Klaus s Fischerem oslaví 65. výročí konce 2. světové války na Vítkově

Praha - Prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a další ústavní činitelé se setkají v sobotu ráno na Vítkově, aby zde oslavili 65. výročí Dne vítězství, při té příležitosti jmenuje Klaus i nové generály. Oslav se mohou 8. května zúčastnit Pražané na řadě dalších míst hlavního města.

Pietní akt a ceremoniál uložení ostatků neznámého vojína z bitvy u Zborova započne u Národního památníku na pražském Vítkově v 9 hodin ráno. "Prezident poté propůjčí bojové prapory nastoupeným čestným jednotkám a ve Slavnostní síni přednese projev na slavnostním shromáždění konaném při příležitosti 65. výročí ukončení druhé světové války," avizoval tiskový mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Na oslavách konce 2. světové války bude přítomen také premiér Jan Fischer a ministr obrany Martin Barták, kteří si při té příležitosti mohou připomenout osobní výročí. Přesně před rokem totiž Klaus jmenoval Fischerův kabinet.

Pokládání věnců na Vítkově bude přihlížet také náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Chybět nebudou ani váleční veteráni České republiky, Velké Británie, Ruska nebo Izraele.

V pravé poledne pak Klaus, stejně jako tomu činí každým rokem kromě loňska, jmenuje na Pražském hradě nové armádní a policejní generály.

Významnou událost zvláštními akcemi připomíná také řada institucí a městských částí. Pražanům se tak například otevřou prostory Senátu. Zájemci si budou moci prohlédnout Valdštejnský i Kolovratský palác, v nichž senátoři sídlí.

Rozsáhlé oslavy také připravila radnice Prahy 6. Mezi 14. a 20. hodinou přímo na Dejvické ulici vystoupí s hudebními produkcemi Martin Chodúr, Petr Muk, Dara Rolins, Peter Nagy nebo skupina Žlutý pes.

Oslavy koncipuje městská část s důrazem na blízkost Česka a Slovenska a jejich společnou historii. Pro návštěvníky proto budou připraveny dva restaurační stany, Slovenská izba s typicky slovenským jídlem a Česká chalupa s pochoutkami českými.

Pražané budou moci na Dejvické ulici shlédnout také přehlídku sedmdesáti amerických a ruských vyzbrojených vojáků. Předvede se jim navíc 26 vojenských strojů, včetně vyprošťováku Ward La France a obrněného transportéru Half track M2.

"Dejvická ulice by se měla udržet jako tradiční hlavní třída v Praze 6. I z tohoto důvodu, a po dobré zkušenosti z předešlých pěti ročníků, se snažíme kulturní nabídkou opět přitáhnout pozornost na tuto ulici a poskytnout možnost zde strávit příjemný den všem věkovým skupinám občanů," vysvětil starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS) a poukázal na to, že vstup na akci je pro všechny zdarma.

Související

Plzeň

77. Oslavy v Plzni 2022: Konec války si připomenou desetitisíce lidí

V Plzni dnes začínají oslavy 77. výročí konce války. Na Slavnosti svobody, které potrvají do neděle 8. května, přijedou tři američtí a dva belgičtí veteráni, kteří v roce 1945 osvobozovali město. Plzeň je jediné město v Evropě, které každoročně organizuje tak velkolepé slavnosti s účastí amerických veteránů, obdobné jsou jen na vyloďovacích plážích v Normandii, řekla ČTK městská radní Veronika Jilichová Nová (ODS).

Více souvisejících

8. květen 1945

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy