Kalousek spustil kanonádu. Babiš nebude nadšený

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek kritizuje rozpočet na příští rok. Vyčítá mu 3 věci více než deficit. Návrh rozpočtu na rok 2020 předložila vláda do sněmovny v pondělí.

Kalousek rozpočtu vyčítá tři věci mnohem více než deficit. Po šesti letech růstu mít deficit, je podle něj ostuda. Samotný deficit by byl schopný odpustit, kdyby byl rozpočet lépe postavený. „Nejsem schopný odpustit to, že tam není jediná koruna na nezbytné systémové změny v sociálním a zdravotním pojištění. I když vláda ví, že systém je udržitelný jen do roku 2030 a pak se začne řítit do neřešitelných problémů,“ řekl Kalousek v rozhovoru pro ČT24.

Předseda TOP 09 kritizoval, že současná vláda nepředložila žádnou alternativu, jak řešit udržitelnost důchodového systému. „Uteklo 6 let od té doby, co byly naše kroky zrušené, s tím, že vláda předloží alternativu. Nic nepředložili a já nevěřím, že něco smysluplného ještě předloží.,“ dodal.

Druhá věc, kterou Kalousek rozpočtu vyčítá je velmi nízká investiční aktivita. „Vláda se sice bije v prsa, že bude rekordně investovat, ale v poměru k hrubému domácímu produktu tak v příštím roce investuje méně, než jsme investovali my v dobách krize. Bude menší poměr výdajů na vědu a výzkum k poměru HDP než byl za nás v době krize. Daleko víc dáváme na každotýdenní konzum a strašně málo dáváme na budoucnost.“

Podle něj by se platy učitelů mohly zvýšit o 15%. „Nemá to být na úkor investic, má to být na úkor toho, že nemáme mít o deseti tisíce státních zaměstnanců víc. Aby mohly dostat učitelé ne 10% ale 15% je na to potřeba 5 miliard korun. Snadno by jich mohly dostat tím, že nebudeme uplatňovat tu nesmyslnou slevu na jízdné,“ vysvětlil Kalousek.

Třetí věc, kterou vládě vyčítá Kalousek i Nejvyšší kontrolní úřad je, že každým rokem se snižuje odolnost vůči budoucí krizi. „Mandatorní výdaje jsou dlouhodobé závazky, které na sebe vláda bere buď zákonem či smlouvami. Rostou rychleji než rostou příjmy. A v okamžiku, když ty příjmy přestanou růst, odskáčou to všichni, řekl Kalousek.

Nejvyšší kontrolní úřad letos v září uvedl, že pokud přijde recese, může být státu hůře než před deseti lety.

Odsuzuje návrh ČSSD na zřízení bankovní daně. „Banky by ji pak promítly do svých produktů pro lidi i firmy. Firmy by to pak promítly do mezd svých zaměstnanců,“ tvrdil Kalousek, který to přirovnal k mafiánskému vymáhaní výpalného.

Za nejpřijatelnější považuje zavedení digitální daně a také nemá problém se zvýšením spotřební daně. Za podmínky, že by se jiná daň snížila tak, aby celkové daňové zatížení zůstalo přinejhorším stejné.

Související

Miroslav Kalousek

Kalousek se europoslancem nestane. TOP 09 ho vyzvala k jiné kandidatuře

TOP 09 rozhodla o tom, kdo za ni bude v rámci volební koalice Spolu usilovat o křesla v Evropském parlamentu. Veřejnost řešila zejména možnou nominaci exministra financí Miroslava Kalouska. Bývalý poslanec nakonec mezi kandidáty chybí. Strana mu ale naznačila, že by měl zvážit jinou kandidaturu. 

Více souvisejících

Miroslav Kalousek rozpočet důchody top 09 Vláda ČR učitelé cena jízdného ČSSD digitální daň spotřební daň

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové naznačili, kdy a jak ustane povodňová hrozba

Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy