Financování Slavie má být zastaveno? Zeman je jako obchodní zástupce Číny, prská Drahoš

Prezident Miloš Zeman v reakci na vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem uvedl, že by Čína měla v rámci odvety zastavit financování fotbalového klubu SK Slavia Praha. Jeho slova znepokojila některé politiky.

Miloš Zeman na slavnostní čínské recepci
doporučujeme

Vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by podle Miloše Zemana mohlo silně dopadnout i na český fotbal. „Čína reaguje odvetnými opatřeními. Některé letecké linky mají být odkloněny do Chorvatska a má být zastaveno financování Slavie Praha,“ prohlásil prezident v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov.

Slavia byla podle prezidentových slov nejúspěšnější čínská investice v České republice. „Bohužel jedna z mála úspěšných, čehož lituji. O to více jsem ale obdivoval vzestup klubu a jeho úspěchy,“ dodal Zeman.

Jeho slova ocenil předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík. „Prezident ČR pan Miloš Zeman označil Slavii za nejúspěšnější čínskou investice v České republice a dodal, že obdivuje vzestup klubu a jeho úspěchy. Děkuji za jeho ocenění a podporu. Věřím, že se na tomto hodnocení ani v budoucnu nic nezmění,“ uvedl na twitteru.

Už před několika dny kvůli vypovězení smlouvy kritizoval vedení Prahy. „Politika jedné Číny a respekt k její uzemní celistvosti je oficiální politikou českých vlád i Evropské unie. Peking má partnerství s Londýnem, Berlínem, Římem, Paříží, Washingtonem nebo New Yorkem. Dnešní ukončení spolupráce ze strany radních je světový unikát. A velká ostuda,“ uvedl nedávno Tvrdík.

Stejné pochopení pro Zemanova slova ovšem nemají někteří politici. „Je to skutečně tak, že prezident Zeman doporučil Číňanům taktiku zastavit financování Slavie?“ diví se někdejší europoslanec Pavel Telička.

A není zdaleka sám. „Pokud chcete k něčemu znát stanovisko ČLR, obraťte se na jejich mluvčího v ČR- pana Miloše Zemana...“ rýpnul si do hlavy státu poslanec Evropského parlamentu, právník a člen Starostů a nezávislých (STAN) Stanislav Polčák.

Kritický je i Zemanův někdejší soupeř z druhého kola prezidentské volby Jiří Drahoš. „Poté, co čínský velvyslanec vyhrožoval vedení našeho hlavního města, od něj štafetu převzal vrchní obchodní zástupce Čínské lidové republiky se sídlem na pražském Hradě. Velvyslance je možné za jeho vydírání vypovědět, kam ale s Milošem Zemanem?“ ptá se senátor na facebooku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rezignace Vojtěcha? ANO chce odvést pozornost od korupční kauzy, říká pro…

24.09.2020 22:26 Aktualizováno Netají se se svým názorem. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová se domnívá, že za odstoupením…

Babiš jednal v Bruselu o novém migračním paktu. Ocenil, že neobsahuje…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Na novém migračním návrhu Evropské komise je pozitivní, že neobsahuje povinné kvóty pro přijímání…

Další skandál kolem rozesílání roušek. Jak pošta získala osobní údaje…

24.09.2020 17:20 Rozesílání ochranných prostředků seniorům prostřednictvím České pošty prověřuje Úřad pro ochranu…

Covid: Česko zařazeno mezi sedm nejrizikovějších zemí v Evropě

24.09.2020 16:58 Vývoj epidemie covidu-19 v sedmi evropských zemích, mezi nimiž je Česká republika, vyvolává velké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama