Praha - Rozdělení Československa považuje nyní za dobré rozhodnutí 37 procent a za špatné 36 procent Čechů, dalších 27 procent lidí neví. Pozitivní hodnocení vyjadřují častěji mladší lidé s vyšším vzděláním a příznivci pravicových stran, uvedl v pátek zveřejněný průzkum agentury STEM.
Podstatným kritériem rozdílnosti názorů na rozdělení Československa je věk, který souvisí s osobním prožitkem události. Nejmladší lidé, kteří existenci společného státu zažili jako děti, nejsou schopní na otázku odpovědět.
Věk se však výrazně promítá i do vzájemného poměru pozitivních a negativních hodnocení. Zatímco ve skupinách do 29 let a mezi 30 a 44 lety je podíl kladných odpovědí jednoznačně vyšší než procento záporných, mezi 45 až 59letými se těžiště mírně přesouvá na stranu negativního hodnocení rozdělení a mezi 60letými a staršími je převaha záporného hodnocení jasná.
Postoje k rozdělení Československa a reflexi jejich změn sledoval STEM letos už potřetí v několikaletém odstupu. Z porovnání výsledků vyplývá, že názory na rozpad společného státu se v uplynulých letech výrazně proměnily. Zatímco v době štěpení federace většina obyvatel České republiky rozdělení státu odmítala, záhy se situace změnila a nyní občané, kteří podporují nebo akceptují samostatnost, jednoznačně převládají.
Změna postojů k rozdělení společného státu je v obou republikách především výrazem smíření s existencí samostatného státu (názor 33 procent občanů). Racionální přehodnocení původně negativního postoje k dělení federace je již poněkud méně časté (22 procent).
Průzkum společnost STEM provedla na počátku prosince a zúčastnilo se ho 1074 respondentů.
Související
Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
105 let od sedmidenní války. Hranice Československa i Polska se zrodily v krvi, upozorňuje historik
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
28. června 2026 21:55
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
28. června 2026 21:01
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.
Zdroj: David Holub