Chaos kolem mimořádné daně pokračuje. Stanjura předložil návrh, Piráti ho chtějí upravit

e Sněmovně se sešly dva koaliční návrhy upravující podobu daně z mimořádných zisků. První předložil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Koaliční Piráti k jeho návrhu vznesli svůj pozměňovací návrh. Piráti chtějí snížit ministrem navrhovanou sazbu daně 60 procent na 40 procent a chtějí, aby platila již za letošní rok.

Navrhují také snížit limit, od kterého se daň bude vztahovat i na banky. Návrh vložil do sněmovního systému předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Stanjurův návrh, který je rovněž na webu Sněmovny, počítá se zdaněním až za rok 2023, k čemuž se přiklonila i vláda.

Příjmy z daně mají podle ministra financí sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít na zastropování cen energií. Návrhy by mohla Sněmovna projednávat už v úterý. Na řadu má přijít druhé čtení vládního daňového balíčku, kam oba návrhy směřují, a v něm bude možné vznášet pozměňovací návrhy.

Stanjura minulý týden informoval, že vláda účinnost takzvané windfall tax projednávala i s ústavními právníky a platnost daně i pro letošní rok, jak navrhují Piráti, by podle jejich názoru nebyla protiústavní. Pirátský návrh se o možné retroaktivitě nezmiňuje. Michálkovo stanovisko ČTK zjišťuje.

V pirátském návrhu stojí, že kvůli rostoucí inflaci a vysokým cenám energií i v souvislosti s udržením sociálního smíru je nutné představit mimořádné a dočasné příjmy do veřejných rozpočtů, tedy daň z neočekávaných příjmů. "Pro dosažení cíle je důležité i dobré načasování tak, aby bylo zasaženo období v kterém došlo k tržnímu selhání a v jeho důsledku neočekávaným příjmům. Z tohoto důvodu navrhujeme posun období, v kterém je daň aplikována, a to o rok dříve od původního návrhu - tedy na roky 2022 - 2024," stojí v návrhu.

Piráti chtějí snížit práh, který určuje, na které banky se bude daň vztahovat. Podle Stanjurova návrhu to má být čistý úrokový výnos šest miliard korun. Piráti chtějí snížit práh na dvě miliardy korun. Zdůvodňují to tím, že chtějí srovnat podmínky, protože pro ostatní firmy, hlavně energetické, na které se má daň vztahovat, platí rovněž hranice příjmů dvě miliardy.

Chtějí snížit také navrhovanou sazbu daně koncipovanou jako přirážku k současné dani z příjmů. Navrhovaná sazba 60 procent podle nich povede ke snahám vyhnout se dani. Proto navrhují snížit daň na 40 procent. Snaha o daňové optimalizace se tím podle nich sníží.

Stanjura chce vložit svůj návrh do vládního návrhu takzvaného daňového balíčku, který kromě jiného zvyšuje limit pro povinnou registraci plátců daně z přidané hodnoty z jednoho milionu na dva miliony. Zasahovat do zákona o DPH chtějí i Piráti. Chtějí snížit DPH na zeleninu z 15 na deset procent, a naopak přeřadit sladké nápoje do sazby 21 procent. Vyšším zdaněním sladkých nápojů chtějí získat peníze na zlevnění zeleniny. "Více zdaněné budou i sladké nápoje s umělým sladidlem. Ty totiž udržují závislost na sladkém, nutí tělo do zbytečné konzumace jiných cukrů a deformují přirozené chutě člověka, což významně přispívá obezitě, a tedy i smrtelným nemocem, které postihují největší podíl populace," stojí v tomto pirátském návrhu.

Související

Zbyněk Stanjura

Daňové příjmy letos vzrostou o 15 procent a příští rok o deset

Daňové příjmy letos vzrostou o 15 procent a příští rok o deset procent, jejich vývoj tak bude kopírovat inflaci. Na finanční konferenci Svazu měst a obcí to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zároveň ale upozornil, že inflační výdaje státního rozpočtu rostou rychleji než příjmy.
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Fialova vláda se na dnešním jednání zabývala termínem přijetí eura

Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila doporučení ministerstva financí a České národní banky zatím takový krok nedělat. Minstr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v tiskové zprávě uvedl, že debata o zavedení eura v Česku je předčasná, dokud se nepodaří snížit inflaci a narovnat strukturální nerovnováhu rozpočtů.

Více souvisejících

Zbyněk Stanjura Daně Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 7 minutami

Kyjev

Člověk v tísni už od února pomohl půl milionu Ukrajinců

Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla pomoc za více než miliardu korun. Její pracovníci pomáhají Ukrajincům v napadené zemi i těm, kteří před válkou uprchli do Česka. Od února, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, pomoc organizace přijalo přes půl milionu lidí. Člověk v tísni o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Josef Baxa

Baxa v reakci na spekulace o novém předsedovi ÚS varoval před "zprzněním ústavy"

Ústavní soudce, který by s půlročním předstihem přijal nominaci na obsazené místo předsedy, by se zpronevěřil své roli strážce ústavnosti, domnívá se bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Reagoval tak na spekulace některých médií, že se prezident Miloš Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem Ústavního soudu (ÚS) Josefa Fialu.

před 1 hodinou

Velká Británie

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa

Británie a Kanada dnes uvalily sankce na více než 50 lidí z celého světa, které označily za "zkorumpované politické představitele, porušovatele lidských práv a pachatele sexuálního násilí souvisejícího s konflikty". Odvetná opatření se týkají především osob z Ruska a Íránu, ale i z několika dalších zemí, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Čína, ilustrační foto

Čína se po uvolnění covidových opatření vrací k normálu jen pomalu

Ačkoli čínská vláda ve středu uvolnila přísná opatření proti šíření koronaviru, mnoho lidí a firem v zemi se návratu k běžnému životu stále obává. Podle agentury Reuters o tom svědčí ztichlé ulice Pekingu a dalších měst i množství restaurací, které mají dál otevřená pouze výdejní okénka.

před 1 hodinou

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová v dopise žádá Bělorusko o propuštění Losikové

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský protějšek, aby byla propuštěna Darja Losiková, manželka běloruského politického vězně a spolupracovníka stanice Svobodná Evropa (RFE/RL) Ihara Losika. Sněmovna to uvedla v dnešní tiskové zprávě. K dopisu se připojilo dalších pět zemí.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

před 2 hodinami

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, mezi lidmi se šíří i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ceny pohonných hmot na Slovensku nadále klesají, jsou nejnizšší od dubna

Nejprodávanější benzin Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku minulý týden zlevnil na devítiměsíční minimum, ceny nafty klesly na nejnižší úroveň od druhé poloviny dubna. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Ceny pohonných hmot se v zemi snižují už několik týdnů v řadě, předcházel tomu pokles cen ropy na světových trzích.

Aktualizováno před 3 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

Armády Moskvy a Kyjeva bojují na východě Ukrajině bez významných změn

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani jedna ze stran ale podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) zatím v těchto oblastech nedosáhla přesvědčivých zisků. Ukrajinský generální štáb dnes uvedl, že ruské jednotky nepřestávají útočit ve směru na Bachmut a Avdijivku.

před 3 hodinami

Požár v nákupním centru na okraji Moskvy

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

před 3 hodinami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Počet nakažených stoupá. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto počtu zahrnují i opakované nákazy. V mezitýdenním srovnání je to nárůst zhruba o desetinu. Více se ale také testovalo. V nemocnicích je s covidem 728 lidí, počet hospitalizovaných se tak proti minulému týdnu mírně zvýšil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Twitter zavede nové prvky, poskytne firmám více kontroly nad reklamami

Společnost Twitter zavede od příštího týdne nové ovládací prvky, které umožní společnostem zabránit tomu, aby se jejich reklamy zobrazovaly u tweetů obsahujících určitá klíčová slova. S odvoláním na e-mail, který provozovatel sociální sítě zaslal inzerentům, o tom dnes informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

Sněhová kalamita, ilustrační fotografie.

Počasí: Přívaly sněhu mohou o víkendu ochromit část Česka

O nadcházejícím víkendu může v některých částech Česka začít intenzivně sněžit, přičemž může napadnout i více než 30 centimetrů sněhu. Na možné nebezpečné jevy ve čtvrtek s předstihem upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitterovém profilu. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinský Charkov má letos vánoční strom na bezpečném místě, ve vestibulu metra (8. prosince 2022).

Charkov má letos vánoční strom ve vestibulu metra

Bez ohledu na to, že je Ukrajina ve válce s Ruskem, snaží se vedení Charkova vytvořit vánoční atmosféru. Ozdobený strom letos stojí na bezpečném místě v podzemním vestibulu jedné ze stanic metra tohoto druhého největšího ukrajinského města.

před 9 hodinami

Nejoblíbenější vánoční filmy Němců: Tři oříšky pro Popelku a Sám doma

Nejoblíbenějšími vánočními filmy Němců jsou Tři oříšky pro Popelku a Sám doma. Vyplývá to z průzkumu institutu YouGov mezi dospělými pro rozhlasovou stanici MDR Jump. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy