Česko chce dobýt Čínu, Zemana v Soči čeká významná schůzka

Praha - Prezident Miloš Zeman se v Soči sejde s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Informuje o tom web Parlamentní listy. Podle prezidentova mluvčí Jiřího Ovčáčka bude mít Zeman v Rusku řadu dalších bilaterálních jednání, zejména k hospodářství a energetice.

"Předpokládáme, že dojde k poměrně významnému jednání českého prezidenta s prezidentem Čínské lidové republiky, což je věc, na kterou jsme dlouho čekali," řekl Parlamentním listům ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček.

Ovčáček dnes ČTK řekl, že Zeman kromě návštěv sportovišť a závodů českých sportovců absolvuje i pracovní jednání. S množstvím významných státníků se potká již na úvod her, kdy se zúčastní slavnostní večeře pořádané ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Server Aktuálně.cz upozornil, že do Soči se Zemanem letí i šéf společnosti Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý. Podle Ovčáčka se zahraniční cesty zúčastní z pozice prezidentova poradce pro energetiku. Nejedlý Zemana doprovází na cestách za hranice poměrně často.

Prezident v poslední době jedná hlavně s hlavami východních států. Na konci ledna v Praze přijal arménského prezidenta Serže Sargsjana.

Vzájemné vztahy mezi ČR a ČLR se vyvíjejí bez výraznějších problémů v rámci možností, které předurčuje rozdílnost jejich politických systémů a geografické rozlohy. I když ČR je co do velikosti a vlivu na mezinárodní dění s ČLR sama těžko souměřitelná, její pozici posiluje celková mezinárodní váha Evropské unie, jejímž členem je ČR od roku 2004.

Hospodářská spolupráce je nadále těžištěm současných česko-čínských bilaterálních styků. Obchodní bilance, i přes výraznou aktivitu na politické úrovni, zůstává nicméně výrazně v neprospěch ČR, mj. i díky byrokratickým překážkám a dalším technickým specifikům čínského teritoria. Podobně jako mnohé další evropské podnikatelské subjekty zůstávají i české střední a menší firmy stále zdrženlivější vůči investicím, obchodní či rozvojové spolupráci v ČLR. Je to výsledek dosavadních neblahých zkušeností se zdejším porušováním patentových práv nebo dalších práv duševního vlastnictví. Proto je náprava v tomto směru jednou z priorit české politické reprezentace ve vztahu k ČLR.

S ohledem na vzájemné proporce a kapacity obou zemí jsou perspektivním směrem česko-čínské spolupráce přímé kontakty mezi kraji a provinciemi a mezi městy. Tímto směrem se ubírají aktivity zejména v posledních letech poté, kdy k tomu vymezily příslušný politický rámec návštěvy na nejvyšší úrovni.

Vedle tradičních odvětví se pro vzájemnou spolupráci otevírají nyní také oblasti nových environmentálních a energetických technologií, ale i oblast finančních služeb nebo budování systému zdravotního či sociálního pojištění, v nichž může ČLR i prostřednictvím projektů Evropské komise čerpat ze zkušeností České republiky z její úspěšné ekonomické a sociální transformace, uvádí web mzv.cz.

Související

Petr Macinka na zasedání nové vlády

Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi

Motoristé i zástupci SPD jsou připraveni debatovat o společném kandidátovi současné vládní koalice pro prezidentské volby v roce 2028. O této strategii se v sobotu zmínil premiér Andrej Babiš (ANO), který v minulé volbě prohrál se současným prezidentem Petrem Pavlem. Ten nevylučuje opětovnou kandidaturu. 

Více souvisejících

prezident čr Miloš Zeman Čína

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

před 1 hodinou

včera

Ilustrační fotografie.

Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento týden zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49, druhou část stavby Hulín – Fryšták ve Zlínském kraji. Díky tomu je nyní v provozu celý téměř osmnáctikilometrový úsek této dálnice. Stavba narážela opakovaně na odpor aktivistů, brzdily ji dlouhé soudní procesy a na hlavní trase se tak mohlo začít pracovat až koncem roku 2021, přestože zhotovitel vzešel z tendru už v roce 2008. Náklady na realizaci stavby dosáhly včetně inflace 9,5 miliardy Kč bez DPH.

včera

včera

včera

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

včera

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

včera

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

včera

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé

Nová analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku. Každý druhý senior v tomto věku už nepracuje a čtyři z deseti lidí nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Nejčastějšími důvody jsou nezaměstnanost, zdravotní problémy nebo péče o blízké. 

včera

včera

včera

21. června 2026 21:17

Tamás Sulyok

Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá

Maďarský prezident Tamás Sulyok, který bývá spojován se zbytky padlého režimu bývalého premiéra Viktora Orbána, hodlá čelit snahám nové vlády o své odvolání. Nový předseda vlády Péter Magyar, který v dubnových volbách drtivě zvítězil, již ve svém vítězném projevu avizoval, že Sulyoka i další funkcionáře dosazené v Orbánově éře zbaví funkcí kvůli tomu, že dřívějšímu systému pomáhali budovat státní korupci a klientelismus.

21. června 2026 19:56

Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi

Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy