Do Evropy může přijít až 1,2 miliardy uprchlíků, varuje poslankyně

Praha - Evropa se buď poučí a začne chránit svůj evropský projekt anebo se může stát jednou z obětí konfliktů, pro začátek s přílivem až 57 milionů a do budoucna až 1,2 miliardou uprchlíků. Tvrdí to členka Poslaneckého klubu ČSSD Dana Váhalová.

Váhalová upozorňuje, že jsme součástí světa, který ke své prosperitě potřebuje výrobu zbrojního materiálu a na druhé straně hlásá důležitost míru, zakládá mezinárodní mírové organizace, pořádá mezinárodní mírové konference. "Náš výklad demokracie však používá dravá zbrojní lobby při lobování za použití latinského přísloví: „Kdo chce mír, chystá válku." Náš výklad demokracie, co by šablony pro nedemokratické země, používají politici při obhajobě rozhodnutí a kroků na mezinárodním poli. Evropa je buď nepoučitelná, nebo masochistka," píše na webu strany.

Následně se zamýšlí nad tím, jestli je to skutečně prosperita, a čí vlastně? "Kdo platí zbraně, výcvik, vojáky a nakonec financuje i následky, odškodňuje oběti, platí rozvojovou pomoc anebo jako v této chvíli miliony přistěhovalců... Kdo je ten, kdo má skutečné zisky, takové, že z nich může financovat i lobby...? Za posledních 7 let se svět stává arénou stále krvavějších a hlavně vleklejších konfliktů. V roce 2008 v 63 válečných konfliktech ve světě zahynulo 56 tisíc lidí a v roce 2014 ve 42 konfliktech zahynulo 180 tisíc lidí," přemítá.

"Hlavní příčinou tohoto trojnásobného nárůstu obětí jsou bezpochyby konflikty v Sýrii, Iráku a Afganistanu. V Iráku nyní vypukl chaos po stažení amerických vojsk a stejná situace hrozí v Afganistanu po odchodu alianční jednotky. V poslední době se v médiích objevily zprávy, že Rusko nabídlo vojenskou pomoc afgánské vládě s cílem odvrátit nebezpečí ovládnutí území Střední Asie radikálními islámskými silami. Trpící civilní obyvatelstvo bez veřejných služeb a pod přímým ohrožením života prchá do okolních zemí. Světová banka odhaduje, že 1,2 miliardy lidí, což je zhruba jedna pětina světové populace, žije v oblasti postižené nějakou formou násilí či nejistoty. Jak konflikty způsobují rozsáhlé škody, roste počet vysídlených osob a uprchlíků. Podle Organizace spojených národů ve světě před válkami a persekucí utíkalo v polovině roku 2014 kolem 57 milionu lidí," uvádí dále.

Upozorňuje ale, že války nevznikají jenom tak ze dne na den, musí být také někým připraveny, rozpoutány a hlavně financovány. "Nejsou tyto konflikty odrazem nového rozdělení světa mezi světové velmoci a regionální hráče? O čem jiném je konflikt v Sýrii a Iráku, než o novém rozdělení Blízkého východu? S počty a dobou trvání konfliktů ve světě rostou samozřejmě zbrojní výdaje. Tradičně největší výdaje na obranu má USA ve výši 577 miliard USD, dále Čína – 145 miliard USD, Rusko – 60 miliard USD. Největší armádu na světě má ČLR – 2,3 milionů vojenského personálu, USA 1,4 milionů, Indie 1,3 milionů a Rusko 770 tisíc," zamýšlí se.

"Zajímavé je také porovnání podílu těchto světových velmocí na mírových operacích OSN – organizace, která má zajistit světový mír ve světě. V současné době probíhá ve světě 16 mírových operací OSN s účastí zhruba 106 tisíc příslušníků mírových sborů OSN. Je velmi zajímavé, že za USA 82 příslušníků, za Rusko 79 a Čína není uvedena vůbec. Převážná většina mírových sborů je tvořena z rozvojových zemí. Jinými slovy se dá říci, že velké velmoci se v rámci OSN angažují velmi málo. A zároveň se nabízí otázka: „Je i tato skutečnost potvrzením jednoho z důvodů, proč je stále tolik válečných konfliktů? Pro Evropu z toho vyplývá pouze jedno, buď se konečně poučí a začne hájit svůj Evropský projekt anebo se může stát jednou z obětí těchto konfliktů, pro začátek s přílivem až 57 milionů a do budoucna až 1,2 miliardou uprchlíků, o které se nebude schopna do budoucna postarat a zajistit jim zaměstnání a obživu," dodala.

"Stejně jako by všechny země EU měly také skutečně podporovat ukončení válečných konfliktů, stabilizaci a následnou rozvojovou pomoc zemím, tak aby jejich občané nemuseli utíkat (a nestačí, že to přece ví každé malé dítě, ale je potřeba, aby to bylo i vidět.) „Musíme si ale uvědomit, že je nemožné, aby Evropa přijala všechny arabské migranty," zdůraznil podle listu The Guardian i tibetský duchovní vůdce dalajláma. Poučme se například ve Francii s jejími dnešními ekonomickými problémy, nezaměstnanými generacemi mladých lidí, rodičů, kteří po válce přišli jako občané Francie po dekolonizaci za lepším životem a za prací. Je třeba nebrat na lehkou váhu nezaměstnanost mladých lidí, která je stále narůstajícím celoevropským problémem a je jednou z příčin radikalizací společností," uzavřela.

Související

Stanislav Polčák, poslanec TOP 09 a Starostové

Spor graduje: Polčák žádá hlavu poslankyně Váhalové

Praha - Šéfka české delegace v Radě Evropy Dana Váhalová by měla skončit. To požaduje poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. Naopak předseda sněmovny se jí zastal. Pokračuje tak spor ohledně jejího postoje k sankcím vůči Rusku.
Poslankyně: já už té ODS nerozumím!

Poslankyně: já už té ODS nerozumím!

Praha – Státní rozpočet na příští rok má být schodkový. Ministr financí Miroslav Kalousek očekává schodek 100 miliard korun (2,9% HDP), čímž by se měl deficit státního rozpočtu dostat po 3% maastrichtského kritéria. Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová však upozorňuje na jedno podstatné „ale“.

Více souvisejících

dana váhalová uprchlíci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy