Praha - Odbory se podle předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka nevrátí na tripartitu kvůli chystanému zákonu o stávce. Dufek to dnes uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle Dufka se vláda rozhodla prosadit svou verzi a odborářské připomínky nevzala v potaz.
"Kvůli zákonu o stávce určitě ne, protože pro nás jsou důležitější věci. To jsou dneska ekonomické věci," řekl Dufek na dotaz, zda se odbory vrátí k jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli. Českomoravská konfederace odborových svazů minulý týden ohlásila, že se k jednacímu stolu s vládou a zaměstnavateli vrátí, buď až u něj bude sedět jiný kabinet, nebo až ten nynější zastaví své reformy. Podle rozhodnutí z tohoto pátku přijde 10. května šéf odborové centrály Jaroslav Zavadil na jednání předsednictva tripartity, aby přednesl požadavky odborů. Podle toho, jak se k nim vláda postaví, budou dál postupovat. Odbory zároveň oznámily, že do prázdnin chystají celostátní protest. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že zákon o stávce nebude předložen na jednání tripartity do června. Úprava je podle něj potřebná kvůli tomu, aby i během stávky byly zajištěny jinak běžné služby občanům. K námitkám, že vláda s odbory nechce hledat kompromisy, uvedl, že jejich předpokladem je shoda na možnosti utratit jen určité množství peněz. "Pokud ta druhá strana neustále tvrdí, že zdroje jsou, a proto je potřeba dát ještě tomu, tomu, tomu, tak se velmi těžko ten kompromis hledá," dodal. Dufek také uvedl, že si stojí za svou dubnovou výzvou o paralyzování země, dokud současná vláda nepadne. "Vláda svým chováním - a podotýkám, že už se vyměnilo deset ministrů - prostě možná působí téhle zemi daleko větší škody, než působí odboráři," uvedl. Stejně tak Kalousek odmítl změnit svůj výrok o tom, že "odboroví předáci, dříve předáci Ústředního výboru Národní fronty", chtějí 22. května okupovat ministerstva "v nostalgii po okupaci". Uvedl, že úsilí odborů o demisi vlády a předčasné volby nejsou odborářské nebo sociální požadavky, ale ryze politické.
Související
Dnešní stávka v Praze: Dufek vyzval k demisi celé vlády. Varoval před dalšími stávkami a protesty
Obchody by neměly vozit potraviny z jedné části Evropy do druhé, míní odborář Dufek
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude o víkendu deštivé, místy napadne nový sníh
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
včera
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
včera
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
včera
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
včera
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
včera
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
včera
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
včera
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
včera
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
včera
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
včera
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
včera
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
včera
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
včera
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
včera
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
4. února 2026 22:00
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
4. února 2026 21:11
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
Rozhodně je to nevídaný úspěch, který se málokdy českému fotbalovému klubu na evropské scéně stane. Takoví slávisté v Lize mistrů by mohli Západočechům jejich bilanci závidět. Viktoria Plzeň totiž prošla ligovou fází Evropské ligy s nabitými soupeři bez jediné prohry s tím, že se jí to podařilo jako jedinému účastníkovi v této soutěži. Nic na tom nezměnily ani její poslední dva zápasy, v rámci nichž nejprve doma s Portem remizovala 1:1, i když sahala po senzační výhře. Basilej pak venku porazila 1:0.
Zdroj: David Holub