Hejtmani z uzavřených lokalit. Nouzový stav lépe brzdí epidemii, říká Kulhánek. Nepředbíhejme, vyzývá Červíček

Jejich postoje se před jednáním s kabinetem liší. Zatímco hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN) si přeje, aby vláda znovu vyhlásila nouzový stav, který včera Sněmovna odmítla prodloužit, šéf Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) s jednoznačným názorem zatím vyčkává. „Nejprve si musím vyslechnout návrh vlády, a to jaká opatření chystá a zda budou vůbec funkční,“ říká pro EuroZprávy.cz Červíček. Kulhánek je ale o jeho nutnosti přesvědčený. „Omezení pramenící z nouzového stavu lépe brzdí epidemii.“

Oba hejtmani se od včerejší půlnoci musejí vyrovnat ve svých krajích s uzavřenými okresy. Královéhradecký má kvůli koronavirové pandemii omezený pohyb v Trutnově, restrikce se v Kalrovarském kraji dotkly Chebu a Sokolova. Červíček s Kulhánkem se nedovedou ani shodnout, zda uzavírka okresů bude pokračovat i po vypršení nouzového stavu. „Automaticky končí, a to vzhledem k současné situaci není dobré,“ míní Kulhánek. Jeho kolega tak rezolutní není. „Počkejme si, jak situaci zhodnotí hygienické stanice. Rozhodně bych nepředbíhal a vyčkal bych na další postupy,“ má jasno bývalý policejní prezident Policie České republiky Červíček.

Kulhánek pro opětovné zavedení nouzového stavu argumentuje tím, že opatření vydávané při něm lépe brzdí epidemii. „Pokud se nám infekce nyní rozjede masivně, nebudeme mít dostatečné pravomoci, jak ji čelit. Proto jednoznačně jeho zavedení podporuji.“ Bývalý primátor Karlových Varů diplomaticky přešel dotaz, zda nehrozí rozkol mezi ním a poslanci hnutí Starostů a Nezávislých, kteří včera v Poslanecké Sněmovně hlasovali pro skončení nouzového stavu. „STAN má celkem čtyři hejtmany, a proto na zmíněné téma probíhá intenzivní polemika.“

Červíček sice připouští, že během nouzového stavu je možné lépe pro nemocnice zajišťovat ochranné pomůcky anebo například lůžka, ale podle něj není jasné, jestli by podobný postup nefungoval například při vyhlášení stavu nebezpečí. „Předpokládám, že právě uvedené téma bude předmětem diskuze s vládou. Určitě tyto otázky trápí i další hejtmany.“

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek však tvrdí, že mezi stavem nebezpečí a nouzovým stavem je diametrální rozdíl. „Při stavu nebezpečí stejně jako v nouzovém sice můžeme regulovat mobilitu, kontrolovat nošení roušek a dalších hygienických opatření, co už ale v novém režimu nemůžeme ovlivnit, je, že se otevřou obchody a služby. A nemusím snad říkat, že riziko nákazy se tím zvýší. Proto jsem pro pokračování nouzového stavu,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz člen Karlovarské občanské alternativy (KOA).

Červíček neustále upozorňuje, že videosetkání s vládou se nesvolává jen za účelem, zda bude anebo ne vyhlášen nouzový stav. „Naše chystané jednání je hlavně o tom, jaká opatření vláda chystá a zda budou funkční. Je nutné si rovněž říci, v rámci jaké legislativy by byla zavedena a hlavně jakou formou.“

Bývalý šéf senátorského klubu ODS odmítá predikovat, co rokování s vládou může přinést. „Musíme vše detailně probrat a podle toho jednat. Do mnoha věcí jistě promluví hygiena a na základě jejích připomínek se opatření doplní. Poté je třeba mezi hejtmany nastavit korporaci a pak se můžeme bavit o stavu nebezpečí anebo o nouzovém stavu. Vše má svůj postup a řešení. Musím postupovat proto konstruktivně,“ tvrdí Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje.

Související

Jan Hamáček

Hamáček nemá informace o uzavírce dalších okresů

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nemá informace, že by se nyní chystala uzavírka dalších okresů. Vláda by se podle něj měla v pondělí zřejmě zabývat jen povinností nosit respirátory v hromadné dopravě a v obchodech, další opatření ministerstvo zdravotnictví nenavrhuje. Hamáček to dnes řekl v České televizi.
Jan Hamáček

Hejtmani požádají vládu o čtrnáctidenní nouzový stav

Všichni hejtmani se dnes dohodli na tom, že vládu požádají o vyhlášení nouzového stavu. Na twitteru to uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ČTK sdělil, že hejtmani požádají o nouzový stav na 14 dní. Prioritou bude návrat dětí do škol, změny opatření bude vláda s kraji konzultovat. "Je to (nouzový stav) v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi," uvedl Vondrák.

Více souvisejících

Martin Červíček Petr Kulhánek Hejtmani Královéhradecký kraj Karlovarský kraj kraje Asociace krajů ČR

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 1 hodinou

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy