Praha - Emotivní projev na obranu místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09), podezřelé ze zavinění předraženého nákupu letadel CASA, si ve středu neodpustil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Za její nevinu a čest by prý dal obě ruce do ohně.
"Všichni víme, že ta žádost je nesmyslná. Větší hloupost už nám na stoly nepřišla. Jestli máme vydat paní místopředsedkyni Parkanovou, pak musíme vydat všechny," prohlásil ministr Kalousek.
"Byť de jure bude zítra existovat v Ústavě ČR poslanecká imunita, tak de facto tímto hlasováním existovat přestane. Alespoň v tomto volebním období," poznamenal. S podobnou žádostí od policie se prý za třináct let své poslanecké praxe nesetkal. "Já si za třináct let své poslanecké praxe nepamatuji žádosti o vydání, které by byly více nesmyslné, více hloupé, kde by bylo více nepravd," řekl sněmovně. Zdůraznil, že ačkoliv ví, že sněmovna Parkanovou vydá, on sám bude hlasovat proti. "Proč to ten Kalousek dělá? Proč tu Parkanovou tak strašně brání, čeho se bojí? Proč jako jiní nemlčí? No, on to dělá proto, protože dělá svoji práci. Já jsem zvolen do Poslanecké sněmovny a pokládám za svoji povinnost se ozvat, kdykoliv se někomu děje křivda a bezpráví. Je to moje povinnost a je moje povinnost křičet tím hlasitěji, čím ta křivda je větší a to bezpráví absurdnější," vysvětlil sněmovně.
O nevině Parkanové je prý zcela přesvědčený. "Tuto dámu znám dvacet let. Dám za ni obě ruce do ohně, že se nikdy nedopustila ničeho nejen kriminálního, ale ani nečestného," zdůraznil.
Sám prý byl ze strany policie terčem provokací estébáckého charakteru. Domnívá se, že pokud sněmovna Parkanovou vydá, poslanecká imunita nemusí existovat vůbec. "V následujících dnech předložím novelu zákona o úplném zrušení imunity. Já jsem připraven ten zákon předložit a požádat vás o jeho podporu," dodal.
Za svůj projev sklidil od svých stranických kolegů ve sněmovně potlesk. Opozice ho však spíš zkritizovala. "Výroky pana ministra jsou výroky potrefené husy," komentoval ministrovu řeč poslanec za ČSSD Stanislav Křeček.
Policie podezírá Parkanovou ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě veřejného majetku při nákupu letadel CASA v době, kdy šéfovala ministerstvu obrany. Parkanová totiž k nákupu letadel nenechala vypracovat znalecký posudek o ceně a způsobila tak údajně státu škodu 658 milionů korun. Svá provinění však popírá a shodně s ministrem Kalouskem tvrdí, že takovou povinnost vůbec neměla.
Kalousek dokonce žádost policie označil za "bezprecedentní policejní útok na demokratické rozhodovací mechanismy státu". Do celé kauzy se zapletl ještě víc poté, co telefonoval hlavnímu vyšetřovateli případu CASA Jiřímu Mazánkovi, který telefonát považoval za nátlak. Případ tím Kalousek ještě víc rozvířil. Opozice ho kvůli hovoru s Mazánkem vyzvala k rezignaci, jeho odchod žádají i osobnosti veřejného života bojující proti korupci.
Nákup čtyř letounů CASA za 3,5 miliardy korun a pěti letadel L-159 schválila v roce 2009 vláda Mirka Topolánka (ODS). Letadla CASA však měla od začátku minulého roku problémy s avionikou a nefungoval ani pasivní systém ochrany proti raketám. Letouny, které měly být už loni nasazené v Afghánistánu, tak dokonce část roku vůbec nesměly do vzduchu. Španělé jako kompenzaci technických problémů přislíbili vrátit jeden letoun L-159, jehož výměna byla součástí kupní smlouvy.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Miroslav Kalousek , kauza: parkanová
Aktuálně se děje
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
včera
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
včera
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
včera
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
včera
Počasí do konce týdne: Celý víkend proprší
12. května 2026 21:28
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
12. května 2026 20:17
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
12. května 2026 19:01
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
12. května 2026 17:51
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
Nová rozsáhlá zpráva o událostech ze 7. října 2023 přináší dosud nejucelenější důkazy o tom, že ozbrojenci z hnutí Hamás a jejich spojenci používali znásilňování a intimní násilí jako promyšlenou strategii. Dokument, který jako první získala stanice CNN, dochází k závěru, že mučení obětí mělo za cíl maximalizovat bolest a utrpení izraelského obyvatelstva. Podle autorky zprávy a expertky na lidská práva Cochav Elkayam-Levyové nešlo o náhodné incidenty, ale o systémovou součást útoku.
Zdroj: Libor Novák