přišla ze Spojených států amerických. Ve věku 95 let zemřel legendární hudebník Sonny Rollins, jazzový saxofonista a držitel několika cen Grammy.
Zdroj: Lucie Podzimková