Financování Slavie má být zastaveno? Zeman je jako obchodní zástupce Číny, prská Drahoš

Prezident Miloš Zeman v reakci na vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem uvedl, že by Čína měla v rámci odvety zastavit financování fotbalového klubu SK Slavia Praha. Jeho slova znepokojila některé politiky.

Přidejte svůj názor 130 komentářů

Miloš Zeman na slavnostní čínské recepci
doporučujeme

Vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by podle Miloše Zemana mohlo silně dopadnout i na český fotbal. „Čína reaguje odvetnými opatřeními. Některé letecké linky mají být odkloněny do Chorvatska a má být zastaveno financování Slavie Praha,“ prohlásil prezident v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

Slavia byla podle prezidentových slov nejúspěšnější čínská investice v České republice. „Bohužel jedna z mála úspěšných, čehož lituji. O to více jsem ale obdivoval vzestup klubu a jeho úspěchy,“ dodal Zeman.

Jeho slova ocenil předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík. „Prezident ČR pan Miloš Zeman označil Slavii za nejúspěšnější čínskou investice v České republice a dodal, že obdivuje vzestup klubu a jeho úspěchy. Děkuji za jeho ocenění a podporu. Věřím, že se na tomto hodnocení ani v budoucnu nic nezmění,“ uvedl na twitteru.

Už před několika dny kvůli vypovězení smlouvy kritizoval vedení Prahy. „Politika jedné Číny a respekt k její uzemní celistvosti je oficiální politikou českých vlád i Evropské unie. Peking má partnerství s Londýnem, Berlínem, Římem, Paříží, Washingtonem nebo New Yorkem. Dnešní ukončení spolupráce ze strany radních je světový unikát. A velká ostuda,“ uvedl nedávno Tvrdík.

Stejné pochopení pro Zemanova slova ovšem nemají někteří politici. „Je to skutečně tak, že prezident Zeman doporučil Číňanům taktiku zastavit financování Slavie?“ diví se někdejší europoslanec Pavel Telička.

A není zdaleka sám. „Pokud chcete k něčemu znát stanovisko ČLR, obraťte se na jejich mluvčího v ČR- pana Miloše Zemana...“ rýpnul si do hlavy státu poslanec Evropského parlamentu, právník a člen Starostů a nezávislých (STAN) Stanislav Polčák.

Kritický je i Zemanův někdejší soupeř z druhého kola prezidentské volby Jiří Drahoš. „Poté, co čínský velvyslanec vyhrožoval vedení našeho hlavního města, od něj štafetu převzal vrchní obchodní zástupce Čínské lidové republiky se sídlem na pražském Hradě. Velvyslance je možné za jeho vydírání vypovědět, kam ale s Milošem Zemanem?“ ptá se senátor na facebooku.

Loading...
Vstupte do diskuze (130)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko proti Erdoganovi: Sněmovna se chystá odsoudit tureckou ofenzivu v…

15.10.2019 14:01 Aktualizováno Sněmovní strany se chtějí dnes zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii, kterou odsuzují.…

Přísnější kontrola České televize? Sněmovna bude bouřit, SPD chce…

15.10.2019 13:50 Klub ČSSD ve čtvrtek ve Sněmovně většinově podpoří výroční zprávy České televize (ČT). Novinářům to…

Kalousek si utahuje ze Zemana: Je nejvyšší čas, abychom Číně pohrozili, že…

15.10.2019 08:52 Prezident Miloš Zeman před několika dny prohlásil, že Čína zavede odvetná opatření kvůli vypovězení…

Karel Schwarzenberg zuří: To je obzvláště hnusné a bídné

14.10.2019 22:17 Aktualizováno Bývalý šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozebral invazi Turků do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama