Praha - Kardinála Dominika Duku čeká po úterním návratu z Vatikánu přijetí u prezidenta Václava Klause na Pražském hradě. Pražský arcibiskup bude potom tlumočit svoje zážitky z převzetí kardinálského biretu novinářům v Arcibiskupském paláci na Hradčanech.
Dominika Duku už v 10.30 uvítají členové Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze. Za zvuku zvonů pak arcibiskup v jejich doprovodu poprvé vstoupí jako kardinál do svatovítského chrámu. Za zpěvu litanií k národním patronům dojde do Chórové kaple, kde v soukromí uctí ostatky svatého Vojtěcha a povede modlitbu Sexty s kanovníky.
Přijetí u prezidenta Václava Klause je na programu od 11.30. Setkání s novináři začne pak od 14 hodin, při této příležitosti zástupci tisku uvidí dekret o kardinálské hodnosti.
Už v pondělí se Duka zúčastnil přijetí nových kardinálů papežem Benediktem XVI. při veřejné audienci v aule Pavla VI. Pražský arcibiskup předal papeži děkovný dopis a věnoval mu moderní ztvárnění Pražského Jezulátka z českého skla.
V aule Pavla VI. se hodinové generální audience zúčastnilo také několik stovek českých poutníků. Češi byli jednou z nejpočetnějších skupin, které doprovodily kardinály ze svých zemí na udílení odznaků jejích hodnosti během sobotního obřadu.
Kardinála Duku při samotném pozdravu a setkání s papežem doprovázela jeho rodná sestra a neteř. Pražský arcibiskup papeži vyjádřil poděkování jménem stolce svatého Vojtěcha v Praze a místní církve. Kardinál Duka papeži také zopakoval pozvání k návštěvě České republiky při příležitosti jubilea svatého Cyrila a Metoděje v roce 2013.
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Aktuálně se děje
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
včera
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
včera
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
včera
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
včera
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
včera
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě