Praha - Ředitelka Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuše Kukánová se obává, že bude ve čtvrtek radou Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odvolána na politickou objednávku. Novinářům to dnes řekla na tiskové konferenci. Odvolat jí chce nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová.
"Do nedávné doby jsem se bránila myšlence, že případné odvolání bude politickou záležitostí. Pokud pro něj zvednou ruku nominanti politických stran v radě, musím konstatovat, že tomu tak je," řekla na tiskové konferenci Kukánová.
Archiv bezpečnostních složek v pondělí navštívila kontrola z ministerstva vnitra. Kukánová prý doufá, že výsledek inspekce bude mít k dispozici na čtvrteční jednání rady ÚSTR, která bude hlasovat o jejím odvolání.
Foglová nahradila v čele ústavu Daniela Hermana, kterého odvolala rada ÚSTR, podle níž nepanovala spokojenost s jeho prací. Odvolaný ředitel, ale i pravicová ODS to označují za politicky účelový krok. Odvolání interpretují jako výraz spolupráce ČSSD a KSČM. Radu ústavu volí Senát, který nyní ovládá levice. Většina členů rady odmítla tvrzení, že je jejich konání politicky motivované.
Jedna ze dvou odborových organizací ústavu dnes oznámila, že na protest proti změnám vyhlásila stávkovou pohotovost. "Dne 22. dubna 2013 se nezávislá odborová organizace ÚSTR jednomyslně usnesla vyhlásit pohotovostní stávku na ochranu sociálních a hospodářských práv zaměstnanců," prohlásil Vodrážka na tiskové konferenci. Práce a činnost zaměstnanců ústavu a Archivu bezpečnostních složek se podle něj s příchodem nových členů rady stala cílem "nevybíravých útoků a dehonestace".
Nová ředitelka ústavu Pavla Foglová se prý po svém "skandálním" zvolení k útokům přidala. "Ve své koncepci zohledňuje čistě tendenční negatovně účelové hodnocení zaměstnanců," prohlásil Vodrážka. Foglová tím podle odborářů pro desítky zaměstnanců indikuje nejistotu v pracovně právních vztazích.
Podle mluvčího ústavu Pavla Ryjáčka zůstává otázkou, kolik zaměstnanců by bylo ochotno do stávky vstoupit. "Na stávkovou atmosféru to tady nevypadá. To je mediální obraz, který se odtud šíří některými konkrétními kanály. Myslím, že z běžných zaměstnanců nikdo nemá zájem stávkovat. Tady jsou odborníci, kteří chtějí normálně pracovat," prohlásil pro ČT Ryjáček.
Bývalý šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman bude pak žádat omluvu za poškození dobrého jména. Herman v televizi Prima také uvedl, že výpověď ze své funkce dostal neplatně. "Já jsem přesvědčený, že výpověď mi byla dána neplatně. Nebyla projednána s odborovou organizací, nebylo mi nabídnuto žádné místo, ač tam samozřejmě v tu chvíli volné místo bylo," řekl doslova.
Pro odvolání Daniela Hermana hlasovalo pět ze šesti členů rady ÚSTR – předsedkyně rady Petruška Šustrová, politologové Lukáš Jelínek a Jan Bureš, student sociologie Michal Uhl a archivářka Emilie Benešová. Proti odvolání byla pouze předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, informuje Radiožurnál.
Související
Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?
Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
před 1 hodinou
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
před 2 hodinami
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
před 3 hodinami
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
před 4 hodinami
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
před 5 hodinami
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
před 6 hodinami
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 8 hodinami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 9 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 10 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 10 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 11 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 13 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 14 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
Druhým dnem v pátek v Brně pokračuje festival Meeting Brno, jehož programu se letos účastní i představitelé sudetských Němců. Na dnešním setkání Brno u jednoho stolu tak nechyběl Bernd Posselt, akci si nenechali ujít ani protestující.
Zdroj: Jan Hrabě