Praha - Rozhodnutí ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jmenovat exšéfa Nečasova úřadu vlády Lubomíra Poula vedoucím kanceláře ministra nepokládá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za šťastné. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Poula loni zadržela policie v souvislosti s kauzou kolem šéfky Nečasovy kanceláře Jany Nagyové. Z ničeho ale obviněn nebyl.
Podle Jurečky je Poul profesionál na svém místě. „Vím, že mediálně na něho může být pohlíženo různě, ale jsem přesvědčen o tom, že je to poctivý člověk a stoprocentní státní úředník, který tu práci dělá víc než patnáct let," říká k úředníkově minulosti ministr.
"Sháněl jsem profesionálního úředníka. Jeho předchůdkyně odešla ještě ten den, kdy jsem nastoupil, a já jsem rázem neměl šéfa úřadu," vysvětlil v sobotu serveru Lidovky.cz Jurečka důvod výběru Poula vedoucím své kanceláře.
Sobotka v ČT řekl, že tato informace jej překvapila. Sice podle něj záleží na ministrovi, kterého úředníka si vybere, Jurečkovo rozhodnutí ale nepokládá kvůli jeho minulosti za šťastné. Svůj názor mu chce sdělit.
Devětačtyřicetiletý Poul Nečasův úřad řídil v letech 2010 až 2013. Předtím působil od roku 1996 na ministerstvu průmyslu a obchodu v různých funkcích, v té poslední od roku 2007 jako vedoucí úřadu ministerstva a ředitel sekce správní. Poul vystudoval fakultu elektrotechnickou Vysokého učení technického v Brně. Je členem dozorčí rady ČEZ.
Podle deníku Právo si policie z exkluzivního pražského zlatnictví Cartier odnesla doklady o špercích, které objevila u Jany Nečasové (dříve Nagyové). Účtenky od šperků a luxusních kabelek byly nalezeny i u Poula. Jejich hodnota by se měla pohybovat v řádech desítek milionů korun, Nečasová si na ně prý nemohla vydělat. Poul ale tvrdí, že ho na jejich nákup posílala právě sama Nečasová.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Lubomír Poul , Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
před 58 minutami
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
před 1 hodinou
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
před 2 hodinami
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
před 2 hodinami
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
před 3 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu došlo ke slabému zemětřesení
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
Snowboardistovi Jakubu Hronešovi se nepovedlo postoupit z kvalifikace do hlavního závodu v big airu, který je na programu v sobotu večer. Z celkového třicetičlenného startovního pole totiž skončil český reprezentant až jako osmadvacátý s tím, že na postupovou dvanáctku nakonec ztratil 77 bodů. Za dva lepší skoky, které předvedl, dostal od rozhodčích celkovou známku 86,00.
Zdroj: David Holub