ČSSD apeluje na Senát, aby upravil daňový balíček. Nižší daně prý Čechům nepomůžou

ČSSD opět vyzvala Senát, aby upravil daňový balíček. V aktuální podobě podle strany nepomůže Česku ani občanům a do budoucna by ohrozil zdravotnictví či školství. Předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že pokud by stát nebojoval s covidem-19, koalice by kvůli daňovému balíčku asi vedla dohodovací řízení. Při pandemii na to však není prostor.

Jan Hamáček
doporučujeme

Sněmovna předminulý týden schválila nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent, ale i zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34.125 korun. To by znamenalo příští rok propad příjmů veřejných rozpočtů zhruba o 130 miliard korun. Hamáček dnes řekl, že návrh ve sněmovní podobě likviduje krajské i obecní rozpočty a do budoucna by vyžadoval omezení veřejných služeb.

Návrh na sazbu daně z příjmu 15 procent schválili především poslanci ANO, ODS a SPD. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes uvedla, že právě vládní ANO a opoziční ODS mají vysvětlit, kde najdou peníze. "Měli by říct, které daně zvýší, nebo kde budou škrtat. Máme obavy o zdravotnictví, sociální služby," uvedla. Varovala také před zavedením školného.

ČSSD prosazuje daňové sazby 19 a 23 procent, zvýšení daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun a obcím a krajům chce zvýšit podíl na příjmech z výběru daně od fyzických osob. Hamáček doufá, že zvítězí varianta, která nepoškodí stát. "ČSSD nemůže sedět a nečinně přihlížet, jak pravicová ad hoc většina prohlasovává věc, která náš stát zásadně mění," dodal.

Kdyby v Česku nebyla složitá situace kvůli pandemii, ČSSD by patrně vyvolala dohodovací řízení podle koaliční smlouvy s hnutím ANO. "Ale v situaci, kdy je krize, tak na to prostor není," uvedl. Návrhy straníků na odchod z vlády zaznamenal. "Za nás má ale smysl zabojovat, což právě děláme," uvedl. Uvítal by, kdyby v Senátu prošel kompromis.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden přesvědčoval senátory, aby z předlohy vypustili zvýšení slevy na poplatníka. Nově navrhl kompenzovat výpadky příjmů obcí a krajů 20 miliardami korun ročně po dobu dvou let. Vedení ODS chce v Senátu prosazovat sazby 15 a 23 procent, případně 16 a 23 procent. Krajům a obcím chce kompenzovat polovinu výpadku jejich příjmů. Piráti by podle poslance Mikuláše Ferjenčíka souhlasili se sazbou daně 17 procent při současném zvýšení slevy na poplatníka o 4000 na 28.800 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

23.01.2021 22:08 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Zemřela pražská zastupitelka za ODS Jaroslava Janderová, bylo jí 70 let

23.01.2021 18:32 V Praze dnes dopoledne zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a předsedkyně magistrátního…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

ČSSD vede debaty o spolupráci ve volbách, ANO mezi možnostmi není

23.01.2021 08:03 Sociální demokracie vede diskusi o spolupráci pro podzimní sněmovní volby se Zelenými, odboráři i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama