Dnes by měl ve sbírce vyjít daňový balíček platný od 1. ledna

Dnes, v poslední den roku, má vyjít ve Sbírce zákonů takzvaný daňový balíček. Ruší například superhrubou mzdu, snižuje spotřební daň z nafty a zaměstnavatelům i zaměstnancům přináší stravenkový paušál. Pokud dnes balíček ve sbírce vyjde, v účinnost vstoupí již v pátek, tedy 1. ledna, a většina změn tak začne platit.

Daně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Sněmovna balíček stvrdila před vánočními svátky a postoupila ho prezidentu Miloši Zemanovi. Prezident daňový balíček nepodepsal, ale ani nevetoval. To ale vyvolalo spory.

Podle některých právníků i politiků je možné, že Zeman formulací doprovodného dopisu zřejmě omylem zákon vetoval. Tím pádem by o něm měla znovu hlasovat Sněmovna. Hrad ale trvá na tom, že hlava státu balíček nevetovala.

Pokud dnes balíček ve sbírce vyjde, skončí od Nového roku například zdaňování superhrubé mzdy. Zaměstnancům se bude zdaňovat jen hrubá mzda sazbami 15 procent a u příjmů zhruba nad 141.000 korun měsíčně sazbou 23 procent.

Zvýší se roční daňová sleva na poplatníka o 3000 korun. O měsíc později, tedy k 1. únoru, se zvýší i spotřební sazby na tabákové výrobky a zahřívaný tabák.

Témata: Daně | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda místo rozvolnění avizuje další zpřísnění opatření. Zítra se sejde…

27.01.2021 22:08 Aktualizováno Vláda bude ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru.…

Vláda zatím vrátí armádě pět miliard, potvrdil premiér Babiš

27.01.2021 21:53 Aktualizováno Přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany…

Babiš podrobil kritice Blatného komunikaci, ministr by ji měl zlepšit

27.01.2021 21:47 Některá prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebyla namístě, ministr je však…

Babiš se vyjádřil k informacím o přerušení očkování. Šlo prý o nedorozumění

27.01.2021 21:39 Premiér Andrej Babiš (ANO) označil dnešní informace o přerušení očkování proti koronaviru za …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama