Česko podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše dokáže do poloviny roku splnit podmínky pro čerpání peněz z mimořádného fondu obnovy Evropské unie. Předseda Pirátů to dnes řekl novinářům na závěr své první návštěvy Bruselu, kde jednal mimo jiné s eurokomisaři odpovědnými za strukturální fondy a rozpočet.
České úřady podle Bartoše zvládnou vyhovět požadavkům spojeným s potíráním korupce a střetu zájmů, v otázce obtížně stíhatelných dalších faktických podmínek může podle něj Praze pomoci další dialog s komisí. Její činitelé během setkání ukázali vstřícnost, dodal Bartoš.
Česko může z balíku o celkovém objemu na 800 miliard eur (téměř 20 bilionů korun) určeného na podporu ekonomik stižených koronavirovou krizí inkasovat více než 180 miliard korun. Loni v září již Praha obdržela prvních 23 miliard. Aby mohla začít čerpat i další peníze, musí nejprve vyřešit systémové nedostatky spojené s bojem proti střetům zájmů vrcholných politiků. Ty komise v Česku odhalila v souvislosti s případem bývalého premiéra Andreje Babiše, který byl podle bruselských auditorů ve střetu zájmů kvůli trvajícím vazbám na holding Agrofert, který vložil do svěřenských fondů.
Bartoš je po bruselských jednáních přesvědčen, že Česko několik zbývajících požadavků spojených s tímto tématem stihne splnit do poloviny roku, jak stanovila komise.
"Nemůžeme tady kvůli neúplné legislativě ohrožovat financování projektů, na které čeká celá Česká republika a na které je navázána řada reforem," řekl dnes Bartoš. Narážel mimo jiné na navrhované změny v zákoně o střetu zájmů, které počítají se zpřísněním zákazu vlastnictví médií nebo přijímání dotací a investičních pobídek.
Bartoš se dnes sešel s eurokomisařkou pro soudržnost a reformy Elisou Ferreiraovou a eurokomisařem pro rozpočet a správu Johannesem Hahnem. Bruselští činitelé podle něj dávali najevo vstřícnost, která by Česku mohla pomoci i při očekávaném obtížném plnění faktických kritérií vztahujících se na jednotlivé projekty financované z fondu. Komise mimo jiné požaduje, aby značná část peněz mířila do klimaticky šetrných či digitálních projektů. Podle Bartoše se však budou muset podrobnosti financování upravovat již jen kvůli tomu, že se v posledních měsících do jejich přípravy výrazně promítlo zvyšování cen.
"Pokud něco nebude z nějakého důvodu v danou chvíli stihnutelné, protože ta připravenost už vlastně v momentě převzetí vládní zodpovědnosti nebyla dobrá, tak z toho musíme najít cestu ven," prohlásil Bartoš s odkazem na to, že minulá vláda podle něj řadu projektů nepřipravila v souladu s požadavky komise. Česko však chce podle něj více než v minulých letech sázet na dialog s Bruselem.
Související
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
Ivan Bartoš (Piráti) , eurofondy
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 1 hodinou
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 2 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
včera
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
včera
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
včera
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
včera
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
27. června 2026 21:58
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.
Zdroj: Jan Hrabě