Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se rozhodl, že vládě nedoporučí přijmout nejnižší, a tedy nejvýhodnější cenovou nabídku firmy Marius Pedersen Engineering na odstranění starých ekologických zátěží. Rezort financí o tom ve středu informuje na svých internetových stránkách.
"Cenová výše, byť i té nejlevnější nabídky, není podle mého názoru natolik přesvědčivá, abych mohl vládě doporučit tuto nabídku přijmout," uvedl ke svým pochybnostem šéf rezortu financí.Kalousek míní, že i přes jeho nedoporučení může vláda zaujmout jiný názor."Proti rozhodnutí zadavatele o výběru nejvhodnější nabídky mohou uchazeči podat námitky do 15 dnů. Po uplynutí této zákonné lhůty předloží ministr financí příslušný materiál do vlády, včetně oponentních znaleckých posudků a návrhu usnesení, v němž nedoporučí nabídku přijmout," informují webové stránky ministerstva.Nejnižší nabídkovou cenu na obří ekozakázku na likvidaci starých ekologických škod, která byla hlavním kritériem, podala společnost Marius Pedersen Engineering. Ta si za zakázku účtuje 56,8 miliardy korun.Druhá společnost GEOSAN GROUP nabídla odstranit škody za 57,8 miliardy korun a firma Environmental Services by si naúčtovala 65,5 miliardy korun.Zakázka na likvidaci starých ekologických zátěží má garance v hodnotě 114 miliard korun. Celkem se týká 510 lokalit, většinou jde o uzavřené průmyslové závody po celém Česku.Vláda vyhlásila tendr na odstranění starých ekologických škod v červnu 2008. K odstranění ekologických zátěží se stát zavázal při privatizaci státních podniků v roce 1992. Cílem zakázky je odstranit škody způsobené čtyřmi desítkami let extenzivního komunistického hospodaření.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Miroslav Kalousek , státní zakázky
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
1. července 2026 21:59
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech.
Zdroj: Jan Hrabě