Den, kdy skončila válka? Překvapivě 8. i 9. května zároveň

Praha - Skončila druhá světová válka v Evropě 8. nebo 9. května 1945? Které datum je vlastně správně? Zjednodušeně by bylo možno říct, že ani jedno datum není špatně. Jisté schizma, které kolem určení správného data panuje, je dáno spíše různými časovými pásmy v Evropě a také zmatky, jenž kapitulační akt provázely.

Německá delegace vedená generálem Alfredem Jodlem dorazila 5. května 1945 do francouzské Remeše. Měla tam dojednat podmínky kapitulace. Po sérii jednání nakonec Němci 7. května zhruba o půl třetí ráno souhlasili s bezpodmínečnou kapitulací.

Datum a čas kapitulace bylo stanoveno na druhý den, to jest na 8. května 23:01 středoevropského letního času. Do hry navíc vstoupil sovětský vůdce Stalin, který chtěl, aby se kapitulační akt podepsal ještě jednou v Berlíně. K tomu pak 8. května skutečně došlo.

Jednání ale provázely různé formální komplikace, takže německý zástupce polní maršál Keitel mohl dokumenty podepsat až těsně před půlnocí, zhruba okolo 23:45. Moskva ale spadá do jiného časového pásma, takže pro Stalina byla dohoda vlastně podepsána až v prvních minutách 9. května, přesněji okolo 0:45 ráno. Sověti proto konec války datovali k 9. květnu, západní spojenci k 8. květnu.

I přesto, že je dnes v Česku slaven jako Den vítězství právě 8. květen, 8. května 1945 se například ještě v Praze velmi tvrdě bojovalo. Na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava se totiž nacházela německá Skupina armád Střed pod velením polního maršála Ferdinanda Schornera. Ta patřila k posledním bojeschopným německým jednotkám a nehodlala se vzdát bez boje.

Jak již bylo řečeno, boje byly sice oficiálně ukončeny k 8. květnu 1945, ale Schornerovi vojáci nehodlali padnout do sovětského zajetí. Ve snaze dostat se za každou cenu na západ se ale museli dostat skrze Prahu, kterou již v té době do velké míry ovládali čeští povstalci. Rozhořely se prudké boje, během nichž přišla o život řada lidí a bylo zničeno například křídlo Staroměstské radnice.

České národní radě se následně podařilo uzavřít s Němci dohodu a části Wehrmachtu se tak vzdaly, fanatici z řad SS ale bojovali dál. Ironií osudu je, že za tuto dohodu, která zachránila mnoho životů, byl po válce v zinscenovaném procesu komunistickou justicí odsouzen velitel Pražského povstání generál Karel Kutlvašr.

Brzy ráno 9. května 1945 pak do Prahy vjela i sovětská vojska, která byla Pražany nadšeně vítána v symbolických scénách plných jásotu, nadšení a šeříků. Sověti pak v Praze zlomili poslední ohniska německého odporu, jenž byla reprezentována hlavně zbytky dvou německých divizí, jednak 2. tankové divize SS "Das Reich" a 44. divize pancéřových granátníků SS "Wallenstein".

Díky tomu, že se Československo po válce stalo satelitem Sovětského svazu, slavilo se i u nás výročí konce druhé světové války 9. května. Po Sametové revoluci se ale ihned rozhořely debaty, zda by nebylo vhodné datum posunout o den dříve, tedy na den, který by odpovídal českému časovému pásmu. Jedním z nehorlivějších zastánců změny byl tehdejší novopečený poslanec Miloš Zeman. Jeho návrh nakonec prošel a Den vítězství tak byl posunut na 8. květen.

Související

Více souvisejících

II. světová válka osvobození čr 8. květen 1945 Pražské povstání historie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy