Skoncujme s velkými stranami, apelují Bárta či Langerová

Praha – Do iniciativy Vyměňte politiky se zapojil i Dan Bárta a nebo Aneta Langerová. Přijde-li k volbám každý desátý nevolič, může se do Sněmovny dostat úplně nová strana. Tvrdí to webový portál Vymentepolitiky.cz.

Dan Bárta apeluje na aktivní odpor, protože při pasivním odporu milion krát nula je nula, kdežto při aktivním odporu je milion krát jedna milion hlasů. Poukazuje tak na sílu volebního hlasu. Prostě, má to cenu, jít k volbám!

"Naším cílem je, aby zkorumpovaný establishment odešel do politického důchodu a neotravoval vzduch svou arogancí. Věříme, že jsme schopni zmobilizovat všechny slušné lidi, kteří už mají dost našich stávajících politiků. Chceme vyvolat spontánní vlnu, která vyvrcholí tím, že většina voličů dá hlas politikům novým," hlásá web Vymentepolitiky.cz.

Jedinými stranami, které web zmiňuje, jsou občanští a sociální demokraté, ovšem ne v lichotivém smyslu. "Například ODS nebo ČSSD stačilo k získání významného vlivu pouze 1,8 milionu hlasů," připomíná web minulé volby. A pod záložkou "Korupce v ČR" odkazuje na zprávy o malérech "modrých" a "oranžových" v končícím volebním období, poukazuje na skutečnost server iDnes.cz.

Když začnou noví krást, vyměníme je příště! Nechceme říkat 'tahle strana je dobrá, tahle nikoli'. Ani v našem týmu se neshodneme na preferencích. Principiálně ale podporujeme nové strany. Není normální, že v téhle zemi politik přežije ve funkci korupční aféru. My sami nemáme žádné ambice jít do politiky. Žádná z těch malých stran nás neplatí, investujeme do toho vlastní peníze," řekl MF DNES zakladatel iniciativy David Seibert.

"Mnozí namítají, že třeba i ti noví začnou krást, ale pak by je zase lidé měli ve volbách vyměnit, není to nic bezvýchodného," dodal Seibert, který by za úspěch považoval, kdyby "ubyly preference ODS a ČSSD".

Připojili  se i hudebníci a businessmani. Iniciativu podpořili třeba hudebníci Aneta Langerová, Tomáš Klus, Radek Banga či Dan Bárta nebo překladatelka Dana Hábová. Server Aktuálně.cz pak napsal, že zakladatelé iniciativy pracují pro marketingovou společnost Blue Strategy, která dělá reklamní kampaně třeba pro ČEZ, O2, Českou pojišťovnu či Kofolu.

"Za celou akcí stojí tým důvěryhodných lidí a akce mi přijde smysluplná. Volby jsou tentokrát pro náš stát velice důležité a je potřeba na to upozornit. Chtěl jsem jen vzkázat, že je možné volit nové tváře a také apelovat na lidi, aby k volbám šli," vysvětluje Radek Banga, který pro iniciativu nazpíval klip.

"Každá známá osobnost je občansky a politicky angažovaná, ať chce nebo ne. Já nejsem výjimkou, jsem angažovaný už tím, že jsem Rom. Nevidím důvod, proč by umělce nemohli tímto způsobem lidi vyzvat a apelovat na ně, aby šli k volbám a promysleli to, lidé na ně nahlíží jinak než na politiky a to má svou výhodu," dodal Banga.

Související

Ondřej Pivec

Podzimní JazzFestBrno láká na křest nové desky Ondřeje Pivce i Dana Bártu s předním americkým big bandem

Podzimní část celoročního festivalu JazzFestBrno odstartuje 3. října v brněnském Divadle Husa na provázku hammondkář, skladatel, producent a držitel Grammy Ondřej Pivec s novým koncertním projektem nazvaným Greatest Hits 4000. Během večera také pokřtí nové stejnojmenné album, které z popudu festivalu vzniklo jako živý záznam pro Českou televizi v době coronavirové pandemie. 

Více souvisejících

Dan Bárta Aneta Langerová Volby

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 29 minutami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Vítka Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 6 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu

Rusko se vnímá jako suverénní stát, pokud je zajištěna svoboda vlády a lidu, řekl prezident Vladimir Putin v úterý. Západ podle šéfa Kremlu nepotřebuje "velké Rusko". 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy