Nečas nás dostává do úzkých bez většího rozmyslu!

Praha – Evropská unie chystá vytvoření bankovní unie, ale zdá se, že nebude „zájmem“ ČR se k ní připojit. Alespoň dle toho, jak se k ní staví nejsilnější vládní strana ODS. Bankovní unie má zajistit stabilitu nejen eurozóny, ale celé Evropské unie.

„Je nešťastné, když jsou tak důležitá jednání ze strany vlády ČR podceňována. Předseda vlády dokonce hrozil jako jediný vetem ČR tomuto projektu, aniž by měl mandát také PSP ČR nebo evropského výboru. V bytostním zájmu naší otevřené české ekonomiky je, aby tento proces byl úspěšný a je přinejmenším nediplomatické, aby takto český premiér vystupoval hned v úvodu jednání, které bude bezesporu pokračovat," myslí si poslankyně Dana Váhalová (ČSSD).

Je nutné vyřešit způsob, jak přistupovat k problematickým mezinárodním bankám v situaci, kdy mezibankovní trh nefunguje, klesají bankovní úvěry a ekonomika je v recesi. Bankovní unie má pomoci vyřešit tyto problémy skrze jednotný bankovní dohled, společný systém krizového řízení, jednotný systém ochrany vkladů a změny v pravidlech pro fungování bank.

Společný dohled a prostředky na pomoc problémových bank by měly zmenšit tlak na členské země EU. Tím by mělo dojít také ke zmenšení zadlužení zemí, jestliže jim tímto způsobem bude umožněno půjčovat si s nižšími úroky. Stejná pravidla pro banky by pak měla zvýšit jejich důvěryhodnost.

„Je naprosto legitimní, že česká  vláda požaduje poskytnutí garancí neúčastnícím se státům (eurozóny), které by minimalizovaly rizika ohrožení jejich finanční stability a integrity jednotného trhu EU. Je však na vládě, aby sporné věci vyjednala, například o koncepci nadřazení zájmu skupiny nad zájem jednotlivého podnikatelského subjektu a hostitelského státu," dodává.

Související

Stanislav Polčák, poslanec TOP 09 a Starostové

Spor graduje: Polčák žádá hlavu poslankyně Váhalové

Praha - Šéfka české delegace v Radě Evropy Dana Váhalová by měla skončit. To požaduje poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. Naopak předseda sněmovny se jí zastal. Pokračuje tak spor ohledně jejího postoje k sankcím vůči Rusku.

Více souvisejících

dana váhalová Bankovní unie Petr Nečas

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy