Pád komunismu byl nejdůležitější událostí moderních českých dějin a rok 1989 přinesl svobodu, demokracii, suverenitu a volný trh. Všechny tyto hodnoty ale nyní ohrožují nové ideologie spojené s ochranou klimatu nebo s genderem, řekl dnes na konferenci k 30. výročí pádu železné opony bývalý český prezident Václav Klaus. Podle něj je obtížné proti novým ideologiím bojovat, protože nemají jednotící jméno.
Svržení komunistického režimu je podle Klause zásadní událost. "Byla to událost vysoce pozitivní. Vedla k radikální proměně našich životů, umožnila rychlé zahájení politické i ekonomické transformace naší společnosti, která nám umožnila stát se v relativně krátké době normální plnohodnotnou evropskou zemí," řekl bývalý prezident Václav Klaus. "Vývoj po roce 1989 byl nesporným úspěchem. Nenechme si tento náš pocit a tuto naši jistotu nikým vzít," dodal.
Podle Klause usilovali lidé v Československu i v dalších zemích někdejšího východního bloku o svobodu, demokracii, volný trh a národní suverenitu a po svržení komunistických diktatur se toho podařilo relativně rychle dosáhnout. Podle něj jsou ale tyto hodnoty nyní v ohrožení.
"Dnes nám nehrozí komunismus s velkým K. Hrozí jiné podobně nebezpečné ismy, které jsou ve svém synergickém efektu také velmi nebezpečné. Bohužel je neumíme souhrnně nazvat, i proto se jim nedostatečně bráníme," řekl.
Jako hrozby zmínil ideologii spojenou s ochranou klimatu a genderovou teorii. "Ještě před nedávnem by nás nenapadlo, že dojde k tak obrovskému útoku genderismu na naši společnost. Že západní civilizace zaútočí na samotnou biologickou podstatu člověka. Že naše země fakticky akceptuje takové nesmysly, jako je pojem klimatická nouze," řekl.
Podle Klause jsou středoevropské země kvůli zkušenosti s komunistickým režimem citlivější vůči tendencím omezovat svobodu a suverenitu. "To se dnes velmi pozitivně projevuje tím, že se země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) staví ostražitě nebezpečným tendencím dnešní doby, kterými jsou environmentalismus, genderismus, transnacionalismus," řekl.
"Musíme se vrátit k obhajobě našich čtyř atributů přirozeného, normálního světa, který se jako přirozený, normální jevil nám, našim rodičům a prarodičům," dodal.
Související
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Václav Klaus , 30 let od sametové revoluce , Komunismus , Česká republika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
21. července 2026 17:01
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
21. července 2026 15:52
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
Na pražském magistrátu proběhl v úterý policejní zásah, během kterého byl zadržen vysoce postavený úředník. Případem se zabývají pražští kriminalisté a celý proces prověřování probíhá pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze.
Zdroj: Libor Novák