Bára Štěpánová varuje: 30 let od revoluce? Není moc, co slavit

Herečka a moderátorka Bára Štěpánová patří k těm osobnostem, které byly těsně spjaty s disentem. Po 30 letech ale varuje, že není příliš co slavit. Podle ní se totiž snadno může vrátit to, proti čemu lidé při sametové revoluci bojovali.

Bára Štěpánová v minulosti podepsala Chartu 77, založila recesistickou a protirežimní Společnost za veselejší současnost a krátce také působila jako hradní sekretářka prezidenta Václava Havla.

K politice se herečka vyjadřuje i dnes – a z jejího vývoje rozhodně není nadšená. „Kloním se tomu, co nedávno napsal na sociálních sítích Bohumil Doležal. Ani není moc, co slavit. Nemyslím, že třicáté výročí listopadu je ke slavení, spíš je to k zamyšlení. Nad tím, jestli se to všechno nemůže vrátit. Najednou sama totiž vidím, že může,“ uvedla Štěpánová pro Český rozhlas Plus.

Zároveň ale hájí politiky 90. let a odmítá stereotypní hodnocení této éry jako doby, kdy se vše rozkradlo. Udělat ze svobodného a demokratického režimu diktaturu, je jednoduché, varovala herečka.

„Chviličku říkáte, jak to bude krásné, a současně využíváte komoditu, která funguje dokonale. Tou je strach. Jak se lidi začnou bát, budou dělat cokoli, co se jim řekne. Ale jak se to dělá obráceně, jak se z totalitního režimu dělá svobodný, to prostě nikdo nevěděl,“ vzpomíná s odstupem času.

Problém prý byl i v tom, že se politici tehdy neměli kam se podívat a kde se inspirovat. „Samozřejmě, že se to dělalo divoce. A ano, vždycky se najdou lidé, kteří takové situace zneužijí,“ dodává Bára Štěpánová.

Související

Více souvisejících

Bára Štěpánová Václav Havel politika 30 let od sametové revoluce

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy