17. listopad na Národní třídě: Je důležité pečovat o zdraví i demokracii, prohlásil Vystrčil

Vedení Senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) dnes v poledne položilo kytice růží na pražské Národní třídě při příležitosti 31. výročí sametové revoluce. Podle Vystrčila tak demonstrovalo svou jednotu i jednotu horní komory.

Vystrčil označil připomínku událostí, které vedly k pádu komunistické nadvlády v někdejším Československu, za důležitou. "Je důležité pečovat nejen o zdraví, ale i o demokracii," uvedl k tomu, že se pietní akce konala za zpřísněných opatření proti epidemii koronaviru. Podle něj není možné se přestat starat o svobodu kvůli požadavkům na klid na práci.

✌️ Vedení Senátu v čele s předsedou @Vystrcil_Milos položilo kytice na pražské Národní třídě při příležitosti 31. výročí sametové revoluce. #Nezapomeneme #17listopad pic.twitter.com/3y2ikVdRf3

— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) November 17, 2020

Pietní místo pod pamětní deskou na Národní třídě, kde 17. listopadu 1989 komunistické bezpečnostní složky násilně zastavily pochod studentů, od rána navštívili nejen představitelé vlády, parlamentu a další politici, ale i stovky běžných občanů včetně rodin s dětmi nebo i se psy.

Akce se konala za zvýšeného zájmu médií a dohledu policie, která ale do poledních hodin podle zpravodaje ČTK na místě nemusela zasahovat. Příchozí jen nabádala k dodržování protiepidemických opatření. Bez roušky dorazili například bývalý prezident Václav Klaus nebo herečka Bára Štěpánová. Policisté k tomu uvedli, že na Národní třídě zadokumentovali několik osob, které neměly zakryté dýchací cesty. Mezi nimi byla i jedna veřejně známá osoba. Toto možné přestupkové jednání oznámíme správnímu orgánu, dodali na twitteru.

Lidé se shlukovali před pietním místem, kde čestnou stráž drželi zástupci skautů a sokolů, aby zapálili svíčku nebo položili květiny či věnce. Byl mezi například také rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Značky na vozovce kvůli předepsaným dvoumetrovým rozestupům přítomní však nedodržovali. Někteří postávali a diskutovali s příchozími navzdory upozornění, že by se na místě měli zdržovat jen nezbytně krátkou dobu.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Miloš Vystrčil (ODS) Václav Klaus Praha Bára Štěpánová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy