Češi si dnes připomněli konec války, Zeman se akcí nezúčastnil

Praha - Veteráni, pamětníci, politici a představitelé armády si dnes v celém Česku připomněli 72 let od konce druhé světové války. Nejvyšší političtí a vojenští představitelé se tradičně sešli na pražském Vítkově, tentokrát se ale nezúčastnil prezident Miloš Zeman.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se prezident soustředil na jmenování nových generálů, které se uskutečnilo o šest hodin později.

"Myslím si, že je to to nejmenší, co můžeme udělat směrem k těm, kteří za nás obětovali životy nebo zdraví, ale i k těm, kteří dnes na bojištích při různých konfliktech brání demokracii a také šíří slávu České republiky," řekl k pietní akci novinářům předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), který na Vítkově zastoupil Zemana při některých úkonech, které obvykle hlava státu provádí. Prezident se podle Štěcha omluvil v březnu.

"My se plně soustředíme na jmenování generálů, protože bude v lecčems mimořádné. To znamená, že pan prezident si připomene osvobození naší vlasti touto formou," řekl ČTK mluvčí prezidenta. Připomněl, že prezident na Vítkov zaslal věnec a že se obřadu zúčastnili zástupci kanceláře prezidenta. "Není to žádné vyjádření neúcty," řekl k nepřítomnosti Zemana.

Při odpoledním povýšení a jmenování nových generálů, včetně první ženy - nové generálky Lenky Šmerdové, prezident v proslovu zdůraznil hlavně význam zvyšování rozpočtu armády. O výročí konce války nemluvil.

Bývalý náčelník generálního štábu armády Jiří Šedivý řekl serveru iROZHLAS.cz, že hlavní oslavy v republice jsou na Vítkově, kde by měli čelní představitelé státu být. Zdůvodnění neúčastni Zemana na Vítkově tím, že se prezident připravoval na jmenování generálů, není podle diplomata a někdejšího mluvčího prezidenta Václava Havla Michaela Žantovského příliš pravděpodobné. Stály za tím spíš zdravotní důvody, řekl ČTK.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

II. světová válka osvobození čr 8. květen 1945 oslavy konce války Vítkov

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy