Obchody by neměly vozit potraviny z jedné části Evropy do druhé, míní odborář Dufek

Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek dnes na mezinárodní ekonomické konferenci v Praze řekl, že je potřeba postavit se proti tomu, aby obchodníci převáželi potraviny z jedné části Evropy do druhé. Měly by se podle něj podporovat potraviny, které lze vyrobit v ČR. 

Podpořil program EU Od zemědělce ke spotřebiteli k omezení ekologických dopadů produkce potravin. Zároveň označil Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) jako brzdu, která odčerpává peníze na rozvoj ekonomiky.

Dufek chce, aby supermarkety s ASO jednaly přímo a nevyjadřovaly se pouze prostřednictvím Svazu obchodu a cestovního ruchu. Poznamenal, že komodita, která se vyrábí v ČR, je na německém trhu o polovinu levnější než v Česku. Odmítá, aby supermarkety diktovaly podmínky. "Musí být postižen supermarket, který bude porušovat zákon o významné tržní síle," řekl.

Ekologické organizace podle něj zvyšují svojí agresivitu, například požadují dřívější odstavení uhelných elektráren. To podle něj ASO, která zastupuje i zaměstnance v energetice, nepřipustí, protože to není reálné. Je podle něj také potřeba zafixovat cenu emisních povolenek, protože ke snížení potřeby povede jen stálá cena komodit. Výkyvy na trhu podle něj zaplatí vždy spotřebitelé.

Kriticky se vyjadřoval také k cenám energií a fungování společnosti ČEZ. Češi podle něj nemusí platit tak vysoké ceny energií, jak je stanovil cenový strop. "ČEZ nehorázně vydělává, přitom elektřina nepřejde hranice ČR," uvedl.

Kritizoval i délku stavebního řízení a zpomalování investic například aktivitou ekologických aktivistů. Důležité stavby podle něj musí být vedeny v jiném režimu. "Praha za 30 let nebyla schopna dostavět okruh a neustále slyšíme, jak se Praha blíží Evropě. Já o tom přesvědčen nejsem," řekl. Česko nyní ve stavbě dálnic podle něj může závidět Polsku, které po pádu komunismu mělo minimum dálnic. Stavebnictví označil za jeden z nejdůležitějších úkolů současné vlády.

Jako hanbu ČR označil nedostatek léků, zvlášť léků pro děti. "Vláda by měla jednoznačně podpořit vznik nového podniku, který tady začne léky vyrábět," doplnil.

K aktuální debatě o růstu důchodů vyzval k tomu, aby se systém "opsal" z Německa, protože 90 procent firem jsou stejně z Německa a jsou na to zvyklé. Snížení mimořádné valorizace penzí, o kterém se nyní rozhoduje ve Sněmovně, podle něj ASO odmítá. Závěrem také řekl, že jeho odborová asociace nikdy nepodpoří další zdanění zaměstnanců. Místo toho by podle něj vláda měla zamezit tomu, aby zahraniční firmy ročně odvedly z ČR 300 miliard Kč, které by měly zdanit v tuzemsku.

V případě, že by se zaváděla znovu superhrubá mzda, měly by vyšší daňovou zátěž nést podnikatelé, uvedl. Kritizoval to, že vláda zrušila EET. Vyzval také k účasti na demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO) na 11. března na Václavském náměstí v Praze.

Související

Více souvisejících

Bohumír Dufek potraviny jídlo Obchody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy