ANO vyšachováno z dalšího kraje. ODS a lidovci přeruší jednání na Karlovarsku

Koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků v Karlovarském kraji přeruší jednání o sestavení většinové koalice s vítězem krajských voleb ANO a přijme výzvu k jednání od oponentního uskupení tvořeného STAN a Piráty. Prohlášení lídra kandidátky ODS a KDU-ČSL Karla Jakobce (ODS) dnes ČTK zaslal regionální manažer ODS Tomáš Grosser. Rozhodnutí tak podle něj odblokuje patovou situaci, do níž se strany v kraji dostaly.

ODS
doporučujeme

Koalice ODS a KDU-ČSL s podporou Strany soukromníků bude požadovat místo hejtmana a odpovídající zastoupení v budoucím koaličním modelu. "Přestože jsme se po celou dobu snažili udržet politickou kulturu na vysoké úrovni a ctít vítěze voleb, situace nastavená dalšími politickými stranami zatím neumožňuje toto řešení," uvedl Jakobec.

Karlovarský kraj je poslední, v němž ani po měsíci od krajských voleb není zatím jasno, kdo bude příští čtyři roky stát v čele hejtmanství. V sousedním Plzeňském kraji sice také ještě není podepsaná žádná dohoda, ale na koalici bez vítězného ANO se dohodla ODS a TOP 09 se STAN a Piráty. Ustavující jednání zastupitelstev jsou v obou západočeských krajích svolána na 12. listopadu.

Krátce po volbách uzavřela v Karlovarském kraji ODS a KDU-ČSL partnerství s ANO a spolu s několika zastupiteli z ostatních stran disponoval tento projet 20 hlasy v 45členném zastupitelstvu. ANO nabídlo koalici ODS a KDU-ČSL místo hejtmana. Oponentní návrh koalice, který dojednal trojblok STAN, Piráti, Volba pro kraj spolu s hnutím Místní a SNK1, ale dosud disponuje 21 hlasy.

"Z našeho pohledu není ale nejdůležitější shromáždit početní většinu 23 mandátů. Neméně důležitým úkolem jakékoli vládnoucí koalice bude nalézt i programovou shodu a postavení funkčního modelu spolupráce. Zatím je pro nás těžko představitelná funkční koalice zatížená osobními antipatiemi a vymezování se proti konkrétním osobám, kterého jsme byli svědky v uplynulém měsíci," uvedl Jakobec. Platforma, kterou zastupuje, představuje sedm zastupitelských mandátů.

"Jsme přesvědčeni, že nabízíme neutralitu a klidnou sílu, která by mohla uklidnit rozjitřené emoce a vztahy, která nabízí nyní tak žádoucí kompromis pro dosažení výsledku a která by mohla oslovit většinu," dodal Jakobec.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

25.11.2020 21:10 Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci…

Schillerová: Po uvolnění omezení není důvod prodloužit Antivirus

25.11.2020 20:18 Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál…

Schvalování daňového balíčku v Senátu může být 10. i 17. prosince

25.11.2020 20:05 Schvalování daňového balíčku v Senátu bude podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) záležet na…

Schodek letošního rozpočtu je podle Babiše aktuálně 305 miliard

25.11.2020 19:29 Schodek státního rozpočtu k dnešku činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama