Hnutí STAN zahájilo volební kampaň. Symbolem je česnek, má vyhnat "upíry" z krajů

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) má v podzimních krajských volbách ambici na zisk čtyř až pěti hejtmanů, členy chce mít ve všech zastupitelstvech v České republice. Na dnešním oficiálním zahájení kampaně v Dienzenhoferových sadech v Praze to řekl předseda STAN Vít Rakušan. Symbolem kampaně hnutí je česnek, na akci se mimo jiné podávala pomazánka nebo česneková polévka.

Krajské volby se uskuteční společně s prvním kolem senátních voleb 2. a 3. října.

"Česnek má úžasnou schopnost léčit, uzdravovat, čistit. Máme pocit, že velká většina krajů v České republice skutečně potřebuje vyčistit, vyléčit. V některých pohádkách a legendách se říká, že česnek dokonce vyhání zlé duchy, slouží proti upírům a podobně. Myslím, že spojitost se Středočeským krajem by se dala nalézt i v této symbolické rovině - vyhnat už konečně ze Středočeského kraje duchy starých časů a začít ho řídit moderně," řekl Rakušan.

? ŽIVĚ: Zahajujeme krajskou kampaňhttps://t.co/c4QFpbFsdx

— Hnutí STAN (@STANcz) August 31, 2020

Hnutí často kritizuje současnou středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), proti které bude za STAN kandidovat starostka Mnichovic u Prahy Petra Pecková. Na závěr oficiálního zahájení kampaně si podporovatelé Starostů vzali stuhy s česnekem a živým řetězem obklíčili budovu Krajského úřadu Středočeského kraje naproti sadům.

"Doufáme a máme velké ambice na čtyři až pět hejtmanů a doufáme, že budeme zastoupeni ve všech zastupitelstvech. Ambice by měla mít i Česká republika, protože krajské volby mohou mít jedno velké kouzlo - mohou změnit atmosféru v České republice a náladu lidí. Lidé najednou mohou vidět, že tato země nepatří jedné firmě, jednomu muži, Agrofertu ani hnutí ANO. Věřím, že STAN k této změně atmosféry v naší zemi výrazně pomůže," dodal Rakušan. V současnosti má STAN jednoho hejtmana - Martina Půtu v Libereckém kraji, který bude lídrem tamní kandidátky.

Pecková uvedla, že Starostové chtějí přibližovat a otevírat kraje lidem, být transparentní a sdílet informace. Kandidáti na hejtmana dnes po jednom představili programové priority hnutí, které se podle Peckové týkají všech krajů. Šlo například o dostupnost zdravotní péče, školství nebo dopravu.

Ve Zlínském kraji STAN povede do voleb poslanec a místopředseda hnutí Petr Gazdík, v Jihomoravském kraji předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Bývalý hejtman za ČSSD Josef Bernard bude za STAN kandidovat v Plzeňském kraji. V Karlovarském kraji kandidátku povede bývalý karlovarský primátor a současný zastupitel Petr Kulhánek, na Vysočině pak zastupitel a starosta Pacova Lukáš Vlček. V čele moravskoslezské kandidátky STAN bude dlouholetý starosta Horní Suché Jan Lipner, v Pardubickém kraji starostka Řečan nad Labem Michaela Matoušková.

V Jihočeském kraji bude lídrem starosta Lišova a krajský radní pro dopravu Jiří Švec, v Ústeckém bývalý starosta Benešova nad Ploučnicí Filip Ušák. Advokát a krajský radní pro oblast financí Rudolf Cogan povede STAN do voleb v Královéhradeckém kraji, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého a olomoucký zastupitel Josef Suchánek pak v Olomouckém kraji.

Hnutí chce investovat do krajských voleb 24 milionů korun, do senátních pak necelých osm milionů. "Skutečná částka poskytnutá kandidátům do kampaně se však bude odvíjet od počtu kandidátů, kteří postoupí do druhého kola. S dary počítáme nad rámec stanoveného rozpočtu. V tuto chvíli nejsme schopni vyčíslit přesnou částku, protože naši kandidáti nejsou vázáni povinností finančního vstupu pro účast na kandidátce, jako to bývá běžné u jiných politických uskupení," uvedli už dříve na dotaz ČTK Starostové.

Související

Více souvisejících

Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan (STAN) volební kampaň Volby krajské Volby Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) Středočeský kraj Martin Půta

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 6 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

Nehoda na D5 dnes omezila provoz ve směru na Plzeň. Zranil se jeden z řidičů

Dopravní policisté museli v pátek na nějaký čas uzavřít dálnici D5, která spojuje hlavní město Prahu a západočeskou Plzeň. Důvodem byla dopravní nehoda se zraněním. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy