Kalousek má průšvih - Nečas si mne ruce

Praha – KOMENTÁŘ – Konec minulého týdne patřil údajným výhružným telefonátům ministra financí Miroslava Kalouska. Pomalu se začíná zdát, že nátlak je součástí všech jeho hovorů.

Nejprve vyšetřovatel kauzy CASA Mazánek, následně policejní prezident Petr Lessy a nakonec musel přilít olej do ohně Petr Skokan ze strany Věci veřejné, která je v jakési prazvláštní konstruktivní opozici. Každopádně všichni zmínění měli čelit výhružkám ministra financí. Ačkoli Skokan téměř již před rokem, přijít s informací na světlo světa, uznal za vhodné až teď. Není divu, když je dnes populární si na Kalouskovy telefonáty stěžovat.

Normální opozice (tedy ČSSD, NS-LEV 21 a KSČM, nikoli VV) si užívá snad již posté za poslední dva roky to, že vláda Petra Nečase prochází další a další krizí. ČSSD se snaží využít křehkosti současné vládní koalice, když shání podpisy, které ji umožní vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Opozici nahrává to, že všechny průšvihy kolem vlády ji výrazně zvyšují preference. A korupčník David Rath jako by byl ČSSD zapomenut.

Koaliční ODS se však také může radovat. Jednání premiéra Petra Nečase při výměně ministra spravedlnosti bylo bráno veřejností se značnou nelibostí. Neboť se ze dne na den na konci června rozhodl odvolat Jiřího Pospíšila, který se o svém odvolání dozvěděl ve chvíli, kdy už Nečas mířil za prezidentem Václavem Klausem. Na Pospíšilovo místo jmenoval Pavla Blažka z brněnské ODS, který se stal při uzavření velké koalice pro Nečase tak nedůvěryhodným, že ho odvolal z dozorčí rady Lesů ČR. Že tak najednou mu začal důvěřovat, aby zvládl funkci ministra spravedlnosti?

Výklady se různí. V médiích však převládá názor, že jde ze strany Nečase o získání politických bodů v regionech před podzimními krajskými volbami. Mnozí naznačují, že Nečas už nemá pozici, aby si diktoval, ale jeho kroky jsou nadiktovány druhými. 

Spekuluje se také nad důvody odvolání Pospíšila. Po jeho odvolání se rojily informace o tom, že při vyšetřování všelijakých politických kauz se dostalo Pospíšilovi do rukou spis, kde figurovalo i Nečasovo jméno. Jinou verzí je to, že ODS se štěpí na dva tábory a Pospíšil měl prý na Nečase chystat puč (oblíbené slovo vlády – v minulém roce o něm velmi rády mluvily Věci veřejné).

Pospíšilo odvolání zapůsobilo na vztah voličů vůči ODS a Petru Nečasovi. I ODS si proto může mnou ruce, že člen jiné koaliční strany Miroslav Kalousek lítá v maléru. Stejně jako se zapomenulo na Ratha, dnes se zapomíná na velmi rychlý postup Petra Nečase při odvolání Jiřího Pospíšila (ani odvolání „nejlepšího“ ministra školství Dobeše neproběhlo tak rychle a to byl Pospíšil daleko více kompetentní než on).

Telefonáty Miroslava Kalouska pomáhají mnoha lidem, kteří zasedají v poslanecké sněmovně. 

Konstruktivní opozice Věcí veřejných je dalším zajímavým úkazem na české politické scéně. VV nám představují jakýsi paskvil, kdy vždy většina je proti vládě, jeden dva lidi s ní tak, aby návrh prošel… Vedení VV by nejspíš argumentovalo demokratickým principem, který umožňuje, aby každý hlasoval dle svého uvážení. Je však s podivem, že vždy hlasy s vládou dokáží rozhodnout pro prosazení.

Související

Adam Vojtěch

Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček

Krátce po svém jmenování přistupuje nová vláda Andreje Babiše k prvnímu zásadnímu personálnímu řezu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl radikální obměnu vládní části správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Z deseti členů, které do tohoto třicetičlenného orgánu deleguje kabinet, jich má sedm skončit úplně. Nejsledovanějším jménem mezi odvolanými je bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Více souvisejících

Miroslav Kalousek Petr Nečas

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci

V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hormuzský průliv

Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat

Plán na odklonění námořní dopravy do alternativního koridoru u ománského pobřeží, který měl plavidla ochránit před hrozbou min v Hormuzském průlivu, se ocitl pod drobnohledem po dvou nedávných útocích na lodě. Přestože se Írán a Omán dohodly, že zahájí rozhovory o správě této strategické úžiny, tyto incidenty jasně ukazují, jak složité je udržet bezpečnou plavbu v klíčové vodní cestě. Průliv tak nadále zůstává v čele geopolitického střetu mezi Teheránem a Washingtonem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk

Ruská federace možná plánuje útočné akce namířené proti Polsku. S tímto zjištěním původně přišel polský zpravodajský server Onet, přičemž jeho informace následně potvrdil a podrobněji rozebral prestižní britský deník The Telegraph. Podle dostupných informací západních rozvědek nelze vyloučit, že se Varšava stane dějištěm nepřátelských aktivit ze strany Moskvy.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí

Francie zaznamenala během posledního červnového týdne, kdy Evropu zasáhla rekordní vlna veder, nárůst o více než dva tisíce nadúmrtí. Meteorologové navíc varují, že kontinent v nejbližších dnech čeká další vlna extrémních teplot. Ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist uvedla, že počet úmrtí v zemi stoupl v závěru června mezitýdenně o 29 procent, přičemž zřetelný nárůst úmrtnosti byl zaznamenán u osob starších 45 let.

před 8 hodinami

Vlny / tsunami

Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii

Světové oceány zaznamenaly v červnu rekordně nejvyšší teploty v historii měření, čímž překonaly i maxima z let 2023 až 2024. Průměrná teplota mořské hladiny v tropických a mírných oblastech se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 21 °C, přičemž před nástupem masivní industrializace kolem roku 1870 činila přibližně 19,6 °C. Tento nárůst představuje enormní množství akumulované energie, neboť oceány absorbují více než 90 procent dodatečného tepla zachyceného v atmosféře vlivem skleníkových plynů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska

Běloruské úřady oficiálně doporučily svým občanům, aby omezili cestování do Ruské federace, a to zejména do jejích příhraničních oblastí. Státní tajemník bezpečnostní rady Běloruska Alexandr Volfovič zdůraznil, že v současné situaci nelze lidem jedoucím do Ruska garantovat bezpečnost. Přestože hranice zůstávají otevřené a konečné rozhodnutí je na samotných občanech, ministerstvo upozorňuje, že v tamních regionech dochází ke každodenním pádům bezpilotních letounů a cestující tak vystavují sebe i své rodiny vážnému riziku.

před 10 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod

Při masivním ruském útoku na ukrajinské hlavní město ze 2. července zasáhla raketa devítipatrový obytný dům v kyjevské čtvrti Darnyckyj. Úder kompletně zničil 64 bytů, které se během okamžiku proměnily v trosky a prach. Celkově si tento vzdušný nálet v metropoli vyžádal nejméně 30 lidských životů a 91 zraněných, což z něj činí jeden z nejtragičtějších útoků na Kyjev v letošním roce.

před 11 hodinami

OSN

Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku

Před sídlem Organizace spojených národů v New Yorku se ve čtvrtek v podvečer zapálil dvaapadesátiletý muž držící tibetskou vlajku. Podle policie šlo o zjevnou formu protestu proti čínské nadvládě nad Tibetem. Policie dorazila na místo kolem půl sedmé večer na základě telefonátu na tísňovou linku a nalezla muže s vážnými popáleninami po celém těle. Zraněný byl okamžitě převezen do nemocnice, kde byl následně prohlášen za mrtvého.

před 12 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá

Bývalý íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí, který byl zabit před čtyřmi měsíci na začátku americko-izraelské války proti Íránu, bude uctěn během týdenního pohřebního ceremoniálu. Tato masová akce se uskuteční v pěti městech dvou různých států a očekává se na ní účast milionů truchlících. Přípravy provázejí rozsáhlé stavební práce přímo v Teheránu. V areálu mešity imáma Chomejního se montují chladicí systémy, které mají lidem pomoci zvládnout letní vedra.

před 13 hodinami

Letní počasí

Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé

První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

včera

Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání

Většina Evropanů si přeje spoléhat při zajišťování obrany raději na vlastní kontinent než na Spojené státy, panují však hluboké pochybnosti o tom, zda je takový krok reálný. Vyplývá to z nového průzkumu agentury Public First provedeného ve 24 zemích Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy