77. Oslavy v Plzni 2022: Konec války si připomenou desetitisíce lidí

V Plzni dnes začínají oslavy 77. výročí konce války. Na Slavnosti svobody, které potrvají do neděle 8. května, přijedou tři američtí a dva belgičtí veteráni, kteří v roce 1945 osvobozovali město. Plzeň je jediné město v Evropě, které každoročně organizuje tak velkolepé slavnosti s účastí amerických veteránů, obdobné jsou jen na vyloďovacích plážích v Normandii, řekla ČTK městská radní Veronika Jilichová Nová (ODS).

Slavnosti, které očekávají opět desetitisíce návštěvníků z ČR i z ciziny, nabídnou dobové vojenské kempy a jízdu vojenské techniky Convoy of Liberty s 200 vozy. Hlavní vzpomínkový akt bude v pátek 6. května od 16:00 u památníku Díky, Ameriko! Doprovodí jej přelet dobových letounů, například Hawker Hurricane, který se v Plzni na oslavách představí poprvé.

Velkou událostí je sobotní slavnostní večer na náměstí, nazvaný Thank you, boys! v režii Michala Cabana. "Je to hlavně nové v tom, že vidíme, jak počty veteránů ubývají. Ale ubývají i vzpomínky lidí, kteří to zažili, i pamětníků v Plzni. A my potřebujeme tohle téma zdvihnout a ukázat na příbězích, že musíme hájit svobodu, vzpomínky a tu dobu dál prezentovat. A o to by se ten komponovaný večer měl pokusit," uvedla Jilichová Nová.

S veterány se budou moci lidé osobně setkat v sobotu na plzeňském náměstí po slavnostním večeru i po nedělním dojezdu konvoje.

Největší změnou proti tradičním rokům je přesun části vojensko-historického programu z nyní rekonstruovaného parku za obchodním centrem Plaza do sadového okruhu kolem centrálního náměstí. V nové lokalitě U Ježíška poblíž nádraží se představí Kombinovaný oddíl reprezentující odkaz Československé samostatné obrněné brigády s účastníky z Nizozemska, Británie a Slovenska s dobovou technikou. Zázemí tam má mít také tábor RAF a WAAF (Ženské pomocné letecké sbory), v jehož blízkosti se instaluje replika stíhacího letadla Spitfire v měřítku 1:1. Armádní střelecký stadion v Lobzích bude prezentovat vzdušné i pozemní síly a speciální složky Armády ČR.

Na dnešním úvodním programu je od 10:00 položení květin u Památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí, o hodinu později pak v Husově ulici u Památníku 16. obrněné divize a Památníku vojákům bojujícím na západní frontě a v 16:00 pak bude stejný pietní akt na náměstí Míru u památníků bojovníků a obětí světových válek, padlých členů aeroklubu a Plzeňanů v květnovém povstání 1945.

Související

Více souvisejících

Plzeň II. světová válka 8. květen 1945

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy