Do Evropy může přijít až 1,2 miliardy uprchlíků, varuje poslankyně

Praha - Evropa se buď poučí a začne chránit svůj evropský projekt anebo se může stát jednou z obětí konfliktů, pro začátek s přílivem až 57 milionů a do budoucna až 1,2 miliardou uprchlíků. Tvrdí to členka Poslaneckého klubu ČSSD Dana Váhalová.

Váhalová upozorňuje, že jsme součástí světa, který ke své prosperitě potřebuje výrobu zbrojního materiálu a na druhé straně hlásá důležitost míru, zakládá mezinárodní mírové organizace, pořádá mezinárodní mírové konference. "Náš výklad demokracie však používá dravá zbrojní lobby při lobování za použití latinského přísloví: „Kdo chce mír, chystá válku." Náš výklad demokracie, co by šablony pro nedemokratické země, používají politici při obhajobě rozhodnutí a kroků na mezinárodním poli. Evropa je buď nepoučitelná, nebo masochistka," píše na webu strany.

Následně se zamýšlí nad tím, jestli je to skutečně prosperita, a čí vlastně? "Kdo platí zbraně, výcvik, vojáky a nakonec financuje i následky, odškodňuje oběti, platí rozvojovou pomoc anebo jako v této chvíli miliony přistěhovalců... Kdo je ten, kdo má skutečné zisky, takové, že z nich může financovat i lobby...? Za posledních 7 let se svět stává arénou stále krvavějších a hlavně vleklejších konfliktů. V roce 2008 v 63 válečných konfliktech ve světě zahynulo 56 tisíc lidí a v roce 2014 ve 42 konfliktech zahynulo 180 tisíc lidí," přemítá.

"Hlavní příčinou tohoto trojnásobného nárůstu obětí jsou bezpochyby konflikty v Sýrii, Iráku a Afganistanu. V Iráku nyní vypukl chaos po stažení amerických vojsk a stejná situace hrozí v Afganistanu po odchodu alianční jednotky. V poslední době se v médiích objevily zprávy, že Rusko nabídlo vojenskou pomoc afgánské vládě s cílem odvrátit nebezpečí ovládnutí území Střední Asie radikálními islámskými silami. Trpící civilní obyvatelstvo bez veřejných služeb a pod přímým ohrožením života prchá do okolních zemí. Světová banka odhaduje, že 1,2 miliardy lidí, což je zhruba jedna pětina světové populace, žije v oblasti postižené nějakou formou násilí či nejistoty. Jak konflikty způsobují rozsáhlé škody, roste počet vysídlených osob a uprchlíků. Podle Organizace spojených národů ve světě před válkami a persekucí utíkalo v polovině roku 2014 kolem 57 milionu lidí," uvádí dále.

Upozorňuje ale, že války nevznikají jenom tak ze dne na den, musí být také někým připraveny, rozpoutány a hlavně financovány. "Nejsou tyto konflikty odrazem nového rozdělení světa mezi světové velmoci a regionální hráče? O čem jiném je konflikt v Sýrii a Iráku, než o novém rozdělení Blízkého východu? S počty a dobou trvání konfliktů ve světě rostou samozřejmě zbrojní výdaje. Tradičně největší výdaje na obranu má USA ve výši 577 miliard USD, dále Čína – 145 miliard USD, Rusko – 60 miliard USD. Největší armádu na světě má ČLR – 2,3 milionů vojenského personálu, USA 1,4 milionů, Indie 1,3 milionů a Rusko 770 tisíc," zamýšlí se.

"Zajímavé je také porovnání podílu těchto světových velmocí na mírových operacích OSN – organizace, která má zajistit světový mír ve světě. V současné době probíhá ve světě 16 mírových operací OSN s účastí zhruba 106 tisíc příslušníků mírových sborů OSN. Je velmi zajímavé, že za USA 82 příslušníků, za Rusko 79 a Čína není uvedena vůbec. Převážná většina mírových sborů je tvořena z rozvojových zemí. Jinými slovy se dá říci, že velké velmoci se v rámci OSN angažují velmi málo. A zároveň se nabízí otázka: „Je i tato skutečnost potvrzením jednoho z důvodů, proč je stále tolik válečných konfliktů? Pro Evropu z toho vyplývá pouze jedno, buď se konečně poučí a začne hájit svůj Evropský projekt anebo se může stát jednou z obětí těchto konfliktů, pro začátek s přílivem až 57 milionů a do budoucna až 1,2 miliardou uprchlíků, o které se nebude schopna do budoucna postarat a zajistit jim zaměstnání a obživu," dodala.

"Stejně jako by všechny země EU měly také skutečně podporovat ukončení válečných konfliktů, stabilizaci a následnou rozvojovou pomoc zemím, tak aby jejich občané nemuseli utíkat (a nestačí, že to přece ví každé malé dítě, ale je potřeba, aby to bylo i vidět.) „Musíme si ale uvědomit, že je nemožné, aby Evropa přijala všechny arabské migranty," zdůraznil podle listu The Guardian i tibetský duchovní vůdce dalajláma. Poučme se například ve Francii s jejími dnešními ekonomickými problémy, nezaměstnanými generacemi mladých lidí, rodičů, kteří po válce přišli jako občané Francie po dekolonizaci za lepším životem a za prací. Je třeba nebrat na lehkou váhu nezaměstnanost mladých lidí, která je stále narůstajícím celoevropským problémem a je jednou z příčin radikalizací společností," uzavřela.

Související

Stanislav Polčák, poslanec TOP 09 a Starostové

Spor graduje: Polčák žádá hlavu poslankyně Váhalové

Praha - Šéfka české delegace v Radě Evropy Dana Váhalová by měla skončit. To požaduje poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. Naopak předseda sněmovny se jí zastal. Pokračuje tak spor ohledně jejího postoje k sankcím vůči Rusku.
Poslankyně: já už té ODS nerozumím!

Poslankyně: já už té ODS nerozumím!

Praha – Státní rozpočet na příští rok má být schodkový. Ministr financí Miroslav Kalousek očekává schodek 100 miliard korun (2,9% HDP), čímž by se měl deficit státního rozpočtu dostat po 3% maastrichtského kritéria. Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová však upozorňuje na jedno podstatné „ale“.

Více souvisejících

dana váhalová uprchlíci

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 51 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy