Češi se do politiky nehrnou. ANO ztrácí členy, opoziční strany si vedou lépe

Tradiční české politické strany, mezi něž patří například KSČM nebo KDU ČSL, se od loňského roku potýkají s úbytkem členstva. Ostatní naopak hlásí buď růst nebo stagnaci. Výjimkou z tohoto trendu jsou vládní ANO a opoziční SPD Tomia Okamury.

Ilustrační foto
doporučujeme

Babišovo hnutí hlásí více než desetinovou ztrátu straníků, kterou lze patrně připisovat zrušení brněnské organizace kvůli korupčnímu skandálu. Loni měla současná nejsilnější a koaliční strana 3271 členů, nyní jich je o 400 méně. ANO po zrušení své brněnské organizace hlásí 2861 členů s příbytkem 215 lidí. Informoval o tom server Novinky.cz

"Naším cílem není, aby počty členů byly co nejvyšší, a proto se také už delší dobu nezaměřujeme na zakládání nových organizací. V minulém roce jsme naopak rušili kromě brněnské organizace třeba i kladenskou nebo místní na Praze 7,“ vyjádřil se k tomu manažer ANO Jan Richter.

Nejpočetnější stále komunisté

Zato SPD se potýká s doslova rostoucím počtem členů, jichž je podle její mluvčí Barbory Zeťové 6459. Meziročně si tedy polepšila o dva tisíce straníků. 

Status člena se přitom získává velmi obtížně. Musí se na něj čekat dva roky, přičemž je zapotřebí také souhlas předsednictva. Nejvíce straníků má momentálně KSČM, v jejíž řadách bylo v lednu 31 456 lidí. Komunisté nicméně i tak o své příslušníky přicházejí. "Pokles je asi 2500 členů proti loňsku,“ konstatoval místopředseda strany Petr Šimůnek.

Druhou nejpočetnější stranou je KDU-ČSL, která má ale taktéž problémy s úbytkem straníků, jichž v loňském roce ztratila tisíce. Loni jich měli 22 707, nyní došlo k poklesu na 21 706. Mluvčí strany Kateřina Procházková konstatovala, že příčinou byl hlavně vysoký věk.

"V roce 2019 zemřelo celkem 533 členů. Nejvíce lidí ubylo v Jihomoravském kraji, a to 291 členů, z toho 139 členů bohužel zemřelo,“ objasnila s optimistickou poznámkou, že se lidovcům podařilo například v Moravskoslezském kraji získat 62 nových členů. 

Třetí stranou s nejpočetnější členskou základnou jsou sociální demokraté, v jejichž řadách bylo v dubnu 15 624 členů, přičemž i oni mají problémy s jejich odchodem. V roce 2018 jich měla 19 tisíc ve srovnáni s 21 356 před čtyřmi lety. Aktuální statistiky ČSSD zatím nezveřejnila.

V případě ODS hovoříme o 13 až 14 tisících členů. Její mluvčí Václav Smolka se nechal slyšet, že na začátku roku bylo ve straně 13 600 lidí, a tudíž se ve srovnání s předcházejícím obdobím jednalo o úbytek o několik stovek. 

Zato momentálně málo politicky zastoupené TOP 09 a STAN od loňského roku naopak posílily. Starostové a nezávislí měli loni v červnu 1394 a letos už 1653 členů. Podle jejich mluvčího došlo k nejvýraznějšímu nárůstu počtu přihlášek v listopadu 2019, kdy byla také spuštěná intenzivní náborová kampaň. 

S problémem se získávání nových straníků se nepotýká ani TOP 09, která sice loni přišla o cca 350 lidí, ale letos se jí podařilo oslovit 144 nových členů, přičemž dalších 117 podalo žádost o členství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pompeo se na Hradě setkal se Zemanem, prezident ocenil ekonomické vztahy

12.08.2020 22:05 Aktualizováno Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dnes na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem,…

Čínská ambasáda odsoudila Pompeovy výroky při návštěvě Česka

12.08.2020 18:54 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo neopodstatněně útočí na Čínu a očerňuje ji a podněcuje…

"Musíme se ukázat." Exnáměstek ministra promluvil o vztazích Česka a USA

12.08.2020 18:25 Po osmi letech od návštěvy bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, u níž se mimo…

Schůzka Babiše s Pompeem podle politologů potvrdila shodu ve vztazích

12.08.2020 17:25 Dnešní jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama