Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc. Havel to s námi myslel dobře

V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára Štěpánová. Zavzpomínala nejen na demonstrace doprovázející konec komunistického režimu v letech 1988 a 1989, ale i na prezidenta Václava Havla, kterému nějakou dobu dělala sekretářku.

Štěpánova zavzpomínala na rok 1989 a na to, co ji přivedlo na protirežimní demonstrace. Podle ní se často opakuje, že události Palachova týdne v lednu 1989 nějak odstartovaly pád komunistického režimu v Československu. „Proti tomu se ale musím trochu ohradit. Já jsem byla zatčena a souzena za demonstraci v říjnu 1988. Už tam bylo hodně lidí.“ vzpomíná herečka. Už v té době se podle ní lidé začali probouzet z letargie.

„Já si myslím, že Jan Palach chtěl svým činem vyburcovat společnost v lednu 1969. Ale já si kladu otázku, co si představoval, že ti lidé by mohli v té době dělat?“ nadhodila Bára Štěpánová, bývalá sekretářka posledního československého prezidenta a prvního českého prezidenta Václava Havla. Připomněla, že v té době byla situace ve světě taková, jaká byla. „Evropě a světu byl srpen 1968 líto, aspoň doufám, ale oni nic neudělali,“ posteskla si s tím, že národ nic dělat nemohl.

Naopak v roce 1989 se situace dozrála a něco se dělo i v ostatních zemích – v Německu, Polsku, Maďarsku nebo i v Sovětském svazu. Ona osobně si myslím, že společnost k tomu prostě musela dospět. „On je problém v tom, že změnit režim ze svobodného na autoritářský nebo totalitní je jednodušší, než změnit režim totalitní ve svobodný, což se ukázalo v 90. letech a ukazuje se to do dneška,“ myslí si Štěpánová, která přiznává, že ji v jejich postojích výrazně ovlivnila její rodina a okolí. I proto podepsala Chartu 77 a byla součástí disentu.

„Na demonstraci v říjnu 1988 jsem pocítila takový zvláštní stav ducha, najednou se vám vyplaví nějaké endorfiny. A já když jsem tam viděla ty policajty s obuškama – opravdu zažijete pocit, že i kdyby měli střílet, bylo mi to v tu chvíli jedno. Nebo ne jedno, ale věděla jsem, že půjdu a nic mě nezastaví,“ vysvětluje, proč se demonstrací účastnila. Dodala, že jiná cesta ani nebyla. „Kdyby nepřišel listopad 1968, myslím, že bych v tom kriminále na hodně let opravdu skončila," posteskla si.

„Ten režim vlastně držel na strachu, což se malinko začíná objevovat i teď. To je naprosto ideální stav, kdy už nemusíte lidem nic nabízet. Když už je máte, tak je držíte na strachu. Ten strach je pak naprosto dokonalej – když se lidi bojí o práci, že nebudou mít kde bydlet, že děti nebudou moct.. prostě jakýkoliv strach funguje. Většina se bála, ale vždycky se v té obrovské mase najde – a to je obrovské štěstí - pár lidí, kteří se nebojí a jsou ochotní riskovat a dát svůj život všanc,“ prohlásila Štěpánová, že to přináší naději všem. Režimu podle ní stačilo, když „lidi drželi hubu a krok“. To, že o režimu někdo žertoval nebo že existoval disent, prý tolik nevadilo, protože navenek vše fungovalo.

Vrátila se také k roku 1990. Ze čtyřiceti let komunistické totality se podle ní vzpamatováváme do dneška – a nikdy se z toho nemůžeme úplně dostat. „Jak se z totality dělá svoboda? To nikdo nevěděl. Mě třeba hrozně dráždí, když se mluví o tradičních stranách. Co je to za tradiční strany, které vznikly v roce 1990?“ říká s tím, že nikdo nevěděl, jak na to. „Nemohu nezmínit našeho současného pana premiéra. Když my jsme se rozkoukávali a bláhově se radovali, tak tito lidé už věděli… Samozřejmě Václav Havel byl naivní, ale já mu tu naivitu strašně ráda odpouštím, protože on doufal, že je v lidech více dobrého, než v nich opravdu je,“ hájí prvního českého prezidenta.

„Václav Havel, byť mu dnes lidé nasazují psí hlavu a zesměšňují ho - a my, kteří si ho vážíme, tak jsme nazýváni opravdu velice hnusně.. Ale byl to člověk, který opravdu – a za to dám ruku do ohně - šel tomuto národu a této zemi sloužit sloužit,“ uvedla s tím, že Havel si plánoval po revoluci úplně jiný život – ideálně spojený s divadlem. „Ale tak se to stalo, byl vynesen až nahoru do prezidentského úřadu,“ uvedla s tím, že Havel funkci vykonával podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. „To, že se spousta věcí udělala špatně – ono se to dobře hodnotí ex post. Dneska kdybychom to věděli a viděli, asi bychom to udělali jinak. Ale v tu chvíli to nešlo,“ dodává Havlova bývalá spolupracovnice.

Ona sama prý jako mladá chtěla odcestovat do Paříže, chtěla žít svobodně, hezky se oblékat a mít jogurty. Problém dnes vidí v tom, že mnoha lidem ony jogurty a lepší oblečení stačí a že o svobodu podstatné části části české společnosti nejde a že jim vyhovuje, když se o ně stát stará. Lidem prý stačí, když jim někdo přidá tisícovku k důchodu. „Spousta lidí si svobodu nechá sebrat za tisícovku měsíčně. Demokracii zatím ale ne. „Myslím si, že už vůbec nežijeme ve svobodné zemi, že to jenom tak vypadá,“ dodala.

Související

Více souvisejících

Bára Štěpánová Václav Havel

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Policie pátrala po ozbrojeném muži, manipuloval se zbraní v metru

Policie dnes pátrala po ozbrojeném muži, který v pátek v metru manipuloval s krátkou střelnou zbraní. Muž, který je podezřelý z výtržnictví, se krátce po zveřejnění informací v médiích sám přihlásil na jedné ze středočeských služeben. Informovala dnes policie v tiskové zprávě.

včera

Papež František

Papež považuje zákony postihující lidi z komunity LGBT+ za nespravedlivé

Zákony postihující lidi z LGBT+ komunity jsou podle papeže Františka hříchem a nespravedlností. Lidé s homosexuálními sklony jsou děti boží a církve by se jim měly otevřít, míní. Hlava katolické církve to řekla dnes v letadle při návratu do Vatikánu z návštěvy Jižního Súdánu, který je podle agentury AP jednou ze 67 zemí světa, která homosexualitu trestně postihuje.

včera

Lyžování, ilustrační fotografie.

Na horách panovaly ideální podmínky, lyžovat vyrazily tisíce lidí

Ideální sněhové podmínky a nadcházející jarní prázdniny přilákaly o víkendu do českých hor tisíce lidí. Lyžaře od návštěvy zimních středisek neodradily ani sobotní vítr a výpadky elektrického proudu, které potrápily Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dnes si návštěvníci hor užili slunečné a mrazivé počasí.

včera

Liz Trussová (britská politička)

Britská expremiérka Trussová poprvé komentovala svůj brzký konec v Downing Street

Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému ekonomickému establishmentu, který nesouhlasil s jejími reformními plány. Vyjádřila se tak v textu pro nedělník The Sunday Telegraph, který je jejím prvním komentářem od doby, kdy loni v říjnu skončila ve funkci. Stalo se tak po pouhých 49 dnech v úřadě. Žádný jiný šéf britské vlády nebyl ve funkci tak krátce.

včera

Aktualizováno včera

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je meziročně o 41 více. Z loňských případů jich zatím objasnila 69. Terčem skutků byli nejčastěji Židé, následovali Romové a zástupci LGBT+ komunity. Pachatelé se nejvíce dopouštěli násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Vyplývá to ze zprávy o problematice extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, řekl Hampl

Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, "jinak bude trpět," řekl dnes v Otázkách Václava Moravce v České televizi předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Nesouhlasí proto se snahou České národní banky (ČNB) zanechat úrokovou sazbu na současných sedmi procentech. Měla by ji zvýšit, ale nedělá nic, doplnil. 

včera

Aktualizováno včera

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Rychetský má jasno. Jmenování šéfa ÚS bude v kompetenci nového prezidenta Pavla

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu (ÚS) v době, kdy je tato funkce stále obsazená. Dnes to v České televizi uvedl dosluhující šéf ÚS Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. V pořadu Otázky Václava Moravce dodal, že podle něj by celá věc vůbec neskončila u soudu, ale už v kanceláři nového prezidenta Petra Pavla.

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová

Zvýšení věku odchodu do důchodu podle Pekarové Adamové podporuje TOP 09

Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou reformu penzí. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to uvedla předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Naopak opoziční hnutí SPD podle šéfa jeho poslaneckého klubu Radima Fialy se stanovením věku až na 68 let místo nynějších 65 let nesouhlasí. Podle Pekarové Adamové je ale věk 68 let jen jednou z variant.

včera

Markéta Pekarová Adamová

S Pekarovou Adamovou pojedou na Tchaj-wan i zástupci desítek firem

Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) představitelé čtyř nebo pěti desítek firem. Pekarová Adamová v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedla, že zatím nemá odezvu na nabídku jednoho místa pro zástupce týmu zvoleného prezidenta Petra Pavla. Místo nabídla také pro zástupce horní parlamentní komory.

včera

včera

Íránský vůdce Chameneí udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvádí státní média

Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla dnes státní agentura IRNA. Jsou nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy