Praha - Jako bezprecedentní policejní útok na rozhodovací mechanismy demokratického státu vidí žádost policie o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09) k trestnímu stíhání její stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek. Ten to uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce.
"Jsem hluboce přesvědčen, že jsme svědky bezprecedentního policejního útoku na rozhodovací mechanismy demokratického státu. Neboť je tady kriminalizována legální rozhodovací praxe. Tu ale můžeme změnit pouze změnou zákonů," prohlásil Kalousek.
Problém celé kauzy letounů CASA podle ministra financí není v tom, zda bude Parkanová vydána policii, nebo nikoliv, ale v tom, kde je motiv "lživého a nesmyslného obvinění", které leží v Poslanecké sněmovně.
"Orgány řekly, že se Vlasta Parkanová provinila tím, že nezadala posudek. Odborná stanoviska jsou v přímém rozporu s tím, co tvrdí vyšetřovatel. Neexistuje v tomto případě zákonná povinnost zadat si posudek na cenu obvyklou. Neexistuje. Což by vyšetřovatel vědět mohl. Existují tedy pouze dvě možnosti – buď je vyšetřovatel nekvalifikovaný, nebo je tam zlý záměr. Ten motiv je mnohem závažnější, než zda bude Vlasta Parkanová vydána, či nikoliv," pokračoval Kalousek.
Ten dokonce naznačil, že celý případ může být určitou poptávkou: "Tohle nemůže zůstat bez tečky, tohle musí být vyšetřeno." Ministr financí podle svých slov dá v pondělí mandátovému a imunitnímu výboru sněmovny stanovisko svého úřadu, které potvrdí jeho slova o neexistenci zákonné povinnosti zadat si posudek na cenu obvyklou. Toto stanovisko poté zveřejní i na internetu. Kalousek zároveň avizoval, že nebude na červencové schůzi sněmovny hlasovat pro vydání Parkanové k trestnímu stíhání.
"Ten kdo souhlasí s tím, že je možné někoho stíhat za porušení neexistující povinnosti, ten pro to může hlasovat. Ten ale rezignuje na svůj mozkový závit," dodal s tím, že TOP 09 nebude v tomto hlasování svým poslancům cokoliv nařizovat.
S tím však nesouhlasil další host nedělních OVM, předseda mandátového a imunitního výboru sněmovny a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, podle kterého nemůže dolní komora parlamentu nahrazovat soud. "Vzhledem k tomu, že nemůžeme suplovat orgány státu činné v trestním řízení, tak bychom se měli zachovat jednoznačně a v zásadě v takovýchto kauzách hlasovat pro vydání," vysvětlil a pokračoval: "Pro deset milionů občanů České republiky, kteří žádnou imunitu nemají, je velmi špatná zpráva, když člen vlády zpochybňuje práci policie či dozorového státního zástupce."
Související
Nečas: Vydání Parkanové byl jediný možný krok
Kalousek se rozzuřil ve sněmovně: Za čest Parkanové shořím!
kauza: parkanová , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 54 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 1 hodinou
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 2 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 3 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
Soutěž Eurovision Song Contest čelí v Ženevě klíčovému "přelomovému" zasedání, které rozhodne o její budoucnosti. Organizátoři a zúčastněné země budou ve čtvrtek diskutovat o tom, zda by Izraeli měla být povolena další účast v soutěži. Důvodem jsou protesty proti způsobu, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, a obvinění z nekalých praktik při hlasování.
Zdroj: Libor Novák