Praha - První náměstek ministra financí Andreje Babiše (ANO) Lukáš Wagenknecht inicioval podání trestního oznámení kvůli provozu informačního systému Státní pokladna. Oznámení míří na neznámého pachatele, za zakázku však byl odpovědný i Babišův náměstek pro rozpočet Jan Gregor, uvedl dnes server Echo24.cz.
Náměstek ministra financí Jan Gregor ČTK řek, že zakázku kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který ovšem podání trestního oznámení nezvažoval. "Konzultovali jsme to i s kontrolním výborem Poslanecké sněmovny a nyní je to věc příslušných orgánů," řekl s tím, že dále se k tomu již nechce vyjadřovat.
Do provozu systému Státní pokladna, v němž se sestavuje státní rozpočet a řídí veřejné finance, ministerstvo investovalo celkem 4,9 miliardy korun. Trestní oznámení se podle serveru týká částky 408 milionů korun.
Oznámení vychází z kontrolní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu z loňského roku. Úřad v ní tvrdí, že ministerstvo financí při uzavírání smluvních dodatků k provozu Státní pokladny porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Za první část dodatků z roku 2009 byl podle Echo24.cz odpovědný tehdejší náměstek ministra financí za ODS Zdeněk Zajíček, v roce 2011 pak Gregor.
"Podle názoru našich právníků vznikla povinnost udělat to trestní oznámení. Určitě to není problém proti panu Gregorovi. Tu kauzu detailně neznám. Vím, že tam bylo nějaké výběrové řízení ne úplně podle pravidel. Byla tam porušena rozpočtová pravidla. Ale to je věc policie, co bude s tím řešit. Myslím si, že to bylo za pana náměstka Zajíčka," řekl serveru Babiš.
Integrovaný informační systém Státní pokladna se skládá z Centrálního systému účetních informací státu, z modulu pro přípravu státního rozpočtu, z modulů pro realizaci rozpočtu - rozpočtová opatření a platební styk. Cílem celého systému je efektivní řízení veřejných financí a přehled o financích státu v reálním čase.
Tendr na Státní pokladnu vyhrála v roce 2008 firma IBM. Jejími partnery byly Hewlett-Packard, Logica a SAP Česká republika. Zakázka měla původně stát 2,19 miliardy korun, její objem se pak ale dalšími smlouvami rozšiřoval, protože se do systému zapojilo více státních institucí.
Související
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Ministerstvo financí , státní dluh , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
před 1 hodinou
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
před 1 hodinou
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
před 3 hodinami
Počasí se o Velikonocích výrazně oteplí. Naměříme až 17 stupňů
včera
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
včera
Papež Lev se nezvykle ostře opřel do světových lídrů
včera
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
včera
Na pozemní invazi čekáme, jsme připraveni rozpoutat zkázu, vzkazuje Írán USA
včera
Kudy unikají citlivé informace z EU? Kremlu donáší německá AfD, obávají se politici
včera
Jurečka v televizi tvrdě kritizoval vládu. Klempíře označil za infantilního a neschopného ministra, který jen točí videa
včera
USA chtěly zabránit Íránu v zisku jaderné zbraně. Udělaly ale pravý opak, shodují se experti
včera
Největší demonstrace v historii USA? Na protestech No Kings vystoupilo proti Trumpovi osm milionů lidí
včera
Pentagon se připravuje na pozemní operaci v Íránu. Mohla by trvat měsíce
včera
Ukrajinská armáda zintenzivnila operace zaměřené na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Írán nečekal, že dokáže držet globální ekonomiku jako rukojmí. Na svůj mírový seznam přidal další položku
včera
Předpověď počasí na příští týden: V noci se do Česka vrátí mrazy
28. března 2026 21:17
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
28. března 2026 20:10
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
28. března 2026 18:59
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
28. března 2026 17:48
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
Zatímco pozornost velké části světa se upírá k válce s Íránem, v pobaltských státech zůstávají oči pevně upřeny na východ. Lotyšsko, které sdílí stovky kilometrů hranic s Ruskem a jeho spojencem Běloruskem, nenechává nic náhodě. V zemi se stal realitou program, který by v mnoha jiných evropských státech vyvolal skandál: povinný vojenský výcvik pro všechny studenty středních škol.
Zdroj: Libor Novák