Jurečka nasedl do traktoru a odváží spoušť po tornádu. Dojímá mě solidarita, přijeli řemeslníci až z Chomutova, říká

Nasedl do svého traktoru, k němuž připojil čelní nakladač i návěs pro odvoz suti a vyrazil do Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, aby zde pomohl s odklízením apokalypsy, kterou tady ve čtvrtek napáchalo ničivé tornádo. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ve zdevastovaném městyse pomáhá s odvozem trosek i opravou střech. „Vykoupil jsem všechny plachty i hřebíky v obchodech, které jsem po cestě navštívil. Je nutné domy bez střech přikrýt. I když realita je děsivá až hororová, vládne zde neuvěřitelná solidarita,“ vypráví pro EuroZprávy.cz Marian Jurečka.

V kapse montérek mu často zvoní mobilní telefon, aby lidé, řemeslníci přes něj nabízeli pomoc. Šéf lidovců Marian Jurečka vyvěsil své číslo na sociální platformy. „Představte si, že mně volali zedníci, pokrývači i klempíři až z Chomutova, a to že se chystají přijet na jižní Moravu opravovat střechy. Taková ochota mě dojala, opět se ukazuje, že při katastrofách se umíme semknout,“ těší soukromého zemědělce, který se po napáchané spoušti podílí na strhávání krovů a odvozu suti.

Opoziční politik nemá obavy z nedostatku odborných řemeslníků, kteří postaví nové střešní krovy či zhotoví věnce, ale zneklidňuje jej absence materiálu. „Až se trosky původních střech odklidí, bude zapotřebí dřevo, beton, železo. Nevím, kde jej v takovém množství seženeme. Budeme si muset poradit, nic jiného nám nezbude,“ tvrdí. Proto už cestou na jižní Moravu nakoupil střešní latě a plachty na přikrytí domů. „A opět se projevil neskutečný soucit a jednotnost. Na pile v Doloplazích mně pan majitel latě věnoval zdarma, plachty v obchodech jsem pořídil jen za nákupní cenu. Je neuvěřitelné, jak pomáhají i obchodníci,“ raduje se Jurečka, který traktorem vyrazil ze své Rokytnice u Přerova a trasu dlouhou sto dvacet kilometrů do vzdálené Moravské Nové Vsi urazil za dvě hodiny.

Když bývalý ministr zemědělství ze Sobotkovy vlády dorazil na místo, které zpustošilo ničivé tornádo, připadal si, že se ocitl ve válečné zóně. „Záběry z televize jsou sice působivé, ale realita je mnohem horší. Hotový horor. Na ulicích se válejí sfouknuté střechy, odhozená převrácená auta, brodíte se střepy skel z rozbitých oken. Všude jsou trosky a sutě.“ Právě neskutečné množství odpadu odváží. V pátek v noci se vrátil k sobě domů, aby přivezl ještě kvalitnější nářadí. „Dovezl jsem lepší stroj na nakládání velkých větví, který je účinnější než otevřená velká lžíce.“

Zdrcení lidé nevěří, kdo jim přijel pomoci, na povídání není čas

V sobotu časně ráno otec pěti dětí vše dovezl do městysu, kde stráví celý víkend. „Pokud nepolevíme v tempu, tak příští týden by mohly být uklizeny zahrady, dvorky i ulice. U domů bude oprava pochopitelně trvat mnohem déle.“ Místopředseda Sněmovního hospodářského výboru přiznává, že zpočátku zdrcení lidé nevěřili, že jim přijel pomoci s traktorem vrcholný politik a bývalý ministr. „Jen se ale pozdravíme, maximálně mně řeknou, že mě znají z televize, a tím vše končí. Na nějaké vybavování není čas. Je zde kupa práce.“

Něco jsem přes den stihl natočit, asistent střihl….. tak zde něco málo z mých pocitu z dneška…. Moc děkuji za komentáře, vážím si jich, ale naše pozornost si zaslouží ti, kteří přišli o své domovy, navzdory katastrofě je obrovská vlna solidarity a za to VÁM patří velký dík? pic.twitter.com/bSUqZZ6cMP

— Marian Jurečka (@MJureka) June 25, 2021

Během pátku všechny pomocníky potěšila parta z Uherského Hradiště, která přivezla večeři. „Byla vynikající a zapili jsme ji nealkoholickým pivem. Už jsem totiž někde na internetu četl poznámku, že Jurečka přijel na místo neštěstí jen pít pivo,“ usměje se ironicky. Při práci poslanec zaregistroval, že Moravskou Novou Ves navštívil premiér Andrej Babiš s vicepremiérkou Alenou Schillerovou. „Projelo kolem mě asi šest superbů s majáčky. Je jasné, že každý nemůže obléci montérky a jít pomáhat, ale klíčové bude, aby členové vlády skutečně a konkrétně dostáli svým slibům. Vždyť mnozí přišli úplně o všechno a stát se k nim nyní nesmí obrátit zády. Je zde znát velké zoufalství i bezmoc,“ všímá si emocí.

Jurečka s odstraněním přírodní katastrofy nepomáhá poprvé. Dobře si pamatuje na povodně z roku 1997, které smetly Troubky v okrese Přerov, v němž žije. „Těžko se obě apokalypsy dají porovnávat. Ale řekl bych, že v Moravské Nové Vsi i v dalších postižených lokalitách je větší naděje, že vše půjde rychleji. V Troubkách a jiných obcích se muselo totiž dlouho čekat, než voda opadne, zatímco tady se večer přehnalo tornádo a hned ráno se mohla spoušť začít odklízet,“ míní šéf lidovců, který několikrát odklízel škodu i po bleskových povodních na Přerovsku.

Čas pokročil. A tak se Marian Jurečka už musí s redakcí EuroZprávy.cz rozloučit. Startuje traktor a záhy znovu odváží odpad, trosky a suť. Čeká ho nekonečná šichta.

Související

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.
Petr Fiala

Fiala hájí Jurečku. Odvoláním Najmona odblokoval řešení problémů úřadů práce

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. 

Více souvisejících

Marian Jurečka (KDU-ČSL) Tornádo na Moravě (24.6.2021) Jihomoravský kraj KDU - ČSL Vláda ČR

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy