8. květen 1945

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

V Evropě skončila druhá světová válka

Většina Evropy si dnes připomíná 75. výročí konce druhé světové války. Francouzský prezident Emmanuel Macron se dopoledne zúčastní ceremonie u hrobu neznámého vojína pod Vítězným obloukem v Paříži a britská královna Alžběta II. o desáté večer přednese projev. Německá kancléřka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier hodinu před polednem položí věnce k památníku válečným obětem Neue Wache na třídě Unter den Linden a Steinmeier bude mít projev v poledne.
Miloš Zeman

Zeman s Klausem slavili konec války na ruské ambasádě, dorazil i Okamura a Nečas

Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. V projevu předneseném v ruštině stejně jako loni přirovnal nacismus k islamistickému terorismu a vyzval k boji proti teroristům, dokud si jejich činy nevyžádají stejně obětí jako činy nacistů. Den vítězství se v Rusku slaví 9. května, tedy o den později než na Západě.
Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

Češi si v čele se Zemanem na Vítkově připomněli výročí konce války

Prezident Miloš Zeman a další vrcholní politici dnes položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Připomněli tak 74. výročí konce druhé světové války v Evropě. Pietního aktu se zúčastnili také pamětníci a váleční veteráni. Podobné ceremoniály se konají na několika místech v Praze i v dalších českých městech. Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.
Hitler sleduje nacistické vojáky pochodující na Polsko v září 1939

Den, kdy skončila II. světová válka. Opravdu to bylo dnes?

Skončila druhá světová válka v Evropě 8. nebo 9. května 1945? Které datum je vlastně správně? Zjednodušeně by bylo možno říct, že ani jedno datum není špatně. Jisté schizma, které kolem určení správného data panuje, je dáno spíše různými časovými pásmy v Evropě a také zmatky, jenž kapitulační akt provázely.
Miloš Zeman

Zeman a Klaus oslavili Den vítězství na ruské ambasádě

Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastnil oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. Jako již několikrát v minulosti, přednesl na banketu projev v ruštině. Den vítězství si na ambasádě připomněli také další čeští politici včetně Zemanova předchůdce Václava Klause.
Vladimír Putin

Putin popřál ke Dni vítězství bývalým sovětským zemím, Ukrajině a Gruzii ne

Moskva/Paříž - Ruský prezident Vladimir Putin blahopřál k výročí konce druhé světové války představitelům zemí bývalého Sovětského svazu s výjimkou Pobaltí, Ukrajiny a Gruzie. Ke Dni vítězství, který Rusko slaví až 9. května, nicméně popřál ukrajinskému a gruzínskému lidu, informovala dnes agentura TASS. Většina evropských zemí si konec druhé světové války připomíná dnes. Německá kapitulace byla podepsána pozdě v noci 8. května 1945 v Berlíně, kdy ovšem kvůli časovému posunu bylo v Moskvě už 9. května.
Politici a další lidé oslavili na Vítkově výročí konce války (8. května 2018)

Politici, vojáci i veřejnost oslavili na Vítkově výročí konce války

Praha - Politici, vojáci a další lidé dnes oslavili 73. výročí konce druhé světové války v Evropě. K Národnímu památníku v Praze na Vítkově se přišli podívat na tradiční kladení věnců také pamětníci a váleční veteráni. Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.
Oslavy osvobození Plzně

Den, kdy skončila válka? Překvapivě 8. i 9. května zároveň

Praha - Skončila druhá světová válka v Evropě 8. nebo 9. května 1945? Které datum je vlastně správně? Zjednodušeně by bylo možno říct, že ani jedno datum není špatně. Jisté schizma, které kolem určení správného data panuje, je dáno spíše různými časovými pásmy v Evropě a také zmatky, jenž kapitulační akt provázely.
Oslavy konce II. světové války

Češi si dnes připomněli konec války, Zeman se akcí nezúčastnil

Praha - Veteráni, pamětníci, politici a představitelé armády si dnes v celém Česku připomněli 72 let od konce druhé světové války. Nejvyšší političtí a vojenští představitelé se tradičně sešli na pražském Vítkově, tentokrát se ale nezúčastnil prezident Miloš Zeman.
Národní památník na Vítkově

Česko si připomene konec války: Zeman letos na Vítkov nedorazí, parlament se otevře veřejnosti

Praha - 8. květen je Den vítězství, tedy konec druhé světové války v Evropě. Nejvyšší představitelé státu a armády se tradičně sejdou v Národním památníku v Praze na Vítkově, tentokrát bude ceremoniál ovšem bez prezidenta Miloše Zeman. Ten se na veřejnosti objeví až odpoledne při jmenování nových generálů. Parlament dnes zpřístupní své prostory veřejnosti.
Záběry Stanislava Maršála z Prahy po bombardování v roce 1945

Česko si připomene 70 let od konce 2. světové války

Praha - Česká republika si dnes řadou oficiálních i neformálních akcí připomene 70. výročí konce druhé světové války. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 podepsalo kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.
Oslava 66. výročí konce 2. světové války

Prezident uctil památku padlých, Vondra na pietu nedorazil

Praha - Prezident Václav Klaus v neděli uctil památku padlých ve druhé světové válce. Pietního aktu na pražském Vítkově se účastnili i další politické špičky včetně premiéra Petra Nečase (ODS) a kromě slavnostního kladení věnců nechyběla ani vojenská přehlídka.
Klaus s Fischerem oslaví 65. výročí konce 2. světové války na Vítkově

Klaus s Fischerem oslaví 65. výročí konce 2. světové války na Vítkově

Praha - Prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a další ústavní činitelé se setkají v sobotu ráno na Vítkově, aby zde oslavili 65. výročí Dne vítězství, při té příležitosti jmenuje Klaus i nové generály. Oslav se mohou 8. května zúčastnit Pražané na řadě dalších míst hlavního města.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 6 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 14 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy