Nečas nás dostává do úzkých bez většího rozmyslu!

Praha – Evropská unie chystá vytvoření bankovní unie, ale zdá se, že nebude „zájmem“ ČR se k ní připojit. Alespoň dle toho, jak se k ní staví nejsilnější vládní strana ODS. Bankovní unie má zajistit stabilitu nejen eurozóny, ale celé Evropské unie.

„Je nešťastné, když jsou tak důležitá jednání ze strany vlády ČR podceňována. Předseda vlády dokonce hrozil jako jediný vetem ČR tomuto projektu, aniž by měl mandát také PSP ČR nebo evropského výboru. V bytostním zájmu naší otevřené české ekonomiky je, aby tento proces byl úspěšný a je přinejmenším nediplomatické, aby takto český premiér vystupoval hned v úvodu jednání, které bude bezesporu pokračovat," myslí si poslankyně Dana Váhalová (ČSSD).

Je nutné vyřešit způsob, jak přistupovat k problematickým mezinárodním bankám v situaci, kdy mezibankovní trh nefunguje, klesají bankovní úvěry a ekonomika je v recesi. Bankovní unie má pomoci vyřešit tyto problémy skrze jednotný bankovní dohled, společný systém krizového řízení, jednotný systém ochrany vkladů a změny v pravidlech pro fungování bank.

Společný dohled a prostředky na pomoc problémových bank by měly zmenšit tlak na členské země EU. Tím by mělo dojít také ke zmenšení zadlužení zemí, jestliže jim tímto způsobem bude umožněno půjčovat si s nižšími úroky. Stejná pravidla pro banky by pak měla zvýšit jejich důvěryhodnost.

„Je naprosto legitimní, že česká  vláda požaduje poskytnutí garancí neúčastnícím se státům (eurozóny), které by minimalizovaly rizika ohrožení jejich finanční stability a integrity jednotného trhu EU. Je však na vládě, aby sporné věci vyjednala, například o koncepci nadřazení zájmu skupiny nad zájem jednotlivého podnikatelského subjektu a hostitelského státu," dodává.

Související

Stanislav Polčák, poslanec TOP 09 a Starostové

Spor graduje: Polčák žádá hlavu poslankyně Váhalové

Praha - Šéfka české delegace v Radě Evropy Dana Váhalová by měla skončit. To požaduje poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. Naopak předseda sněmovny se jí zastal. Pokračuje tak spor ohledně jejího postoje k sankcím vůči Rusku.

Více souvisejících

dana váhalová Bankovní unie Petr Nečas

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy