Dnešní stávka v Praze: Dufek vyzval k demisi celé vlády. Varoval před dalšími stávkami a protesty

Na Malostranském náměstí se sešly tisíce lidí, kteří stávkují proti vládě Petra Fialy. Ačkoliv účast není příliš výrazná, náměstí působí relativně zaplněně. Před demonstrujícími vystoupil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula i šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Ačkoliv je demonstrace Za lepší budoucnost ČR hlavní akcí Dne protestů odborů, velká účast se ani vzhledem k vybrané lokalitě neočekávala. Do stávky se přesto podle odhadů odborů zapojují statisíce lidí napříč mnoha obory a zaměstnáními.

Demonstranti se před akcí sešli na náměstí Jana Palacha, odkud vyrazili na pochod na Malostranské náměstí, kde po 13. hodině začala vystoupení zástupců odborářů. 

Středula za hlasité podpory protestujících upozornil na to, že vláda neví, jakým způsobem se normálním lidem žije. Uvedl také, že v České republice, kterou vláda momentálně řídí, se odborářům nelíbí.

Dufek vystoupil s o poznání tvrdším projevem. Tvrdí, že vláda učinila mnoho rodin nešťastných, a i přesto si zvyšuje platy a lidem daně. "Vláda dělá z poctivých lidí chudáky, z chudáků pak žebráky," uvedl.

Jurečku obvinil z okrádání lidí a vládu z politiky lži a přetvářky. Vyzval také k demisi celé vlády a varoval před dalšími stávkami a protesty.

Doporučené články

Českomoravské konfederaci odborových svazů se nelíbí konsolidační balíček, kritizuje také nezvyšování platů ve veřejné sféře či návrhy důchodových změn. Do stávky se zapojili i lidé z řady dalších oborů, včetně školství, zdravotnických zařízení nebo největší české automobilky Škoda Auto.

Premiér Petr Fiala ale nes uvedl, že se navzdory stávkujícím nehodlá vzdát svého konsolidačního balíčku. Podle něj není možné, aby vláda ustoupila tlaku, protože by upustila od lepší budoucnosti, kterou slíbila voličům.

"Opustili bychom cestu k lepší budoucnosti," prohlásil dnes v Brně Fiala s tím, že vláda slíbila voličům, že zajistí veřejné finance, a schválený ozdravný balíček a připravovaná důchodová reforma jsou nezbytnými kroky.

Fiala kritizoval odbory a uvedl, že vláda s nimi dlouhodobě jedná a sociální dialog by podle něj mohl úspěšně fungovat. Zdůraznil ale, že k dosažení dohody musí existovat zájem obou stran.

"Pokud se odbory rozhodnou vrátit k jednání konstruktivním způsobem, bez tlaku a hrozeb dalších protestů, jsme samozřejmě připraveni jednat," dodal premiér, který už v neděli uvedl, že vyhlášené stávce a dalším odborářským akcím je těžké rozumět.

Související

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

Den protestů odborů (27. 11. 2023) Bohumír Dufek

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 36 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 41 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 6 hodinami

VIDEO: Londýnem se prohánělo několik splašených zakrvácených koní. Na místě jsou zranění lidé

Centrem Londýna se ve středu prohánělo několik splašených koní, uprchli britské vojenské jednotce Household Cavalry. Zranění při tom utrpělo pět lidí, čtyři odvezli do nemocnice.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy