Praha - Na svém videoblogu se moravsko-japonský podnikatel a investor Tomio Okamura pustil do vyhlášky o exekucích, která je podle něj polovičatá a mnohé problémy neřeší. Přitom výše odměn exekutorů je dlouhodobě kritizovaná.
Od 1. března letošního roku začala platit vyhláška zákona o exekucích. Exekutory vybírané částky se mají snížit o 30 – 70 procent. Tento krok z dílny ministerstva spravedlnosti měl snížit především poplatky a vymáhání malých dluhů a zabránit tomu, aby se z deseti korunové pokuty dlužná část nevyšplhala na desetitisíce, z nichž by majoritu tvořily převážně exekutorské odměny.„Pan ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil mě zase pobavil,“ uvedl na svém blogu Tomio Okamura. „Poté, co se rozběhla kampaň proti exekutorům, přišel s řešením. Až by člověk zatleskal. Jenže to by nebyl pan ministr, kdyby to všechno nebylo tak trochu jinak.“Viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur přiznal, že část vyhlášky převzal ministr Pospíšil z konceptu místopředsedkyně vlády Karolíny Peake, která vycházela z jeho vlastního návrhu, jenž zveřejnil minulý rok. Výsledná změna ale podle Okamury mnohé neřeší. „Exekutor se nažere a z kozy, tedy dlužníka, stejně nezůstane ani chlup.“Podle podnikatele současná vyhláška dovoluje snížit poplatky pouze v případě, že se po uvalení exekuce zaplatí dluh včas do stanoveného termínu. Problém je podle Okamury v tom, že člověk, který se ocitne v exekuci, má odstavený majetek a účty i nemovitosti zablokované. Nic tak nemůže použít na zaplacení dluhu.
Filipova novela má řešeníPodle Tomio Okamury lze těmto nešvarům jednoduše předejít. Do Poslanecké sněmovny míří novela zákona o exekucích z pera poslance Vojtěcha Filipa. Moravsko-japonský podnikatel uvedl, že byť se v novele jedná o změnu zdánlivé maličkosti, dlužníkům to umožní vyhnout se vysokým poplatkům exekutorům.„Novela poslance Filipa tyto zlodějny řeší, mimo jiné tím, že si dlužník bude moct najít na svůj majetek kupce, prodat ho sám a tím zaplatit své dluhy co nejvýhodněji.“ Tomio Okamura nepopírá, že by se dluhy měly platit, jen by postavení exekutorů ve státě mělo mít mnohem menší. V současnosti jsou podle něj exekutoři jen státem posvěcená lichva.Neziskové organizace v čele s Člověkem v tísni vyhlášku o exekucích přivítaly. Jen podobně jako Tomio Okamura tvrdí, že ministerstvo spravedlnosti, potažmo Jiří Pospíšil, při jejím sepisování mohlo jít mnohem dál.
Související
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu
Aktuálně se děje
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
5. června 2026 22:00
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
5. června 2026 21:11
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
5. června 2026 20:28
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
5. června 2026 19:42
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
5. června 2026 18:59
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
5. června 2026 18:15
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
5. června 2026 17:37
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
5. června 2026 16:53
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
Válečný konflikt v Íránu má drtivé dopady na globální zásobování potravinami a miliony lidí kvůli němu čelí akutnímu hladu. Světový potravinový program (WFP) Organizace spojených národů oznámil, že naplno nastává krizový scénář, před kterým organizace varovala již v březnu. Tehdy analytici odhadovali, že pokud blízkovýchodní konflikt povede k prudkému růstu cen ropy, může do stavu akutního nedostatku jídla upadnout až 45 milionů obyvatel planety.
Zdroj: Libor Novák